Stožer: U Hrvatskoj pozitivno 29 posto testiranih, trajanje imuniteta produžit će na 6 mjeseci

Nacionalni stožer objavljuje nove podatke o koronavirusu

U 11 sati počela je redovita konferencija za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite na kojoj se iznose posljednje informacije o epidemiji koronavirusa. Nedugo prije početka presice objavljeno je da su tijekom posljednja 24 sata u Hrvatskoj zabilježena 1.973 nova slučaja zaraze, čime je broj aktivnih slučajeva došao do 19.275. Među njima je 2.060 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 235 pacijenata. Preminulo je 45 osoba.

Pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković iznijela je podatke o brojevima povezanim s epidemijom koronavirusa u Hrvatskoj. “Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 105.691 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 1398 preminulo, ukupno se oporavilo 85018 osoba od toga 2638 u posljednja 24 sata”, rekla je.

Loše stojimo u usporedbi s ostatkom EU

“Imamo incidenciju od 886 na 100.000 i time smo na 24. mjestu zemalja EU. Višu incidenciju od nas imaju Slovenija, Austrija i Luksemburg. Po mortalitetu smo na 13. mjestu.”, kazao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. “Imamo visok udio pozitivnih u broju testiranih, oko 29 posto”, dodao je Capak.

Novinare je zanimalo kakvo je stanje u KB Dubrava. “Situacija je stabilna. Tamo imaju 420 bolesnika i dovoljno slobodnih kapaciteta. Respiratora ima, ako bude potrebe nabavit će se novi. Nije nikakva ugroza, u unutar bolnice radi 6 jedinica intenzivnog liječenja”, rekla je dr. Katalinić-Janković.

Kako smo naručili cjepivo

Capak nije htio komentirati nedavno objavljene informacije o 70-postotnoj učinkovitosti oxfordskog cjepiva. “To je preozbiljna informacija da bi se ovako na brzinu komentirala. Ja bih ipak pričekao, jer oni nisu službeno objavili podatke s treće faze testiranja”, rekao je.

Iznio je još neke detalje o cjepivu koje je Hrvatska naručila. “Mi smo se priključili drugim zemljama EU u zajedničkoj nabavi. Oxfordsko cjepivo je bilo prvo koje je ponudilo ugovor EU, i mi smo tražili dovoljno cjepiva za 1,8 milijuna ljudi. Međutim, EU to raspoređuje prema broju stanovnika, pa je Hrvatska dobila nešto manje nego što je tražila”, objasnio je ravnatelj HZJZ-a.

“Dobit ćemo 2,7 milijuna doza cjepiva AstraZeneca kroz sedam mjeseci. Još se ne zna kada će biti početak distribucije. “Kada se naručivalo cjepivo nije bilo nikakvih podataka o učinkovitosti. Hrvatska će napraviti sve da nabavi i distribuira najkvalitetnije cjepivo”, kazao je Capak.

Negativni s antigenskog testiranju moraju i na PCR

Capak je rekao više o imunitetu na koronavirus koji razviju osobe koje su ga preboljele. “Kad smo donosili odluku o odlasku u samoizolaciju bilo je riječi da imunitet traje tri mjeseca. Sad tražimo predočenje novih podataka. Čini se kako imunitet traje 6 mjeseci. Preporučuje se svima da nose maske, pa tako i nakon cijepljenja. Neće se svi odmah riješiti maski, nego će se preporučiti da se maske nose dok se ne odluči drugačije”.

Objašnjeni su i detalji o brzom antigenskom testiranju koje je počelo u Zagrebu. “Mi nemamo masovno testiranje. Zagreb je donio odluku da će povećati broj testnih mjesta i imati na raspolaganju genske testove. Svi negativni trebaju ići i na PCR testiranje da se rezultat potvrdi ili opovrgne. Ako su na tim testovima pozitivni, onda su vjerojatno i na PCR-u, a to ne znači da ako su negativni na antigenskim da će biti negativni i na PCR-u”, rekao je Capak.

Mnogo je upala pluća

Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, iznijela je podatke o stanju u toj ustanovi. “Imamo 26 bolesnika na respiratoru. U cijeloj Europi i svijetu je iznimno povećan broj bolesnih. Klinička slika je teža nego u proljeće i puno više ljudi ima upale pluća. Situacija je pod kontrolom, ali svi sa zabrinutošću prate situaciju. Tek nam predstoje dva do tri zimska mjeseca, bit će teško sve držati pod kontrolom”, rekla je Markotić.

“Moramo biti svi svjesni da ovo neće proći za par tjedana i da ćemo nekoliko mjeseci imati visoki pritisak oboljelih i da svi moramo na najbolji mogući način držati pod kontrolom, smanjiti brojke i pomoći potrebitima”, dodala je. Govorila je i o ECMO uređajima koji omogućavaju izvantjelesno rad srca i pluća, “Pritisak i s ECMO-om i respiratorima je bio i prije dvije godine kod gripe. Liječenje nije uspješno kao s gripom, postotak preživljavanja na ECMO-u je dosta nizak. Još nema dovoljno kumuliranog znanja da se vidi kako to poboljšati”, istaknula je.

‘Sustav nije pred kolapsom’

Dr. Vera Katalinić-Janković uvjerava kako zbog koronavirusa nije pala kvaliteta liječenja onkoloških pacijenata. “Iako je naš ministar u izolaciji, mi održavamo kontakte više puta tijekom dana tako da smo i sinoć imali videokonferenciju s koordinatorima diljem zemlje, kako bismo imali svježi uvid u stanje u bolnicama. Popunjenost kreveta je u južnim županijama ispod 50 posto, u Zagrebu je situacija zadovoljavajuća. Imali su 3-4 operacije COVID-pozitivnih osoba, znači sustav funkcionira”, rekla je.

Osvrnula se na stanje u najpogođenijim dijelovima zemlje. “Problemi su bili u smanjenim kapacitetima dovoda kisika, pa su nađena rješenja u Zagrebu, Rijeci i Varaždinu. Sustav nije pred kolapsom, ali mi cijenimo kolege koji nas upozoravaju i žele da stanje bude bolje. Mi smo ovaj val najavljivali, fluidno smo to pripremali i svakodnevno se prilagođavamo. Varaždin je sve riješio s vlastitim kapacitetima, Čakovec je osposobio dodatne kapacitete, Osijek ima 228 dodatnih kreveta u Našicama. Nismo stajali i čekali, nego smo se prilagođavali””, kazala je dr. Katalinić-Janković.