Stiže revolucija koja bi mogla okončati jednu od najvećih globalnih kriza: moderni velegradovi počinju reciklirati vodu

Zgrade jednoga dana neće morati biti priključene na kanalizacijske sustave i vodoopskrbu

Waste water is cleansed in the preliminary stage of recycling at the West Basin Municipal Water District (WBMWD) water recycling facility in El Segundo, California, September 14, 2015.  As drought-stricken California struggles with water conservation, West Basin employs a three-part water purification system involving microfiltration, reverse osmosis and ultraviolet light treatment to transform waste water into potable water. The finished product is then sent underground to replenish the area’s aquifers where it mixes with the natural underground water supply which feeds wells.  Critics call the method “toilet to tap” but the final product is more pure than tap or bottled water and exceeds all state and federal drinking water standards according to WBMWD.  AFP PHOTO / ROBYN BECK.  AFP PHOTO / ROBYN BECK (Photo by ROBYN BECK / AFP)
FOTO: AFP

U centru San Francisca, u jednoj podzemnoj garaži, sjajni plavo-bijeli uređaj veličine komercijalnog hladnjaka, nazvan One Water System, spreman je za transport do hotela u Los Angelesu gdje će biti instaliran. Prikupljat će većinu hotelske vode, iz umivaonika, tuševa i praonice rublja koju će čistiti membranskom filtracijom, ultraljubičastim svjetlom i klorom, a zatim će je vraćati za korištenje u nepitke svrhe, piše Yale Environment 360.

Ponovna upotreba vode koja nije za piće koristi se već desetljećima, ali sada je na redu trend “recikliranja vode na licu mjesta” da bi se upotreba vode učinila što održivijom. Radi se o konceptu opremanja zgrada postrojenjima za recikliranje na licu mjesta, koje će vodu koja neće biti za piće, učiniti jeftinijom od kupnje potrebne vode iz centraliziranog izvora.

Čišćenje + ‘prljave’ vode

Smanjujući potražnju za vodom, čije je filtriranje, obrada i distribucija skupo, ove jedinice pomoći će učinkovitijem upravljanju vodom. Mnogi vjeruju da tu leži budućnost vode. U konačnici, zgrade bi trebale biti posve samodostatne odnosno koristiti uvijek istu nepitku vodu u zatvorenom krugu. Peter Fiske, šef nacionalnog laboratorija Lawrence Berkley, kaže da nema razloga da se voda koristi samo jednom jer i prirodni sustavi koriste vodu više puta u ciklusu kojeg pokreće sunce.

Ovo nije tek daleki san. Koncept se već odvija u San Franciscu koji od 2015. godine zahtijeva od novih zgrada većih od 10.000 kvadrata imaju sustave za recikliranje vode na licu mjesta. Do sada, ukupno 31 vodeni sustav koristi novu tehnologiju, šest sustava “crnu” vodu iz WC-a, perilica posuđa i sudopera, a 25 “sivu” vodu iz perilica rublja, tuševa i kada.

Sjedište za komunalne usluge San Francisca ima sustav čišćenja crne vode, Living Machine, koji tretira otpadne vode zgrade, a ugrađen je u pločnike oko objekta. Obrađena voda se zatim koristi za ispiranje zahoda. Proces smanjuje potrošnju pitke vode za 40 posto.

Pritisak na zalihe

Recikliranje sive vode donosi znatne uštede. Takva voda, koja se koristi za ispiranje toaleta i pranje odjeće, smanjuje potražnju za novom, pitkom vodom za 40 posto. Korištenje reciklirane vode za tuširanje eliminira dodatnih 20 posto potražnje za vodom, iako to u San Franciscu još nije dozvoljeno.

Pritisak na zalihe svježe vode raste u cijelom svijetu, a klimatske promjene pogoršavaju nestašicu. Nedavna studija pokazala je da je više od polovice svjetskih jezera izgubilo značajne količine vode u posljednjih 30 godina, a UN procjenjuje da bi do 2050. godine 5 milijardi ljudi moglo biti izloženo nedostatku vode.

Centralizirani sustavi za pročišćavanje koriste se već desetljećima. Visoko pročišćena otpadna voda koja bi inače bila ispuštena u ocean prolazi kroz napredni proces pročišćavanja koji uključuje mikrofiltraciju, reverznu osmozu i dezinfekciju ultraljubičastim svjetlom, i vodikovim peroksidom. Izlazna voda ubrizgava se u obližnju podzemnu vodu koju lokalna komunalna poduzeća pumpaju i tretiraju prema standardima pitke vode.

Korištenje ‘crne vode’

Nove zgrade jednoga dana neće morati biti priključene na kanalizacijske sustave i vodoopskrbu, u zatvorenom krugu uvijek će moći koristiti istu vodu. Voda koja padne na krov u većini kuća bit će dovoljna za održavanje doma, predviđa Fiske, citirajući nedavnu studiju.

U San Joseu gradi se poslovna zgrada Park Habitat koja će imati sustav koji im osigurava oko 120.000 litara vode dnevno. Crna voda koristit će se za navodnjavanje zelenog zida na jednoj strani tornja. Sustav prikuplja kišnicu, vodu iz rashladnih tornjeva, tuševa, zahoda i umivaonika, a zatim se u podrumu objekta obrađuje kroz višestupanjski proces, krutine se odvajaju, steriliziraju i pretvaraju u dodatak tlu.

Veća rasprostranjenost recikliranja vode omogućit će da se voda očisti do različitih standarda u skladu s njezinom namjenom. Sustave recikliranja koji se grade u San Franciscu prilično su uspješni, pa ih dolaze proučiti predstavnici mnogih svjetskih gradova.