Što je virus Zapadnog Nila od kojeg je, kako mediji pišu, umrla Mira Furlan

Virus se prenosi ubodom komarca, a prisutan je i u Hrvatskoj

West Nile virus particles. Coloured transmission electron micrograph (TEM) of West Nile virus (WNV) particles (blue) next to a host cell (red). This virus causes encephalitis (inflammation of the brain) in humans. The WNV belongs to the group of Flaviviruses, which are RNA viruses that have a core (dark) surrounded by an outer protein coat (blue) with a cubic symmetry. WNV is transmitted by mosquitoes and infects both humans and animals. Symptoms can range from a mild fever to spontaneous bleeding of the skin and circulatory failure, which are often fatal. WNV occurs in Africa, Asia, Europe and North America.,Image: 102293458, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Hrvatsku je danas obišla vijest da je legendarna glumica Mira Furlan u srijedu preminula u 66. godini života. Službeni razlog smrti još nije objavljen, ali Večernji list je od osobe bliske glumici doznao da je duže vrijeme bolovala od virusa Zapadnog Nila koji joj je prenio zaraženi komarac. Prema istom izvoru Mira Furlan posljednjih nekoliko mjeseci provela je u bolnici u teškom stanju, boreći se za život. Još detalja o zdravlju velike glumice otkrio je Autor serije “Babylon 5” u kojoj je Mira Furlan glumila, J. Michael Straczynski, koji je napisao je kako je ekipa sa seta već neko vrijeme znala kako je njezino zdravlje narušeno.

HZJZ piše da je taj virus uzročnik bolesti Zapadnog Nila koja kod ljudi u 70 do 80 posto slučajeva prolazi bez simptoma. U oko 20 posto slučajeva se bolest manifestira simptomima koji nalikuju onima gripe kao što su, najčešće, povišena temperatura, glavobolja, slabost, bol u mišićima i zglobovima. Kod samo jedan posto oboljelih može razviti teža bolest zbog zahvaćenosti središnjeg živčanog sustava, uz simptome meningitisa ili encefalitisa, odnosno upale moždanih ovojnica ili mozga.

Virus se ne prenosi s osobe na osobu

Pod povećanim su rizikom od obolijevanja starije osobe koje već imaju kroničnu bolest poput primjerice dijabetesa ili hipertenzije bolest, te imunosuprimirane osobe, navodi se na stranicama HZJZ-a, uz napomenu kako se većina zaraženih osoba oporavi bez trajnih posljedica. Zavod za javno zdravstvo napominje kako se virus prenosi ubodom komarca, ali ubod inficiranog komarca još uvijek ne znači da će se ubodena osoba razboljeti. Ako se bolest ipak pojavi, to će se dogoditi tijekom 3-14 dana nakon uboda, objašnjavaju.

Čovjek se ne može zaraziti kontaktom s drugom zaraženom osobom. Virus je u Europi rijedak, mada se posljednjih godina bilježi povećanje broja slučajeva zaraze. U Hrvatskoj je prvi put službeno otkriven 2012. godine, a posebno visok broj zaraženih zabilježen je 2018. godine, kada je registriran kod 39 osoba. Cjepivo ne postoji, a najbolji način za borbu protiv virusa Zapadnog Nila je izbjegavanje uboda komarca i uklanjanje mjesta za razvoj njihovih legla.