Škola traje već mjesec dana, a država još nije raspisala natječaj preko kojeg se plaćaju obroci za siromašne učenike

Birokratski razlog kašnjenja teško može biti prihvatljiv kada se radi o djeci u riziku od siromaštva

Škola je počela prije mjesec dana, a u ovim trenucima još uvijek nije riješeno pitanje financiranja školskih obroka za siromašnu djecu diljem Hrvatske. Ti se obroci već nekoliko godina financiraju kroz Fond europske pomoći za najpotrebitije (FEAD), no natječaj za aktualnu školsku godinu nije ni raspisan ni proveden na vrijeme. Prema inicijalnom planu, trebao je biti raspisan u srpnju; na njega bi se potom javili osnivači škola (gradovi i županije), a rezultati su trebali biti poznati u rujnu. Taman na vrijeme za početak škole.

Da sve skupa kasni, Telegramu su potvrdili iz Ministarstva rada koje je zaduženo za ovaj natječaj. Na konkretno pitanje zašto problem još nije riješen, iz ministarstva Josipa Aladrovića u podugom birokratskom odgovoru, ukratko, tvrde kako se trenutno oko nekih detalja konzultiraju s Europskom komisijom pa zato sve kasni. Najavljuju i da će natječaj težak 25 milijuna kuna raspisati sredinom listopada te da će potrošen novac retroaktivno vratiti osnivačima škola. No, što ako gradovi ili županije nisu imali predviđen novac za ovaj, ipak, neočekivan izdatak koji se pojavio zbog kašnjenja Ministarstva?

Konfuzija u školama

Sve je ovo kašnjenje, ispostavilo se u praksi, izazvalo priličnu konfuziju među školama i njihovim osnivačima, odnosno gradovima i županijama. Tako je na Facebook stranici vukovarske Osnovne škole Siniše Glavaševića u utorak u večernjim satima osvanula obavijest prema kojoj se, zbog izostanka projekta financiranog iz europskog fonda, cijela priča prebacuje na osnivača škole, odnosno Grad Vukovar. U obavijesti je stajalo i da Grad neće moći osigurati užinu svojim novcima jer tako nije predviđeno u gradskom proračunu.

Krpanje rupe zbog neraspisanog natječaja

Sve su ovo iz Vukovara ubrzo demantirali, poručivši za Telegram kako će na sebe preuzeti plaćanje obroka za siromašne učenike. “Grad Vukovar će i ove godine osigurati besplatne školske obroke za učenike u osnovnim školama u riziku od siromaštva”, rekao nam je Josip Paloš, voditelj gradskog Odsjeka za predškolski odgoj, školstvo, visoko školstvo i sport. Iz gradskih odnosa s javnošću još su nam rekli i kako, što se tiče natječaja za sredstva iz europskog fonda “Ministarstvo nije objavilo natječaj (bez ikakvog objašnjenja)”.

Čuli smo se i sa Slavicom Mišić, ravnateljicom Osnovne škole Siniše Glavaševića iz Vukovara. Poručila nam je kako se, što se tiče objave škole na Facebooku, “radi o greški u komunikaciji između Grada Vukovara i škole”. Iz Grada su im javili, kaže Mišić, da će plaćati obroke te da će i retroaktivno platiti za obroke od početka nastavne godine. Pitali smo ravnateljicu i koliko je učenika njene škole dosad koristilo obroke financirane iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije. “Imali smo puno korisnika u školi”, kazala je, “prosječno 150 učenika i taj je broj rastao svake godine”.

Vukovarski bi konfuzni slučaj, ukratko, trebao biti riješen na način da Grad nadoknadi rupu u plaćanju obroka od početka školske godine i osigura obroke sve dok se ne finalizira natječaj Ministarstva rada za sredstva iz fonda FEAD. Potom bi Gradu, kako su za Telegram poručili iz Ministarstva rada, trebali omogućiti retroaktivno financiranje kojim bi nadoknadili trošak.

Broj učenika u potrebi raste

Inače, opservacija ravnateljice o sve većem broju učenika njene škole čiji obrok se pokriva sredstvima iz ovog europskog fonda, poklapa se sa službenim podacima o generalno rastućem broju djece u riziku od siromaštva. U školskoj godini 2016./2017. financiran je obrok za 13.746 djece u riziku od siromaštva u 330 osnovnih škola; taj se broj iduće godine gotovo udvostručio i narastao na 26.887 djece iz 467 škola. U školskoj godini 2018./2019. broj opet raste, i to na 29.352 djece iz 416 škola.

Valja spomenuti i kako su do prošle školske godine gradovi i županije za financiranje obroka u svojima školama mogli dobiti između 200.000 i 1,5 milijuna kuna iz fonda FEAD. Međutim, prošle su školske godine sredstva po jednom prijavitelju umanjena na maksimalnih milijun kuna, što je nekim osnivačima škola izazvalo probleme. U Karlovačkoj su županiji, primjerice, prošle školske godine prvašići izbačeni iz projekta podjele obroka, o čemu smo opširno izvještavali.

Kako sustavno riješiti problem obroka u školama?

Sve očigledniji problemi sa školskim obrocima za siromašnu djecu, u lipnju su četiri profesorice sa zagrebačkog Pravnog fakulteta potaknuli da pokrenu inicijativu ‘Pravo svakog djeteta na školski obrok’. Inicijativom traže od hrvatske vlade da sustavno riješi problem školskih obroka i to kroz osigurana javna, proračunska sredstva, kojima bi školska prehrana za sve osnovnoškolce bila besplatna.

Usvajanjem njihovog prijedloga, izbjegle bi se zaista nepotrebne i nelagodne situacije poput ove, u kojoj još nije raspisan natječaj za sredstva fonda FEAD, ili prošlogodišnje, kada su neka djeca ispala iz projekta financiranja obroka jer su EU sredstva po prijavitelju smanjena. Sredstva FEAD fonda, inače, u Hrvatskoj se koriste od 2016. godine, a iz fonda se pokriva iznos od 5,47 kuna za jedan školski obrok po učeniku.