Službeni podaci zvuče mučno. U Hrvatskoj je u prvih 7 mjeseci dvostruko više silovanja nego 2019.

U prvoj polovici godine zabilježeno je 95 silovanja i 13 pokušaja silovanja u Hrvatskoj

Broj silovanja i pokušaja silovanja u prvih se sedam mjeseci u Hrvatskoj drastično povećao. Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, ove je godine službeno zabilježeno 95 slučajeva silovanja, dok ih je lani bilo 41. Gotovo se udvostručio i broj pokušaja silovanja kojih je u prvih sedam mjeseci ove godine prijavljeno 13, dok ih je lani u istom razdoblju bilo sedam, piše Glas Slavonije.

Osječka psihologinja Mirjana Mozer kaže da je do tako pogubnih podataka došlo zbog više razloga, no prije svega je problem to što je sada sva pažnja i fokus na koroni dok je sve ostalo “izgubilo je na značenju”. “Situacija je trenutno takva da su takva kaznena djela sada lakše izvediva, jer su kapaciteti okrenuti nečem drugom”, pojašnjava.

Utjecaj nesigurne atmosfere na psihu

Mozer također kaže kako se ljudi promijene u vremenu u kojem ima puno zabrana i kada nije sve normalno. Tako, kaže, kod onih “koji imaju kapacitete i potencijale za takvo što, to izbija na površinu”.

“Nesigurna atmosfera pogoduje razvoju takve patologije. Svi mi imamo osjećaj da nešto nije pod kontrolom, što je i činjenica, jer i sam koronavirus nam je nepoznat i sve je neizvjesno. Oni koji se i inače loše nose sa samokontrolom i moralnim vrijednostima, sada to iskorištavaju. Inače ih okolina natjera da te vrijednosti poštuju, ali u trenutku kada za to nema dovoljno vremena i kontrolnih mehanizama, sve izmakne kontroli “, kaže psihologinja.

Teške posljedice

Iz hrvatske Ženske sobe – Centra za seksualna prava podsjećaju da seksualno nasilje ostavlja brojne posljedice, prije svega na psihičko i fizičko zdravlje, no da se često zaboravlja kako jedna od posljedica seksualnog nasilja može biti i smrt. “Ona može biti prouzročena samoubojstvom, HIV-infekcijom ili ubojstvom – u vrijeme samog seksualnog napada ili naknadno”, navode.

Također ističu kako seksualno nasilje ostavlja i jake posljedice na socijalni život osobe koja ga je preživjela. “Nisu rijetki slučajevi da se cjelokupna socijalna mreža podere, pa osoba ostaje sama, bez podrške i pomoći svojih najbližih, rodbine i prijatelja. Osobe koje prežive seksualno nasilje, a pritom su ga prijavile ili nekome ispričale, ostaju obilježene, izolirane, izložene raznim primjedbama, komentarima i savjetima, i to duže razdoblje”, poručuju.

Dodaju kako žrtve nerijetko trpe i ekonomske posljedice s obzirom na to da napuštaju posao, mijenjaju radna mjesta ili mjesto boravka. “Sve to ima dugoročan utjecaj na osobu, njezinu karijeru i profesionalan razvoj”, zaključuju.