Slonovi u Bocvani masovno umiru. Sumnja se na trovanje ili neku vrstu patogena

Budući da životinjama ne nedostaju kljove, ne sumnja se na krivolov

An elephant cub follow the mother in the Masai Mara game reserve in Kenya on September 20, 2019. (Photo by Yasuyoshi CHIBA / AFP)
FOTO: AFP

Masivno odumiranje slonova u Bocvani , u delti rijeke Okavango, alarmiralo je konzervatore koji, nakon stanke uzrokovane koronavirusom, istražuju što se događa. Konzervatori su krajem svibnja letjeli iznad travnatih ravnica ogromne delte rijeke u sjevernoj Bocvani i našli na uznemirujući nalaz, piše New York Times. Toga dana zabilježeno je 169 leševa slonova, muških i ženskih, mladih i starih. Do srpnja potvrđeni smrtni slučajevi u regiji povećali su se na 356. A stručnjaci ne znaju koji je uzrok.

Bocvana ima najveću svjetsku populaciju slonova, s više od 156.000 prebrojanih u istraživanju 2013. godine. Delta rijeke Okavango postala je popularna eko-turistička destinacija i dom 15.000 slonova. Čini se da neki slonovi naglo kolabiraju i umiru dok drugi lutaju naokolo što je možda znak neurološkog oštećenja zbog toksina iz njihove okoline. Ukupno 70 posto smrtnih slučajeva bilo je u blizini vodopada, piše Guardian.

Krivolov je isključen

Dok stručnjaci tragaju za uzrokom, prema pisanju Timesa, isključen je krivolov, jer nijedna kljova nije ukradena s mrtvih životinja. To ostavlja trovanje ili neku vrstu patogena kao glavne sumnjivce. Mark Hiley, direktor operacije spašavanja National Park Rescue, kaže da je vjerojatnost da bi slonovi mogli oboljeti od COVID-19 malo vjerojatna, piše Times. Bolest još do sada nije utjecala na ljude koji žive u tome području i malo je dokaza da bi se slonovi mogli razboljeti.

Neki stručnjaci smatraju da je masovno umiranje samo dio kruga života. “Kako populacija slonova raste, veća je vjerojatnost da će masovno umirati, vjerojatno i više nego trenutno. Smrt nije lijepa ali umiru sva živa bića”, kaže Chris Thouless, iz kenijske grupe za očuvanje slonova. Ali drugi konzervatori se ne slažu. “Ovo masovno umiranje je na razini koja nije viđena dugo vremena” kazao je za Guardian Niall McCann, direktor zaštite okoliša u Nacionalnom Parku.

Pandemija COVID-19 donedavno je ograničavala putovanja i otežavala slanje uzoraka mrtvih slonova u laboratorije po svijetu. Sada su uzorci poslani na testiranje i rezultati se očekuju u sljedećih nekoliko tjedana.