Nekad je nužno odabrati stranu

Imamo 71 novi slučaj, umrla je još jedna osoba. Nova žarišta su svadbe, sprovodi, karmine...

Nacionalni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

Nacionalni stožer na konferenciji za medije objavio je da u posljednja 24 sata imamo 71 novi slučaj. Ministar Vili Beroš potvrdio je kako je umrla još jedna osoba. “Preminula osoba je muškarac, 1941. godište, s opsežnim komorbiditetom koji nije bio na respiratoru”, rekao je Beroš. Na bolničkom liječenju su 132 osobe, od kojih je 8 bolesnika na respiratoru. Prosječna dob bolesnika je 46,9 godina.

Šef HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je kako, što se tiče epidemiološke situacije, brojke variraju. “Radi o žarištima u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Novooboljeli su vezani za svadbu. Imamo i povezane oboljele s sprodovom i karminama”, rekao je Capak. Od 25. veljače 2020. godine, kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno su zabilježene 4993. Izvijestili su kako je od početka epidemije testirano ukupno 115.722 ljudi, a u protekla 24 sata 1632. Postotak pozitivnih je time 4,32 posto.

“Nekoliko novih žarišta, ne toliko velikih, ali su nam te veće brojke povezane s velikim okupljanjima. To nam je u ovom trenutku glavni izvor zaražavanja”, dodao je Capak.

Hoće li uvoditi zabrane većih okupljanja?

Novinari su ministra Davora Božinovića pitali hoće li, s obzirom na to da su nova žarišta povezana s većim okupljanjima, uvoditi zabrane ili ograničenja.

“Sigurno da se to razmatra svaki dan. Uzimamo u obzir sve relevantne podatke, uključujući broj zaraženih i broj događaja te vrste. U Hrvatskoj tih događaja ima puno više nego što imamo žarišta. Pozivamo organizatore da se pridržavaju mjera koje propisuje HZJZ. To je jedini način da imamo što manje oboljelih”, rekao je Božinović.

Rekao je kako znamo da ta brojka može imati utjecaj na druge gospodarske aktivnosti u Hrvatskoj, posebice turizam. “Velika veličina organizatora svadbi se drži preporuka. Još uvijek vučemo ove novooboljele kao kontakte ranije organiziranih okupljanja. Bitno je da shvatimo da naša brojka ovisi o odgovornom ponašanju”, kaže.

S kim smo dogovorili cjepiva?

Novinari su ministra Beroša pitali s kim je Hrvatska dogovorila kupovinu cjepiva i jesmo li dio već platili. “Postoji nekoliko dobavljača cjepiva i sve se temelje na optimističnom scenariju razvoja cjepiva, a ne po trenutnom stanju. Od tih nekoliko velikih svjetskih inicijativa, priklonili smo se inicijativi EK budući da smo članica EU. Riječ je o određenim ugovorima i sporazumima koji reguliraju nabavku budućih cjepiva”, rekao je Beroš.

Rekao je kako Svjetska organizacija za cjepiva i njihovi partneri, WHO i UNICEF, imaju svoj plan. “Oni planiraju razviti cjepivo do proljeća 2021. godine. Razmišljaju proizvesti dva milijuna doza cjepiva. Premda sada nema cjepiva, ne možemo ne razmišljati o nabavi cjepiva. To ipak ne znači da smo mi išta obavezni sada platiti. Neke inicijative zahtijevaju predfinanciranje, a ti iznosi idu u financiranje razvoja cjepiva. Mi smo se ipak opredijelili za strategiju EK”, rekao je.

Kako komentira Milanovićeve prozivke?

Novinari su Božinovića pitali i za komentar na izjavu predsjednika Zorana Milanovića koji je prozvao Stožer da je paraustavno tijelo. “Mogu samo reciklirati ono što sam govorio posljednjih dana, a to je da je Stožer CZ RH utemeljen zakonom. Prvi puta temeljem zakona koji je predložila vlada gospodina Milanovića, a Sabor usvojio. Jedine promjene koje su se dogodile, su one zbog situacije s pandemijom koje nitko nije mogao predvidjeti, čak niti 2019. kada je Zakon izmijenjen”, rekao je Božinović.

“Da bude jasnije, mi smo danas primjerice imali sastanak s predstavnicima stožera CZ Splitsko-dalmatinske županije, s vodstvom grada Sinja, s gvardijanom Sinjskim, s predstavnicima viteškog alkarskog društva, kako bi razgovarali o epidemiološkim mjerama za organizaciju Sinjske alke. Tu se se razgovaralo sa svim elementima i važnim momentima vezanim za organizaciju Alke. Od početka samih trčanja alke, pa do kasnijih svečanosti”, rekao je Božinović.

Rekao je kako je o svemu jučer razgovarao stožer Splitsko-dalmatinske županije, ali da će uskoro biti neke stvari stavljene na papir. “Razgovarali smo i s ministrom Fuchsom vezano za sljedeću školsku godinu. Mi smo praktički cijelo jutro ovdje. Dobili smo 800 upita organizatora različitih događaja, kako organizirati to što su naumili. Pokušavamo sada učiniti jasnijim svima da mi od 0-24 sata uključujući subote i nedjelje, razgovaramo kako odgovoriti tim zahtjevima. Uzmimo primjerice Alku, mi možemo dati neki okvir danas ili sutra, ali to se može promijeniti unutar 24 sata, ovisno o epidemiološkoj slici.”, rekao je Božinović.

‘Svaki dan donosimo nove odluke’

Kaže kako to znači brzo donošenje odluka. “Znamo da postoje tri trke, uključujući Alku. Znamo da razni OPG-ovci koriste te dane kako bi prodali svoje proizvode. Uzimajući te sve stvari u obzir, mi donosimo odluke. Pokušavamo naći balans između toga da se te aktivnosti održe, da gospodarstvo i turizam ne stanu. Hrvatska je u ovom trenutku vjerojatno šampion turizma, ne samo u Europi. Upravo zbog toga što svaki dan komuniciramo i dajemo preporuke javnosti”, rekao je Božinović.

“Sve što mi radimo nije ostalo izvan javnosti i van dostupnosti onih koji žele o tome znati. Prema tome, mislim da naši rezultati najbolje pokazuju da je ovo, ja bih se usudio reći, jedan od najboljih modela nošenja s ovim virusom. Mi ne znamo može li netko neodgovoran izazvati neki problem pa da se nećemo morati fokusirati na gašenje novog žarišta. Ovaj put je moguć samo zato jer možemo komunicirati s građanima. Ispada da će pojedinačnih slučajeva uvijek biti”, rekao je Božinović.

Što je koncertima?

Udruga glazbenih menadžera žalila se da ne mogu dobiti dozvole za okupljanja, te da su do sada dobili samo jednu dozvolu za okupljanje preko 1000 ljudi. Ministar Božinović prokomentirao je i tu situaciju. “Postoje preporuke, upravo na tragu toga da se u ovim okolnostima mogu organizirati kulturni sadržaji i koncerti uz striktno pridržavanje epidemioloških mjera. Ja nemam tih informacija. Ja sam slučajno na jednom radiju jutros slušao emisiju gdje su gosti bili predstavnici glazbenih menadžera. Zvučali su razumno i mi smo bili u komunikaciji s njima. Jednostavno neke stvari u ovim uvjetima epidemije nisu mogući”, kaže Božinović.

“Koncerti gdje se skuplja veliki broj ljudi nije moguće imati kao nekad. Koncerti su za 2020. i 2021. godinu više manje otkazani za cijelu Europu, a koliko mi je poznato, SAD i za 2022. godinu. Moramo pronaći način kako može i ta djelatnost opstati, a to možemo samo racionalnim pristupom i razgovorom. Za sada nismo dobili niti jedan racionalni prijedlog kako ovo organizirati bolje”, rekao je ministar.

Ministar je potom ispričao kako intenzivno rade na planu za sljedeću školsku godinu. Kaže kako je dogovoreno stvaranje posebne radne skupine u okviru ministarstva obrazovanja, koja će biti podrška epidemiološkoj službi, ali koja će i sama imati epidemiološkog stručnjaka. “Tu postoji cijeli niz situacija koje treba predvidjeti. Dakle, radimo, nastavljamo raditi i mislim da rezultati koji imamo o tome najbolje govore. Kao što sami možete svjedočiti, ovo je dijalog s građanima i ovo je inzistiranje na preporukama. Nema represije ili tendencije da se bilo kome smanje prava. Pravo na život i pravo na rad je nešto prema čemu se rukovodimo”, rekao je ministar.

Je li stožer izgubio kredibilitet?

Posljednje novinarsko pitanje odnosilo se na kredibilitet stožera, ali i na kredibilitet Krunoslava Capaka. Capak je također priupitan je li još nekome, osim Dariju Hrebaku, potpisao izlazak iz samoizolacije na 36 sati. “Odgovarao sam na ovo pitanje više puta. Postoji jako puno osoba koje su izašle iz samoizolacije s testom i bez testa. Podsjećam da su djeca koja su pisala maturu izašla iz samoizolacije. To smo radili u posebnom epidemiološkom okviru. I djeca iz BiH su pisala maturu u Hrvatskoj kad su granice bile zatvorene”, odgovorio je ravnatelj HZJZ.

Potom je rekao kako misli da nije počinjena greška. “Gospodin Hrebak je prije samoizolacije zatražio test koji je sam platio. U epidemiološkom mišljenju stoji da je on u sljedećih 36-48 sati nezarazan jer je uzet bris i on je negativan. Potrebno je neko vrijeme da se virus replicira. Nakon što se čovjek testira, postoji period u kojem netko nije zarazan. Ako mene pacijent zatraži da mu napišem epidemiološko mišljenje, to je moja dužnost da napišem. U tom mišljenju postoje samo činjenice koje se ne mogu pobiti”, pojasnio je Capak. Na koncu je prokomentirao kako bi bilo jako dobro kada bi se pustilo epidemiolozima da odluče treba li netko u samoizolaciju i što znači PCR test. “Mislim da nije napravljena nikakve epidemiološka, medicinska ili stručna greška”, zaključio je Capak.