Nekad je nužno odabrati stranu

Sindrom karpalnog kanala je nezgodna stvar, donosimo pet mini trikova kako si pomoći

Kako najbolje razgibavati zapešće, kako sjediti, kako tipkati po tipkovnici...

Drawing of a hand in pain
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Sjedenje za kompjuterom nije jedini razlog nastanka sindroma karpalnog kanala, bolnog stanja ručnog zgoba, kada osoba osjeća bol i ukočenost u šakama i ručnom zglobu koja ponekad prelazi na cijelu ruku. Stručnjaci smatraju da sindrom karpalnog kanala nastaje kao kombinacija više faktora, genetski naslijeđenog užeg karpalnog kanala, skolonosti zadržavanju tekućine ili zbog dijabetesa i reumatoidnog artritisa. Povezuje se sa zanimanjima kao što su zubari, osobe koje često rade na kompjuteru, zidari, fizioterapeuti, ljudi koji rade s vibracijskim strojevima, dizači utega…

Simptomi napreduju polako. Prolazno trnjenje prstiju tijekom noći ili ujutro koje kasnije traje cijeli dan, utrnulost šake, oticanje palca ili svih prstiju, slabost mišića, ispadanje predmeta iz ruku, nemogućnost stiskanja šake i držanja malih predmeta. Tri puta češće se javlja kod žena koje i inače imaju uži karpalni kanal nego muškarci, uglavnom u dominantnoj ruci ali i u obje. Često simptome ove neugodne boli, trnjenja i peckanja, možete olakšati ako slijedite sljedeće savjete.

1. Razgibavajte zapešće

Dok hodate, lagano razgibavajte zapešća. Nježno savijte svaku ruku prema gore i dolje u odnosu na ručni zglob, zadržavajući ih nekoliko minuta u svakom smjeru. Zatim savijte pa ispružite prste.

2. Koristite manje snage

Ne morate svom snagom pisati po tipkovnici ili držati olovku prečvrsto. Tek lagano dotaknite tipkovnicu i ruke će se opustiti.

3. Poradite na tome kako sjedite

Ako se u stolcu naginjete prema naprijed, to može stvoriti pritisak na zapešća. Noge držite ravno na podu, a oči u ravnini kompjuterskog ekrana. Ako su vam stolica i stol visoki, koristite podnožje za noge da ostanu ravne.

Povremeno se odmarajte i jednu minutu prošetajte po uredu, stajanje poboljšava držanje tijela. Radite ovo barem pet puta tijekom radnog dana. Nemojte noge držati prekrižene dulje vremena. Kako biste smanjili stres na zglobove, gležnjeve, koljena i kukove nastojte držati pod pravim kutom.

4. Zagrijte ruke

Boravak u hladnom prostoru čini da se ruke koče što može izazvati bol. Ne možete li podesiti temperaturu, pokušajte staviti rukavice bez prstiju. Možda vam se čini besmisleno, ali ruke će biti sretnije i manje zgrčene.

5. Vježbajte jogu

Bilo koji oblik vježbanja za izgradnju čvrstoće dobar je za zglobove, a posebno se zna da joga smanjuje i održava zglob mobilnim. Isprobajte jogu da bi povećali pokretljivost.