Stožer tvrdi da broj testiranja nije u korelaciji sa zaraženima; usporedili smo brojke iz travnja i lipnja, zanimljive su

Epidemiolog HZJZ-a Kaić prije koji dan rekao je kako ga čudi da je toliko pao broj testiranja

21.06.2020., Zagreb - Konferencija za medije Nacionalnog stozera civilne zastite Republike Hrvatske. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Pomoćnica ravnatelja HZJZ-a Marija Bubaš, koja se na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite pojavila umjesto ravnatelja Krunoslava Capaka koji je u samoizolaciji, objasnila je princip po kojem se trenutno provode testiranja na koronavirus u Hrvatskoj. Negirala je da se ne testira dovoljno, istaknuvši kako se testirani svi za koje to bilo potrebno.

„Testiraju se sumnjivi slučajevi, osobe s respiratornim simptomima, vrućicom i slično. Testirani su svi koji moraju biti testirani. Imamo na ovaj broj testiranja porast broja slučajeva. Ne moramo ako imamo 20 slučajeva imati 2000 testiranja. Praćenje epidemije pokazalo je da testiramo dovoljan broj slučajeva“, kazala je Bubaš.

Šefica Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević, Alemka Markotić, dodala je da se držimo početne ideje s testiranjem, koja se, kaže, pokazala dobrom. „Testiraju se svi koji imaju simptome, za koje liječnik posumnja da imaju Covid-19. Testiraju se i oni za koje epidemiolozi ustanove sumnju. Više puta smo pokazali da broj pozitivnih nije u korelaciji s brojem testova. Kapaciteti u RH su povećani pa testiranje nije problem. Sama Klinika dnevno može testirati 1500, pa i više osoba. Postoji i cijeli niz kvalitetnih komercijalnih testova i postavljenih laboratorija“, kazala je Markotić.

Kad raste broj testova, uglavnom raste i broj zaraženih

Pogledali smo koliko je testiranja na prisutnost koronavirusa u posljednjih desetak dana provedeno u Hrvatskoj. Prema podacima objavljenim u dnevnim priopćenjima Stožera civilne zaštite RH, od 12. do 17. lipnja obavljalo se manje od 300 testiranja dnevno, s tim da su se brojevi tijekom četiri od šest promatranih dana kretali i ispod 200 testova dnevno. Tako 12. lipnja nije bilo zaraženih, a tog je dana testirano 115 osoba. Dan kasnije, 13. lipnja, otkriveno je dvoje zaraženih od 246 testiranih.

Iduća četiri dana brojevi zaraženih i brojevi testiranih ostali su niski – 14. lipnja testirana registrirana je jedna novooboljela osoba, a testirano je njih 143. Dan kasnije, 15. lipnja, bilo je dvoje zaraženih od 144 testiranih. Broj obavljenih testova povećao se 16. lipnja, kada je registriran jedan novi slučaj na 272 testirana uzorka. Idućeg dana, 17. lipnja, bilo je troje zaraženih od 186 testiranih osoba.

Broj testiranja naglo je porastao u razdoblju od 18. lipnja do danas, kada je došlo i do rasta broja zaraženih. Počelo je s 11 zaraženih na 386 testiranih 18. lipnja. Sljedećeg dana, 19. lipnja, bilo je 11 zaraženih na 820 testiranih. Jučer je provedeno 388 testova, i pronađeno 19 zaraženih osoba, dok je danas 18 od 276 testiranih osoba bilo pozitivno na koronavirus.

Višestruko veći broj testiranja u travnju

Brojeve iz lipnja usporedili s podacima iz travnja, točno dva mjeseca ranije. U razdoblju kada je epidemija koronavirusa već prošla vrhunac tijekom kojeg su se dnevne brojke zatraženih vrtjele oko stotinu novooboljelih, ali krivulja broja zaraženih još nije krenula u oštar pad, u Hrvatskoj se dnevno zaista testiralo znatno više osoba nego danas. Tako je 12. travnja otkriveno 66 zaraženih, od 620 testiranih. Dan kasnije zabilježeno je 50 zaraženih na 1409 testiranih. Idućeg, 14. travnja, bilo je 54 zaraženih od 569 testiranih. Idućeg dana, 15. travnja bilo je 37 zaraženih na 897 testiranih.

Brojevi zaraženih i testiranih slični su i tijekom iduća tri dana: 16. travnja bilo je 50 zaraženih od 901 testiranih, 17. travnja 23 zaraženih na 796 testiranih, i 18. travnja 18 zaraženih na 694 testiranih. Broj obavljenih testova drastično se povećao 19. travnja, kada je provjereno 2539 uzoraka i otkriveno 39 zaraženih. Dan kasnije, 20. travnja, broj testiranja ponovo je bio visok u usporedbi s razdobljem od nekoliko dana ranije, 1424, ali zaraženih je bilo samo 10. Konačno, 21. travnja otkriveno je 27 zaraženih od 664 testirane osobe.

Epidemiolog Kaić ima drugačiju teoriju

Dakle, Stožer uvjerava kako ne postoji nikakva korelacija između broja testiranja i broja novozaraženih, no neosporan je podatak kako je u travnju, kad je dnevno testirano između 500 i dvije tisuće uzoraka, broj zaraženih bio značajno veći. Kad se broj testiranja smanjio na dvjestotinjak dnevno, smanjio se i broj zaraženih. Sad nam se događa i to da i na dalje maleni broj testiranja imamo sve veći broj zaraženih pa se postavlja pitanje bi li pri većem broju testiranja broj zaraženih još eskalirao.

Na tragu te teorije su i tvrdnje koje je prije nekoliko dana iznio epidemiolog Bernard Kaić, koji je, kao i Marija Bubaš, zaposlen u HZJZ-u. “U jeku epidemije imali smo 1500 do 2000 testiranja dnevno, a sad od 150 do 300, što je malo. Važno je da pokušamo otkriti svaki pojedinačni slučaj na vrijeme, što se može jedino testiranjem. Čudi me da je pao broj testiranja”, rekao je Kaić za 24 sata