Sjećate se hita Macarena? E pa, znanstvenici kažu da daje najbolji ritam kod reanimacije čovjeka

Špajolski znanstvenici kažu da pjesma točno određuje ritam kojim treba pritiskati prsni koš

FOTO: Screenshot/YouTube

Sigurno još pamtite ritam pjesme Macarena koja je bila popularni ljetni hit prije nekoliko godina. Znanstvenici sa sveučilišta u Barceloni kažu da Macarena može spasiti život jer tempo pjesme pomaže ljudima koji trebaju reanimaciju ili CPR, tehniku spašavanja života.

Špajolski znanstvenici kažu da pjesma točno određuje ritam kojim treba pritiskati na grudi osobe koja ne pokazuje znakove života. Kardiopulmonalna reanimacija, CPR uključuje pritiskanje na prsni koš neke osobe da se pomogne uspostavi cirkulacije poslije srčanog udara i gubitka svijesti.

Prestane li dotok krvi u mozak i u druge vitalne organe, osoba može u roku nekoliko minuta umrijeti. Kvaliteta pritiska može povećati šanse za preživljavanje.

Potrebna dubina kompresije od 5 centimetara

Znanstvenici sa Sveučilišta Barcelona, Klinička bolnica Barcelona i Autonomous University of Barcelona, uspoređivali su efikasnost metoda reanimacije metronomskom aplikacijom, dok su u glavi pjevušili Macarenu. Grupa od 164 studenata medicine bila je podijeljena u 3 skupine da bi u trajanju od 2 minute radili kompresije na lutki.

Metronom je pokazao da je od svih primijenjenih metoda za određivanje ritma najefikasnija pomoć pružena upravo kod ritma Macarene. Ali niti jedna grupa nije ostvarila potrebnu dubinu kompresije od 5 centimetara.

Profesor Enrique Carrero Cardenal kazao je na kongresu Euroanaesthesia u Kopenhagenu da su aplikacija i korištenje Macarene poboljšali kvalitetu pritiska na prsni koš kod pokušaja oživljavanja, povećavajući proporcije adekvatne stope ali ne i dubinu pritiska. Ova studija nastavlja se na kampanju iz 2012. godine Britanske udruge za srce, koja je sugerirala da se reanimacija primjenjuje imajući u glavi ritam hita Bee Geesa, Stayin’Alive.