Shvatili smo da je postojao život i prije Playstationa pa smo se probali sjetiti na čemu smo igrali kao klinci

Naš novinar pokušava analizirati kako je postao ovisan o igricama

FOTO: Flickr/Blake Patterson

Sjećam se da sam svoju prvu igraću konzolu dobio s pet godina, radilo se o Super Famicomu. To je bio božićni poklon zbog kojeg sam, bojim se, razvio trajnu ovisnost o igricama. S tom četvrtastom sivom konzolom bile su zapakirane i dvije kasete s igricama Duck Hunt i Super Mario.

Uz malu pomoć bratića spojio sam konzolu na TV i ubacio Super Marija. I tako je to otprilike počelo. Samo dvije godine kasnije dobio sam Playstation pa se moja ovisnost mogla još više razvijati. Toliko sam pretjerivao da su moji roditelji u jednom trenutku počeli nositi kontrolere na posao. Srećom, mislili su da imam samo dva kontrolera, a ja sam treći sakrio iza kreveta. Pa sam tako, svako jutro kad bi oni odlazili na posao, sakriven ispod deke igrao Tekken i nadao se kako me neće uhvatiti.

Zurenje u TV ekran

Kupovinom računala koju godinu kasnije, otkrio sam novi svijet igrica koji, unatoč svim svojim pozitivnim stranama, nije mogao zamijeniti ljubav prema Playstationu. Barem sam tako tada mislio. No, otkrivanjem Unreal Tournamenta igranje video igara na računalu postalo je svakodnevno, a Playstation je završio na polici poput kakvog relikta.

Igre na CD-u, koje su bile namijenjene za računala i Playstation, često su se posuđivale među ekipom, a konzole su se praktički nosile kod frendova koji su rođendan htjeli proslaviti zureći u TV ekran i stiskajući tipke po kontroleru. Uz malo prisjećanja i pomoći od zaljubljenika u video igrice i konzole, odlučili smo napraviti popis popularnih igraćih konzola i platformi koje su obilježile naše djetinjstvo.

1. ZX Spectrum

2327924255_eb803fdffd_o
ZX Spectrum Flickr/daniel julià lundgren

ZX Spectrum pojavio se na tržištu tamo početkom osamdesetih, a radilo se o kućnom računalu koje je imalo grafiku u boji, gumenu tipkovnicu i spajao se na televizor kao i većina igraćih konzoli. Mnogi roditelji su kupovali ZX Spectrum svojoj djeci za učenje, no video igre ipak su postale primaran razlog njegove uporabe.

Treba napomenuti kako su dvije igre napravljene u bivšoj Jugoslaviji postigle značajan uspjeh van njenih granica, a radi se o Ali Babi čiji je tvorac Osječanin Mario Mandić i Kung-Fu kojeg su napravili Duško Dimitrijević i Damir Muraj te je prodali engleskoj tvrtci Bug-Byte.

Naziv: ZX Spectrum
Godina proizvodnje: 1982.
Najpopularnije video igre: Match Point, Glug-Glug, Ali Baba, Kung-FU

2. Commodore 64

4841984952_708704247f_o
Commodore 64 Flickr/Luca Boldrini

Commodore 64, kojeg su generacije osamdesetih zvale Komodorac, bio je jedno od najpopularnijih računala u osamdesetima. Nakon pojavljivanja na tržištu nosio se s jakom konkurencijom, a zbog svoje cijene i dobre marketinške kampanje proizvođači video igara su shvatili da je Komodorac platforma na kojoj će se video igre najbolje prodavati.

Komodorci su se prestali proizvoditi 1994. godine, a prije koju godinu vjerojatno je mnoge obradovala vijest da je tvrtka Commodore proizvela najbolju repliku legendarnog računala koje je imalo jače komponente od originala.

Naziv: Commodore 64
Godina proizvodnje: 1982.
Najpopularnije video igre: Ghost & Goblins, Green Berete, Sid Meier’s Pirates!, Paperboy

3. Nintendo Entertainment System (NES)

9874885826_191602e7f7_o
Nintendo Entertainment System Flickr/Emilio J. Rodríguez-Posada

Ako niste imali Nintendo, velika je vjerojatnost da ste imali konzole koje su funkcionirale na isti princip. Nintendo je bio prva ozbiljnija igrača konzola koja danas među poštovateljima konzola ima kultni status.

Nintendo se spajao na televizor, a video igre su se nalazile na kasetama koje su se stavljale u konzolu. Puhanjem u kasete su se popravljali eventualni kvarovi i spašavala se situacija da kasete ne završe u smeću.

Ova tvrtka poznata je i po Game Boyu, igraćoj video konzoli s malenim ekranom i nekoliko kontrola koje su omogućavale igračima da svoje omiljene video igre igraju praktički bilo gdje.

Naziv: Nintendo Entertainment System
Godina proizvodnje: 1983.
Najpopularnije igrice: Duck Hunt, Super Mario, Pokemon, Prince of Persia, The Legend of Zelda

4. Amiga

Amiga 500
Amiga 500 Flickr/Chapuisat

Prva Amiga na tržištu se pojavila 1985. godine, a izbacila ju je tvrtka Commodore. Amiga je u osamdesetima slovila za najbolji stroj za video igre, a Amiga 500 bila je jedna od najpopularnijih Amiga koja je proizvedena.

Plodno tlo za njihovu prodaju prvenstveno je bila Europa jer je Amiga bila jeftinija od PC-a ili Macintosha, a u Americi je ona dobila status jeftinog računala za igru. Unatoč tome, mnoge starije generacije pozitivno pričaju o Amigi koja je u vrijeme DOS-a radila s 4096 boja i stereo zvukom.

Naziv: Amiga (Commodore Amiga)
Godina proizvodnje: 1985.
Najpopularnije igrice: TV Sport Basketball, Kick Off 2, Defender of the Crown

5. Sega Mega Drive

Sega Mega Drive
Sega Mega Drive Flickr/Doug Belshaw

Sega Mega Drive je 16-bitna igraća konzola koju je proizvodila japanska tvrtka Sega. Tvrtka je ovu konzolu prodala u 40 milijuna primjeraka, a početkom devedesetih Sega i Nintendo su bili poprilično ozbiljni konkurenti na tržištu konzola. Upravo je zbog te jake konkurencije, kojoj se kasnije pridružio i Sony, Sega vrlo brzo nestala sa tržišta.

Ova konzola je tijekom osamdesetih imala značajnu reputaciju kod ljubitelja video igara, a svoj veliki uspjeh postigla je u Europi i jednim dijelom u Južnoj Americi.

Mnogim igračima ona je ostala u sjećanju zbog video igara poput Sonica i Shinobija, a ono što ju je tada izdvajalo od ostalih konzola je izbacivanje video igara koje su bila namijenjene starijoj populaciji igrača.

Naziv: Sega Mega Drive
Godina proizvodnje: 1988.
Najpopularnije video igre: Sonic the Hedgehog, Aladdin, NBA Jam, The Revenge of Shinobi, Zombies ate my neighbours, X-Men 2, Mortal Kombat

6. Sony Playstation

19014523271_c1d04b5f18_o
Flickr/Matthew Paul Argall

Početkom prosinca 1994. godine pojavila se Playstation jedinica koja je konkurirala svim tadašnjim konzolama. Video igre za Playstation bile su puno bolje, a uskoro je gotovo svaki klinac u kvartu u posjedu imao ovu konzolu.

Za razliku od Nintenda i video igara na kasetama, video igre za Playstation dolazile su na CD-ima koje su igrači čuvali kao zlato. Prilikom stavljanja CD-a u Playstation pazilo se da se on ne pogrebe i ne ošteti, a u slučaju njegovog oštećivanja jedini lijek da video igra ponovno proradi bilo je brisanje CD-a majicom ili gazom koja je natopljena alkoholom.

Kontroleri za Playstation su četiri godine nakon njegovog izlaska bili modificirani pa su imali, kako su to mnogi tada zvali, gljive kojima se moglo upravljati likovima ili vozilima u video igrama. Playstation jedinica dan danas ima poseban status kod ljubitelja konzola, a u više od dvadeset godina postojanja ove konzole izašla su još tri verzije Playstationa koje su bile još bolje i pružale igračima bolji osjećaj tijekom igranja.

Naziv: Sony Playstation
Godina proizvodnje: 1994.
Najpopularnije igrice: Tekken, Crash Bandicoot, Resident Evil, Gran Turismo, Fifa, Metal Gear Solid, Spyro The Dragon, Colin McRae Rally, Medal of Honor, Driver, Tony Hawk, Pro Evolution Soccer

7. PC

2215657406_64226c3b37_o
PC Flickr/Mrs. Gemstone

Iako se PC ne može smatrati konzolom on je definitivno platforma na kojoj su se igrale mnoge video igre, a PC je naročito tijekom devedesetih omogućio da se video igre unaprijede i budu još bolje zahvaljujući boljim komponentama. Njihova grafika bila je puno kvalitetnija dok su oni stari veliki monitori s katodnom cijevi davali bolju preglednost svakog elementa video igre.

Igranje video igara na računalu samo je još više kod mnogih poticalo ovisnost o video igrama, a ljubitelji igara poput Fife ili Tomb Ridera nisu više morali ovisiti o igraćim konzolama.

Naziv: Osobno računalo
Godina proizvodnje: 1964.
Najpopularnije igrice: Doom, Worms, Warcraft II, Quake, Duke Nukem 3D, Age of Empieres, Fallout, Half Life, Unreal Tornament, Heroes of Might and Magic, Diablo II, Counter Strike, Max Payne, Grand Theft Auto III