Snažna sunčeva baklja, sedma u samo ti mjeseca, pogodila je Zemlju i prekinula radio frekvencije u Australiji i Aziji

Sve se dogodilo nekoliko dana nakon što je Zemlju pogodila geomagnetska oluja, najjača u zadnje tri godine

FOTO: NASA/GSFC/SDO

Ekstremna eksplozija Sunca ionizirala je gornji sloj Zemljine atmosfere i dovela do kratkotrajnog prekida radiovalova iznad Jugoistočne Azije, Australije i Novog Zelanda.

Intenzivan solarni događaj, zbio se u ranim satima 6. veljače, kada je sunčeva pjega AR3256 pokrenula snažnu solarnu eksploziju klase M4, blizu jugozapadnog kraka zvijezde u našem Sunčevom sustavu, prema izviješću Indiatoday.in.

Erupciju je snimio NASA-in Solar Dynamics Observatory koji prati Sunce. Baklja je klasificirana kao X1.2 klase. X-klasa označava najintenzivnije baklje. NASA kaže da su sunčeve baklje snažni izboji energije. Baklje i solarne erupcije mogu utjecati na radiokomunikacije, električne mreže i navigacijske signale te predstavljati rizik za svemirske letjelice i astronaute.

Povećanje aktivnosti na Suncu

Ovo je bila sedma takva eksplozija u samo tri mjeseca, što je ukupan broj baklji u cijeloj 2022. godini. Eksplozija ukazuje na brzo povećanje aktivnosti na Suncu koje nastavlja svoj solarni ciklus i bliži se vrhuncu aktivnosti.

Ovaj događaj zbio se samo nekoliko dana nakon što je Zemlju pogodila geomagnetska oluja, najjača u posljednje tri godine. Izazvala ju je masivna eksplozija velike koronalne rupe na južnoj sunčevoj hemisferi.

Nestao je signal

Eksplozija ukazuje na brz porast aktivnosti na Suncu. U prošlome tjednu Sunce je pokrenulo četiri značajne solarne baklje, 22 izbacivanja koronalne mase i geomagnetsku oluju.

“Ova značajna sunčeva aktivnost poslala je vreli plamen plazme koji je jurio kroz sunčevu atmosferu brzinom većom od 1.440.000 kilometara na sat, što je kulminiralo stvaranjem koronalnog izbacivanja mase”, stoji u izviješću, prenosi Mint.

Nakon najvećeg intenziteta sunčeve baklje, radioamateri i pomorski operateri izgubili su signal ispod 30 megaherca na oko sat vremena.

Dva sata interferencije

U prosincu 2023. godine NASA-in teleskop snimio je najveću sunčevu baklju koja je privremeno prekinula radio komunikacije na Zemlji. Sunce je emitiralo ogroman bljesak, uzrokujući dva sata radio interferencije u dijelovima SAD-a i u drugim suncem obasjanim dijelovima svijeta.

Prema znanstvenicima to je bila najveća baklja od 2017. godine, a radijski prasak je bio opsežan i utjecao je i na više frekvencije.