Što se zbiva u Belgiji? Imaju ogroman broj žrtava korone, ali uskoro kreću u otpuštanje mjera

Državni virolog kaže da su drugačije brojali mrtve, te da situacija uopće nije loša kako se čini

Queen Mathilde puts a mouth mask
King Philippe and Queen Mathilde visit to the Centre Hospitalier Regional - CHR, Liege, Belgium - 17 Apr 2020, Image: 514168273, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Isopix / Shutterstock Editorial / Profimedia
FOTO: Isopix / Shutterstock Editorial / Profimedia

Broj preminulih od Covida 19 u Belgiji se tijekom protekla 24 sata povećao za 313 osoba, od čega je 114 umrlo u bolnicama, a 199 u domovima za starije osobe. Prema službenim podacima osvježenim danas oko podneva, u Belgiji je od početka epidemije u veljači od posljedica koronavirusa umrlo 5.163 ljudi. Nekoliko europskih država do sada je imalo veći broj žrtava, ali riječ je o zemljama s višestruko brojnijim populacijama od 11 i pol milijuna Belgijanaca. Kada se promatra broj umrlih na milijun stanovnika, Belgija je na neslavnom prvom mjestu u Europi.

Belgijskih 449 žrtava na milijun građana katastrofalnija je statistika od 407 u Španjolskoj ili 367 u Italiji, dok su sve ostale europske države daleko od takvih brojeva. Uz ove zabrinjavajuće podatke, logično je da se belgijske vlasti susreću s oštrim kritikama građana i medija, koje zanima zbog čega je broj umrlih u njihovoj zemlji tako visok. Odgovor na to pitanje ponudila je belgijska ministrica zdravstva, Maggie De Block, koja je jučer kazala kako je moguće da je službeni broj žrtava koronavirusa u Belgiji pretjeran. Ministrica smatra da je do takvih rezultata došlo zbog specifične metode brojanja žrtava, i najavila da bi se to moglo promijeniti.

Kako to točno u Belgiji broje žrtve?

Kako nadležna tijela u Belgiji dolaze do podataka o broju žrtava objasnio je virolog Steven Van Gucht na konferenciji za medije belgijske verzije Zavoda za javno zdravstvo održanoj u srijedu. On je kazao kako Belgija u ukupan broj žrtava koronavirusa, čiji se broj objavljuje svakoga dana, uključuje i umrle za koje se pretpostavlja da su podlegli virusu, iako to nije dokazano testiranjem. Dakle, ako netko tko je imao simptome koronavirusa umre, i njega se vodi kao jednu od žrtava epidemije, iako ne postoje čvrsti dokazi da je ta osoba zaista bila zaražena.

Što se tiče potvrđenih slučajeva, sigurno je da su koronavirus bile zaražene sve osobe s popisa koje su umrle u bolnici. Prema podacima kojima je prije dva dana raspolagao Van Gucht, to je bilo nešto manje od 50 posto žrtava koje službene statistike vode kao preminule od Covida. Danas je objavljeno kako se taj postotak još više smanjio, i poznato je da je ukupno 44 posto od 5.136 preminulih umrlo u bolnicama, ali ta promjena neće bitno utjecati na poantu o neobičnoj belgijskoj metodi izračunavanja broja žrtava.

Da bi se ta metoda u potpunosti razumjela, ključna je informacija da je čak 54 posto svih Belgijanaca koji se nalaze na službenom popisu žrtava Covida umrlo je u staračkim domovima. Prema podacima koje su objavljeni danas, za svega 7,8 posto takvih testiranjem je potvrđeno da su bili pozitivni, dok se za 92 posto njih samo sumnja da su umrli od virusa. Naravno, u svjetlu te informacije nameće se pitanje zbog čega se uopće pretpostavlja da su ti ljudi pomrli od posljedica korone, kada im prisutnost virusa nije službeno registrirana?

Liječnik procjenjuje tko ide na popis

Procjenu o tome je li uzrok smrti povezan s Covidom donosi liječnik, a pritom koristi tri indikatora. Prvi je mogućnost da je preminula osoba bila u kontaktu s nekim potvrđenim nositeljem koronavirusa. Drugi je prisutnost simptoma, a treći je laboratorijski test koji potvrđuje da je osoba pozitivna. No, uobičajena je situacija da preminulog nitko nije testirao ni za života ni nakon smrti, pa ga se među žrtve koronavirusa smješta zbog toga što je prijavio simptome ili je ustanovljen kontakt s nekim tko ga je mogao zaraziti.

„Tada to nazivamo slučajem u kojem se sumnja (na zarazu). Riječ je o procijeni liječnika zbog koje može doći do precjenjivanja broja slučajeva “, rekao je virolog Van Gucht, dodavši da se takvi slučajevi ipak prijavljuju jer Belgija želi biti što sveobuhvatnija u izvještavanju o posljedicama epidemije. “Kad su kapaciteti za provođenje testiranja neadekvatni, vrlo je važno uključiti sumnjive slučajeve, jer bi u suprotnom došlo do podcjenjivanja ukupnog broja smrtnih slučajeva”, objasnio je belgijsku logiku brojanja žrtava Van Gucht.

Objavljivali bi dva seta podataka

No, da bi se katastrofalne statistike moglo ublažiti promjenom načina izračuna, zaključila je gospođa s početka priče, ministrica zdravstva De Block. Ona je najavila kako zdravstvene vlasti razmišljaju o tome da uz podatke koji uključuju sve za koje se sumnja da su umrli od posljedica koronavirusa počne objavljivati i broj od onih za koje je testovima potvrđeno da su bili zaraženi.

Ako ta ideja zaživi, broj umrlih za koje je sigurno da su bili zaraženi koronavirusom bit će otprilike dvostruko manji od brojeva koje Belgija objavljuje sada. Time će i broj žrtava na milijun stanovnika pasti na oko 220. Još uvijek se radi o vrlo visokoj smrtnosti, ali takva statistika Belgiju ipak smješta podalje od katastrofalne Španjolske i jedva malo bolje Italije, pa vlasti možda uhvate malo predaha od kritika.