Stožer do kraja tjedna uvodi nove mjere. Evo što bi se trebalo postrožiti

Prema pisanju medija mjere bi trebale na snagu stupiti ovaj vikend i vrijediti do Božića

Iako je 22. studenog u ponoć na snagu stupio niz mjera za sprječavanje širenja koronavirusa, jučer je najavljeno donošenje još jednog seta novih, strožih mjera. O dodatnim načinima za suzbijanje zaraze razgovaralo se na susretu premijera Andreja Plenkovića i župana hrvatskih županija, nakon čega je zaključke sa sastanka javnosti predstavio ministar unutarnjih poslova i čelnik Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović.

Više o mjerama sinoć je u Dnevniku rekao ravnatelj HZJZ-a i član Stožera Krunoslav Capak. Tijekom jučerašnjeg dana nekoliko je medija iz svojih izvora doznalo o kojim se mjerama razmišlja, pa se, iako mjere nisu službeno predstavljene, već zna mnogo o tome kakva će nova ograničenja uskoro stupiti na snagu. Jasno je da će najstroža ograničenja pogoditi ugostiteljski sektor, dok su informacije o tome što se planira za škole još uvijek proturječne. Donosimo pregled do sada poznatih detalja o novim mjerama.

Mjere će vrijediti do Božića

Pojedinosti sa sastanka na kojem su premijer i župani razgovarali o epidemiji koronavirusa i mjerama za sprječavanje širenja zaraze javnosti je jučer priopćio Davor Božinović. Ministar je rekao da će do danas Stožer pripremiti novi set mjera koje bi trebale vrijediti otprilike do Božića. „Radi se o oštrijim mjerama od ovih sada“, napomenuo je Božinović.

Dodao je da će Vlada pripremiti nacrt mjera za župane, čuti njihove primjedbe, i do kraja tjedna donijeti odluku koja će vrijediti za područje cijele Hrvatske. Ministar je istaknuo da nove mjere ni u kojem slučaju ne znače potpuno zatvaranje. „Policijski sat nikada nije bio opcija. Klasičan lockdown kao u prvom valu sigurno nije moguć“, kazao je.

Nejasno je što će biti s nastavom

Šef HZJZ-a Krunoslav Capak sinoć je u Dnevniku HRT-a iznio nešto više detalja o najavljenim mjerama, rekavši da će se one odnositi na ugostiteljstvo, kulturu, obrazovni sustav i javni prijevoz. Još nije sigurno što učiniti s ugostiteljski objektima, rekao je Capak. „Razmišlja se o tome, od ograničenja radnog vremena, razmaka u lokalima i ostalog, do toga da se zatvori u potpunosti”.

Najavio je i kako je izgledno da će se srednje škole prebaciti na online nastavu, odnosno B ili C varijantu, a kaže kako većina fakulteta ionako već održava nastavu online. Što se tiče mjera vezanih za kulturu, Capak je rekao kako je sigurno da će se zatvoriti kina. „Pretpostavljam da neće biti drugih novih zatvaranja“, dodao je. Što se tiče javnog prijevoza, Capak je otkrio da se razgovara o povećanju broj linija i da se ograničavanju broja putnika na 30 posto.

Više o planovima za mjere o školstvu jutros je za HRT rekla Capakova zamjenica Ivana Pavić Šimetin. „Gdje ima potrebe, može se prijeći na C model nastave, a to je nastava od kuće. Na nacionalnoj razini se o tome ne razmišlja“, kazala je Pavić Šimetin, dodavši kako radna skupina koju vodi nije donijela strože mjere glede održavanja nastave. Mjere su dogovorene već u kolovozu i one pokrivaju sve potrebe, a ovise o odluci lokalnih stožera, pojasnila je Pavić Šimetin.

Cilj je povoljnija situacija do početka blagdana

Prema izvorima Jutarnjeg lista, nacrt mjera je poslan ministrima a danas bi se trebao naći na užem kabinetu, kako bi mjere stupile na snagu do petka ili za vikend, a bile bi na snazi sve do Božića. I Jutarnji doznaje kako postoji velika mogućnost za potpun prelazak srednjih škola na online nastavu, pa očito još nije dogovoreno što će biti sa srednjim školama. Osim toga, izgledno je zatvaranje svih ugostiteljskih objekata, ali još uvijek postoji i mogućnost da im se ograniči radno vrijeme, da se smanji broj posjetitelja u lokalima ili da se dopusti samo rad na terasama.

Vjerojatno će se zatvoriti kina i kazališta, ali galerije i muzeji koji imaju jako mali broj posjetitelja mogli bi ostati otvoreni. Sigurno će se ići na ograničavanje broja putnika u prijevozu, dok se još raspravlja što će biti s fitness centrima, piše dnevnik. Kada je riječ o crkvama, razmišlja se da se vjerski obredi obavljaju online, putem TV-a ili radija.

Cilj je, kažu u Vladi, da do Božića i Nove godine broj novozaraženih počne padati te da Hrvatska blagdane dočeka u povoljnijoj epidemiološkoj situaciji. “Cilj nije zatvaranje, nego želimo s restriktivnijim mjerama u najvećoj mogućoj mjeri sačuvati zdravstveni sustav ali i gospodarstvo, da sve što je prioritetno nastavi s radom. Mjere će u primjenu sigurno ići ovaj tjedan, u petak ili za vikend”, rekli su u Vladi za Jutarnji list.

Moguća dva stupnja mjera

Večernji list piše da bi nove mjere najvjerojatnije mogao objaviti premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade u četvrtak, i da bi na snagu trebale stupiti za vikend. U nacrtu prijedloga Stožera – što ne znači da će biti u konačnici i prihvaćen – apostrofirani su kafići i restorani koji bi mogli biti zatvoreni, ali bi se omogućila dostava hrane. Ne ide se na zatvaranje manjih uslužnih djelatnosti poput frizera, a i trgovine i šoping-centri nastavili bi normalno raditi uz pridržavanje epidemioloških mjera, uz češće i strože kontrole.

Također, predlažu se i mjere koje bi smanjile broj putnika u javnom prijevozu. Govorilo se i o mogućnosti da se donesu dva stupnja mjera, za regionalne razine, odnosno blok županija. Također, kreveti u Arena centru u Zagrebu uskoro će najvjerojatnije biti aktivirani. Nacionalni stožer priprema tu odluku, doznaje Večernji neslužbeno, a onamo bi vrlo skoro mogli početi prebacivati lakše bolesnike oboljele od COVID-19 iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” i iz Primarnog respiracijsko-intenzivističkog centra u KB-u Dubrava.

U Areni Zagreb opremljen je prije tri tjedna odjel za lakše bolesnike koji je pod ingerencijom KBC-a Sestre milosrdnice. Na traženje Stožera iz te su bolnice napravili provjeru instalacija za dovod kisika u Areni. Zasad je ondje opremljeno 100 kreveta, s tim da na istom katu može biti smješteno i do 270 kreveta s pacijentima, međutim počet će se s manjim brojem dok se ne uhoda pružanje zdravstvene skrbi u ovom inače nezdravstvenom, primarno sportskom objektu, piše u srijedu Večernji list.

Nema ograničenja kretanja među županijama

Prema onome što je doznao Index, slijedi potpuno zatvaranje kafića, dok će restorani i slastičarnice moći dostavljati hranu do 22 sata. Zabrana prodaje alkohola od 22 sata do 6 ujutro neće se mijenjati. Hoteli bi trebali ostati otvoreni, a njihovi će restorani moći raditi, no isključivo za goste hotela. Ako brojke novozaraženih koronavirusom krenu padati i mjere se pokažu uspješne, kafići i restorani ponovno bi se otvorili na sam Badnjak.

Trgovine bi trebale raditi kao i do sada, no provodila bi se jača kontrola toga je li broj ljudi u njima u skladu s propisanim po kvadratnom metru. S radom bi nastavili i obrtnici, pa bi tako i dalje ostali otvoreni frizerski saloni i ostali saloni za ljepotu te šoping-centri, dok će se kina zatvoriti. U novom setu mjera išlo bi se i na smanjivanje broja putnika u javnom prijevozu na oko 25 posto ukupnog kapaciteta sredstva javnog prijevoza. To se planira postići i većim brojem prijevoznih sredstava u gradskom i prigradskom prijevozu, piše Index.

I Index doznaje da se nastava još neće u potpunosti prebaciti na internet, ali srednje škole mogle bi djelomično prijeći na online nastavu. Ne planira se uvođenje ograničenja putovanja iz županije u županiju kakvo je bilo na snazi tijekom proljetnog vala epidemije.