Nekad je nužno odabrati stranu

Što je kolagen i zašto je koristan? Evo nekoliko zgodnih činjenica i par zabluda

Utjecaj kolagena može biti super, ali treba ga pametno primjenjivati. U kremi je, recimo, dosta beskoristan

Anti-aging cream, lifting, collagen, wrinkle care and moisturizing vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Proizvodi s kolagenom javljaju se posvuda, a najčešće u preparatima za njegu kože. Kolagen se ne nalazi samo u kremama za kožu i dodacima prehrani, reklamiraju se i navlake za jastuke i odjeća u kojoj ima kolagena.

Kolagen je najzastupljeniji protein u tijelu, sastavljen od aminokiselina ili peptida. On doslovce lijepi naše kosti, hrskavicu, kožu i krvne žile. Zbog njega naša tkiva rastu, sazrijevaju i krećemo se. Prisutnost kolagena pod kožom sprječava njezino opuštanje tijekom godina. Upravo zbog nedostatka kolagena naša koža gubi elastičnost i počinju nas boljeti zglobovi.

Tri vrste kolagena

Tijelo počinje gubiti kolagen već u dvadesetima, pa se kreme za kožu i tretmani napravljeni od vezivnog tkiva životinja čine kao učinkoviti način borbe protiv starosti, a nuspojava je vrlo malo. Prehrana bogata šećerom, prekomjerno izlaganje suncu i pušenje također smanjuju razinu kolagena.

Molekularna struktura kolagena izgleda kao tri komada užeta upletena zajedno. Određene molekularne interakcije za funkcioniranje trebaju trostruki oblik spirale. Postoji oko 30 različitih vrsti kolagena, a većinu u našem tijelu čine tri: tip 1 koji daje koži čvrstoću, tip 2 koji čini naše zglobove pokretnima i tip 3 koji daje tkivu elastičnost. Većina studija o kolagenu usmjerena je na artritis i zacjeljivanje rana, jer su se dodaci kolagena pokazali djelotvornima.

Kreme djeluju zbog drugih sastojaka

Iako postoji vrlo malo istraživanja o drugim primjenama, vjerojatno je da kolagen koji se uzima oralno reducira molekule koje dovode do upala i bolesti. Molekula kolagena prevelika je da bi prodrla na površinu kože kada se nanosi u kremi ili losionu. Samo će sjediti tamo gdje smo je nanijeli dok je ne operemo. Topivi ili hidrolizirani kolagen koji se razgrađuje na manje fragmente, prodire u kožu, ali su ti fragmenti vjerojatno premali da bi imali neki učinak. A poboljšanje stanja kože koje ste možda primijetili, događa se zbog drugih sastojaka u kremi.

Kolagen se raspada na temperaturama iznad tjelesne temperature i pretvara se u želatinu. Pri višim temperaturama, na primjer, ako ga dodajemo toplome napitku, molekularna se struktura kolagena topi, umanjuje ili čak negira željene zdravstvene koristi. Najbolje je da nastojite kolagen osigurati prehranom, konzumirajući dosta zelenog lisnatog povrća, citrusa, jaja, bobičastog voća, rajčica, kupusa, sjemenki suncokreta, avokada, morskih plodova, govedine, piletine, češnjaka. Sva ta hrana osigurava tijelu hranjive tvari koje podupiru stvaranje kolagena.

Koji kolagen izabrati?

Od kolagena iz mesne juhe od kostiju, unatoč vjerovanju, nema neke koristi jer se tijekom priprave juhe kolagen rastopi. Osim toga, vjerojatnost da će iz probavnog trakta stići u zglobove i kožu je malena, i ako se uopće dešava, to su tek male frakcije. Takav kolagen najvjerojatnije ima utjecaja na imunitet crijeva što može smanjiti simptome artritisa.

Oni koji vole nadomjestke, trebali bi koristiti tekući kolagen koji treba držati u hladnjaku, ili pak kolagen u prahu koji se dodaje u hladne napitke. Osim toga, kolagen može biti iz ribe, jaja ili školjki pa ako ste alergični na nešto od toga dobro čitajte deklaraciju kako ne bi izazvali alergijsku reakciju. Vrstu kolagena izaberite s obzirom na to što trebate. Ako želite zdrave zglobove uzmite tip II, za kožu i kosu držite se tipa I, on će djelovati najbolje.