Sjećate se američkih diplomata s Kube koji su se žalili na bizarnan gubitak sluha i memorije? Izgleda da su za sve krivi cvrčci

Nakon pretraživanja baze zvukova, znanstvenici su pronašli specifičnu vrstu koja je navodno za sve kriva

An old American car passes by the US Embassy in Havana on December 17, 2015. The United States announced Thursday the resumption of regular flights to and from Cuba, the latest step in a historic thaw in relations. "On December 16, the United States and Cuba reached a bilateral arrangement to establish scheduled air services between the two countries," the State Department said in a statement. / AFP PHOTO / YAMIL LAGE
FOTO: AFP

Možda se sjećate priče o američkim diplomatima koji su na Kubi zbog misterioznog zvuka izgubili sluh, osjećali mučninu i glavobolju i žalili se na gubitak pamćenja. Dvojica znanstvenika sad tvrde kako su za sve, zapravo, krivi cvrčci. Iako se ova teorija pojavila odmah nakon što se misteriozna bolest pojavila u američkoj ambasadi, izgleda da je ona sad i potvrđena. Tako barem tvrde dr. Alexander Stubbs sa Sveučilišta u Kaliforniji i dr. Fernando Montealegre-Z sa Sveučilišta Lincoln u Engleskoj, koji su se bavili ovim slučajem.

Stubbs i Montealegre-Z proučavali su audio snimku koju je objavio Asossiated Press i zaključili kako u snimljenoj kakofoniji postoji obrazac ponavljanja zvuka, sličan glasanju jedne specifične vrste cvrčaka. Znanstvenici su prošlog petka objavili dokaze koji potvrđuju njihovu teoriju da se radi o zvuku koji dolazi od cvrčaka, a ne od zvučnog oružja, ali ne isključuju teoriju da se radi o zvučnom napadu, piše The New York Times.

Poznat izvor zvuka, ali ne i bolesti

Znanstvenici su istraživali bazu snimljenih zvukova sjeverno-američkih insekata i pronašli specifičnu vrstu koja bi mogla biti kriva za ovaj slučaj na Kubi, indijskog kratkorepog cvrčka. Ipak glasanje cvrčaka koje su snimili diplomati u ambasadi na Kubi i ono iz baze znanstvenika razlikovalo se u visokim, brzo pulsirajućim udarcima. Razlika je, zapravo, bila u tome što su znanstvenici snimali cvrčke na otvorenom, u divljini, dok je snimka diplomata nastala u zatvorenoj prostoriji.

Kada su snimku znanstvenika pustili u zatvorenoj prostoriji dobili su gotovo identičan zvuk. Sličnu vrstu cvrčaka dr. Stubbs snimio je u Kostarici. Za njihovo glasanje karakterističan je iznimno glasan zvuk, dovoljno glasan da ih se može čuti uz cestu u kabini dizelskog kamiona pri brzini od 65 km/h, slikovito objašnjava Stubbs. Znanstvenici su zaključili kako izlaganje ovom zvuku ne može ostaviti ozbiljne posljedice, pa se još ne zna zbog čega su diplomati oboljeli.