Što se to događa? U posljednjih mjesec i pol dana 12 puta se pisalo o fekalijama u moru

I prije početka sezone pisalo se o fekalijama u našem moru, a nastavilo se i ostatak ljeta

Ovogodišnja turistička sezona mnogima će ostati u lošem sjećanju. Prvo ugostiteljima koji nisu uspjeli popuniti sve kapacitete, zatim turistima koje su pojedinci mlatili diljem Jadrana bez ikakvog razloga, a onda i nama domaćima jer se od početka ljeta svako malo piše o tome kako našim divnim plavim morem, koje slovi kao jedno od najčišćih na svijetu, plutaju fekalije.

Ponovo smo danas pisali o takvom slučaju, ovog puta u Veloj Luci gdje su laboratorijski testovi pokazali da je more na plaži ispred hotela Posejdon zagađeno fekalijama te da kupanje nije preporučeno. Prošlog tjedna ista je situacija bila i u Kaštelima što nas je ponukalo da pobrojimo koliko se puta o takvom zagađenju pisalo samo ovog ljeta.

1. Pula, 30. svibnja

I prije samog početka sezone u javnost je izašla vijest o fekalnom zagađenju plaže u Puli. Naime, građani su se pobuni da vlasnik kafića na Valkanama, tamošnjem kupalištu, otpadne vode iz svoje septičke jame prazni uokolo po zelenoj površini. Nekoliko dana kasnije Grad je objavio rezultate laboratorijskih testova koji su pokazali da je more zaista zagađeno fekalijama zbog kojih bi zdravlje kupača moglo biti ugroženo te se kupanje nije preporučalo.

Vlasnik spomenutog kafića tada se branio da mu podmeću jer se zamjerio ljudima kada je počeo zaključavati WC te da nikada nije ručno praznio septičku nego je to uvijek obavljala cisterna. Vlasnik je dodao i da je prije nego što mu je naloženo da postavi novu septičku jamu, bio spojen na kanalizaciju, ali da ne zna gdje su se ispuštale otpadne vode iako čvrsto tvrdi da je siguran da to nije bilo u more, piše Glas Istre.

2. Dubrovnik, 27. lipnja

“Prema obavijesti Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije od 27. lipnja 2019., tijekom trećeg ispitivanja kakvoće mora prema Programu utvrđivanja kakvoće mora na morskim plažama Dubrovačko-neretvanske županije u 2019. godini, utvrđeno je da rezultati analize mora za kupanje na plaži Srebreno u Župi dubrovačkoj, uzorkovanog 26. lipnja 2019. godine, prelaze granične vrijednosti za mikrobiološki parametar Escherichia coli”, poručili su iz Dubrovačko-neretvanske županije.

U moru kod Dubrovnika tako su ponovo plutale fekalije, a kupanje nije dolazilo u obzir. Za ovaj slučaj nije objavljeno kako su fekalije dospjele u more.

3. Dubrovnik, 6. srpnja

Početkom lipnja na dubrovačkoj plaži ispred hotela Rixos Libertas podignuta je crvena zastava i to nakon što su sami građani primijetili i prijavili da je more prljavo te da užasno smrdi. Crvena zastava označava zabranu kupanja, a iz Dubrovačko-neretvanske županije tada su izvijestili kako je crpna stanica javne odvodnje prestala raditi zbog nestanka struje zbog čega su fekalije iz sustava odvodnje završile u moru. Kupanje, naravno, nije bilo preporučeno.

4. Starigrad Paklenica, 8. srpnja

U Starigradu postoji nekoliko kampova, a upravo zbog stanja ispred jednog od njih turisti su počeli ranije ići kući s godišnjeg. Jedan je čak napisao i lošu recenziju jer su se u moru ispred kampa u kojem je boravio pojavile fekalije. Osim toga, javili su se i stanovnici Selina koje se nalaze u blizini koji su tvrdili da se svakog jutra između 10:00 i 10:30 sati u more između Selina i Starigrada Paklenice, izlijeva nepoznati sadržaj koji potom pliva među kupačima.

5. Koločep, 11.srpnja

Sljedeće je bilo onečišćenje mora na plaži Donje Čelo na otoku Koločepu kod Dubrovnika. Naravno, i tamo su u pitanju bile fekalije, a Zavod je more za kupanje na plaži Donje Čelo uzorkovao 10. srpnja, nakon što je dan ranije u večernjim satima Centru 112 dojavljeno iznenadno onečišćenje mora. Analizom uzoraka mora utvrđeno je da ono ne udovoljava uvjetima Uredbe o kakvoći mora za kupanje.

6. Zlatni rat, 20. srpnja

More kraj jedne od najljepših plaža u Hrvatskoj, a i šire, također je bilo onečišćeno fekalijama. Naime, kapetan Ivica Karmelić svjedočio je ispuštanju fekalija s kruzera na Zlatnom ratu u Bolu. “20. srpnja 2019. godine, subota… svjedočio sam, onako na oko, brojci od 15-tak kruzera usidrenih na punti Zlatnog rata…isto tako i direktnom ispuštanju fekalija s kruzera, te promatranju i vizualnoj analizi boja i oblika istih, koji su se bezbrižno valjuškali na ‘morskome plavom žalu, gdje čarlija vjetrić mio’ sa zapadne strane Zlatnog rata. Čak je i žalo u moru, dokle pogled seže, poprimilo obraštaj i sivu boju naslaga fekalnih algi…o raznoraznim mirisima neću, to ostavljam Vašoj mašti na volju”, napisao je Karmelić.

Podsjećamo, ispuštanje fekalija s kruzera se protivi propisima Republike Hrvatske jer se otpad i fekalije mogu ispustiti samo u mjestima u luci ili izvan nje gdje postoje uređaji za prihvat takvih tvari.

7. Kaštel Stari, 30. srpnja

I u Kaštel Starom kraj Splita po moru su se razlile fekalije, točnije, one su kontinuirao curile u more na najvećoj kaštelskoj plaži Pajićevo. Tamošnji stanovnici tvrde da se ovo događa nakon svake kiše, a iz Grada su ih ohrabrili da prijave ako sumnjaju da netko ilegalno ispušta fekalije, odnosno otpadne vode u more. Osim toga, dodali su i da redovito kažnjavaju osobe koje to rade, ako ih uhvate.

8. Dubrovnik, 30.srpnja

U uvali Sumartin u more su se izlijevale fekalije, što su i potvrdili iz Grada te dodali kako ne znaju odakle, pisao je Index. Jedan stanovnik snimio je gadne prizore nakon kiše, a na videu se jasno vidi kako otpadna voda kroz nekakav ispust otječe u more.

“Radi se o fekalnom kolektoru koji prolazi Šetnicom Nika i Meda Pucića i na kojeg gravitiraju sve otpadne fekalne vode područja Babinog Kuka. Gradska komunalna tvrtka Vodovod Dubrovnik d.o.o. provodi istražne aktivnosti snimajući kanale na području Babinog Kuka kako bi utvrdili tko se s oborinskim vodama spojio na fekalni kolektor te na taj način uzrokuje prelijevanje navedenog fekalnog kolektora jer isti nije predviđen za prihvat oborinskih voda”, odgovorili su iz Upravnog odjela za poslove dubrovačkog gradonačelnika.

9. Kašteli, 31. srpanj

Na čak pet plaža u Kaštelima more je bilo zagađeno fekalijama. Radilo se o plaži Gojača u Kaštel Sućurcu, Kamp u Kaštel Gomilici, Đardin u Kaštel Starome, Miljenko i Dobrila u Kaštel Lukšiću i plaži Baletna škola u Kaštel Kambelovcu. Analiza vode na spomenutim lokacijama obavljena je 29. srpnja nakon jedne obilne kiše, ali na snazi nije bila zabrana kupanja. Problem su u Kaštelima septičke jame koje vlasnici istih ne prazne propisno već direktno u more.

10. Ugljan, 7. kolovoza

Mještani Ugljana požalili su se na cisterne koje umjesto u kanalizacijski sustav fekalije ispuštaju ravno u more. “Na obalnom području koje pripada Psihijatrijskoj bolnici Ugljan cijelo ovo ljeto plivaju fekalije koje ispuštaju cisterne. Umjesto u kanalizacijski kolektor, sadržaj crnih jama završava u moru, a nerijetko i na privatnim parcelama. Takva praksa je nehigijenska i opasna, a ponavlja se svakog ljeta, poglavito tijekom srpnja i kolovoza”, rekao je jedan mještanin Slobodnoj Dalmaciji.

11. Kaštel, 14. kolovoza

Dvije plaže u Kaštelima, Gojača u Kaštel Sućurcu te Baletna škola u Kaštel Kambelovcu, trajno su zagađene nakon ispuštanja fekalije u more. U sedmom ciklusu ispitivanja kakvoće mora za kupanje mikrobiološkom analizom utvrđeno je prekoračenje graničnih vrijednosti propisanih Uredbom o kakvoći mora za kupanje za mikrobiološki pokazatelj Escherichia coli. U prijevodu, u vodi su ponovo nađene fekalije.

Ponovno, do onečišćenja je došlo jer su pojedinci umjesto plaćanja pražnjenja svojih septičkih jama njihov sadržaj praznili direktno u more. Protiv njih su podnesene prijave.

12. Vela Luka, 21. kolovoza

Posljednji slučaj onaj je iz Vela Luke, naime, more na plaži ispred hotela Posejdon je onečišćeno. Iz Upravnog odjela za komunalne poslove i zaštitu okoliša Dubrovačko-neretvanske županije kažu kako je došlo do iznenadnog onečišćenja fekalnog podrijetla te napominju kako se do daljnjeg ondje ne preporučuje kupanje. I dalje će se provoditi laboratorijske analize kakvoće mora.