Širi se opasan fenomen agresije orka prema brodovima. Nakon brojnih napada u Sredozemlju, zabilježen prvi incident u Sjevernom moru

Vjeruje se da je ovo prvi poznati susret s orkama u sjevernim vodama

Killer whales (orcas) are pictured in the fjord of Skjervoy, northern Norway, on November 25, 2021. Between October and February, Orcas and Humpback whales hunt atlantic herrings to build their stock of protein. The water Temperature is +5C, air temperature is -10C. (Photo by Olivier MORIN / AFP)
FOTO: AFP

Kitovi ubojice već godinama napadaju brodove u blizini obala Španjolske i Portugala. Čini se da je ljudsko ponašanje, možda i neizravan uzrok napada. Povećan pomorski promet, manje izvora hrane, zagrijavanje mora i zagađenje bukom mogu imati ulogu u povećanju agresivnosti orka, piše The Guardian.

Do sada se činilo da je njihovo novonaučeno ponašanje ograničeno na to područje, ali prošloga tjedna jerdan od ovih velikih morskih sisavaca udario je u jahtu između Škotske i Norveške, oko 3200 kilometara od staništa svojih iberijskih rođaka. Znanstvenici još nisu sigurni što misliti oko posljednjeg incidenta, ali su zabrinuti da bi to moglo značiti da se takvo ponašanje širi. Vjeruje se da je ovo prvi poznati susret s agresivnim orkama u sjevernim vodama, piše The Guardian.

Nizozemac, umirovljeni fizičar i iskusni jahtaš Wim Rutten, uočio je orku u vodama Sjevernog mora dok je sam plovio istočno od Shetlandskih otoka u Škotskoj. Rutten je bio u lovu na skuše kada se, niotkuda, orka zabila u krmu njegovog sedam tona teškog plovila s aluminijskim trupom.

Je li ovo izolirani slučaj?

Orka je udarila u brod više puta, te plivala iza njega kao da traži kobilicu ili glavnu strukturnu potporu duž dna trupa. Toliko puta se približila brodu da je čuo kako glasno diše, što mu je bilo zastrašujuće, kazao je Rutten za The Guardian. “Možda se kit samo htio igrati”, kaže ipak potreseni Rutten koji se na kraju sigurno vratio kući.

Znanstvenike zanima zašto se ovakvo ponašanje dogodilo toliko daleko od iberijskih orka. Jedno od mogućih objašnjenja je da jest da je kit ubojica bio mlada jedinka koju je samo zanimao konop za pecanje sa stražnje strane Ruttenovog broda. Mlade orke se vole igrati pa dolaze istražiti nepoznate predmete.

Ali agresivno ponašanje isto se tako moglo proširiti iz subpopulacije kitova ubojica koji žive uz obale Španjolske i Portugala. Fokus na kormila brodova možda znači da zbog lošeg iskustva pokušavaju zaustaviti plovilo, kako se ne bi ponovio neki incident u kojem su stradali.

Problematična Bijela Gladys

U blizini pirinejske obale orke su i dalje vrlo neumoljive i silovito se zabijaju u plovila. Prošloga tjedna jato kitova udarilo je u jahtu KOJA se približavala Gibraltarskom tjesnacu tijekom natjecanja u jedrenju oko svijeta, Ocean Race. Posada je spustila jedra i maksimalno usporila plovilo pa su orke prestale s napadima.

Znanstvenici sumnjaju da bi ženka, imena Bijela Gladys, mogla biti kriva za nedavne napade oko Iberijskog poluotoka. Misle da je imala traumatičan susret s brodom što je uzrokovalo ovakvo ponašanje, koje druge orke sada promatraju, uče i prakticiraju.

Od ljeta 2020. godine znanstvenici su zabilježili više od 500 incidentnih kontakata barki i iberijskih orki. Tri susreta rezultirala su potonućem brodova, piše Live Science. Oko 20 posto sudara oštetilo je brodove toliko da nisu mogli dalje ploviti. U jednom nedavnom incidentu, skupina orka u Gibraltarskom tjesnacu pratila je brod do luke čak i nakon što su uspjele uništiti kormilo.