Siromašne zemlje poput Nepala su na rubu sloma zbog koronavirusa

U Nepalu slučajevi Covid-19 vrtoglavo rastu, a bolnice su pretrpane

(FILES) In this file photo taken on March 09, 2021 a medical worker holds a syringe and a vial of the British-Swedish AstraZeneca/Oxford vaccine during a vaccination campaign at the National Museum of Science and Technology Leonardo Da Vinci. - Danish health authorities said on March 11, 2021 they were temporarily suspending the use of AstraZeneca's Covid-19 vaccine as a precaution after some patients developed blood clots since receiving the jab. The move comes "following reports of serious cases of blood clots among people vaccinated with AstraZeneca's Covid-19 vaccine", the Danish Health Authority said in a statement. (Photo by Miguel MEDINA / AFP)
FOTO: AFP

Nepal je jučer odbacio pisanja britanskih tabloida koji su ustvrdili da se pojavila “nepalska varijanta” virusa, kategorički negirajući da postoji i pozivajući sve da ne šire takve dezinformacije, piše The New Indian Express. Postoje samo tri varijante virusa alfa, delta i kappa koje su otkrivene u Nepalu, sa dominantnom delta varijantom. U Nepalu slučajevi Covid-19 vrtoglavo rastu, bolnice su pretrpane, a premijer zemlje moli za pomoć druge države. Nepal sada prijavljuje 20 slučajeva na 100.000 ljudi, otprilike ono što je Indija izvještavala prije dva tjedna.

Prošlog vikenda, 44 posto testova u toj zemlji vraćalo se pozitivno, prema podacima vlade koje je citirala Međunarodna federacija društava Crvenog križa i crvenog polumjeseca IFCR, upozoravajući na nadolazeću krizu, izvještava CNN. Ono što se trenutno događa u Indiji zastrašujuća je slika budućnosti Nepala ako ne uspijemo obuzdati ovaj najnoviji val, kažu iz nepalskog Crvenog križa.

Nepal ima krhki zdravstveni sustav

Nepal ima krhki zdravstveni sustav, s manje liječnika po glavi stanovnika od Indije i nižom stopom cijepljenja. Visoka stopa pozitivnih testova sugerira da se ne dijagnosticira ni približno dovoljno slučajeva. Masovna javna događanja, uključujući festivale, politička okupljanja i vjenčanja, omogućila su širenje slučajeva, zajedno sa vladinim sporim i neefikasnim postupanjem.

Nepal je pooštrio granice i uveo blokade u najteže pogođenim regijama, uključujući i glavni grad, strahuje se da to nije dovoljno za suzbijanje virusa. Ova himalajska nacija prije samo mjesec dana je prijavljivala 100 slučajeva dnevno, sad ih je 8600. Premijer K. P. Sharma Oli, početkom travnja, reklamirao je da se bolest može liječiti grgljanjem lišća guave, dodavši da Nepalci imaju jači imunološki sustav zbog svakodnevnog unosa začina.

Cijepivo polako može postati neučinkovito

Nepalci su se neustrašivo okupljali na vjerskim festivalima, kod kuće i preko granice u Indiji, pridružili su se hindusima koji su se kupali u Gangesu, što je jedno od najvećih vjerskih okupljanja na svijetu. Među njima su bili i bivši nepalski kralj Gyanendra Shah i kraljica Komal Shah koji su primljeni u bolnicu s koronavirusom, po povratku u Nepal. Na jednome plakatu oko festivala pisalo je “Naš festival draži nam je od naših života”.

Variante virusa koje stižu iz Azije prijetnje su za cijeli svijet, bez obzira na to gdje živite. Cjepivo polako može postati neučinkovito, a varijante mogu izbjeći postignuti imunitet. Cjepivo treba uputiti na mjesta gdje je najpotrebnije, piše Deutsche Welle.

Mogli bi opet biti pogođeni virusom?

Unatoč relativno brzom cijepljenju, sjeverna hemisfera moga bi biti opet pogođena virusom, u današnjem globanom svijetu varijante se brzo šire. Ako se novi sojevi adaptiraju na ljudskog domaćina, u nekom času nas stečena antitijela neće više štititi. Antigenski i PCR testovi više neće otkrivati nove varijante i bit će lažno negativne. Cjepiva će polako prestati djelovati, upozorava DW.

Iznimno je važno nove varijante što prije otkrivati i osigurati dovoljne količine cjepiva globalno, a ne samo u bogatim nacijama. U Indiji i susjednome Nepalu širi se varijanta Delta, Nepal je sada najpogođenija zemlja na svijetu, proporcionalno veličini populacije. Indian National Institute of Virology identificirao je osam mutacija unutar spike proteina varijante Delta. Dva imaju bržu stopu transmisije, a jedan s Gamma varijantom, povezuje se s izbjegavanjem postignutog imuniteta.

Varijanta Delta prenosivija je od varijente Alfa

Prema London’s Imperial College, varijanta Delta je 20 do 80 posto prenosivija nego varijanta Alfa. Pfizer i Astra Zeneca ne štite tako dobro od ove varijante. Varijanta otkrivena u Vijetnamu hibrid je varijante alfa i delta. Samo je milijun od 96 milijuna Vijetnamaca cijepljeno s Astra Zenecom koja dobro štiti od varijante alfa ali nije toliko učinkovita protiv delte. Nije još istraženo koliko postojeća cjepiva štite od varijante otkrivene u Vijetnamu. Astra Zeneca nudi neku minimalnu zaštitu protiv ovog soja.

Mnoge siromašne azijske, afričke ili latinoameričke zemlje nisu uspjele ni pokrenutu kampanje cijepljenja. Prema nedavnoj studiji u časopisu The Lancet, najbogatije zemlje na svijetu osigurale su oko 70 posto zaliha pet vodećih cjepiva, iako čine manje od 16 posto svjetske populacije. Prema WHO u siromašnijim zemljama cijepljeno je tek 0.2 posto stanovništva. The Economist procjenjuje da će masovna cijepljenja tamo započeti najranije 2024.godine, ako se nastavi ovim tempom.

Pandemija nije gotova, upozorava WHO. Ako se varijante virusa nastave štititi jednako brzo kako se sada šire i prilagođavaju svojim domaćinima, ta bi nejednakost mogla vratiti lockdowne u bogatije nacije, zaključuje DW.