Stradivarijeva violina fantastične povijesti uskoro izlazi na dražbu. Očekuje se da će cijena srušiti sve rekorde

Svirao ju je jedan od najpoznatijih glazbenika 20. stoljeća

Procjenjuje se da će violina koju je izradio talijanski majstor Antonio Stradivari 1714. godine, biti prodana preko aukcijske kuće Tarisio, specijalizirane za gudala i gudačke instrumente, za oko 20 milijuna dolara. Prije aukcije, planirane za početak lipnja, violina će biti izložena za posebna privatna razgledavanja u Londonu, Berlinu, Pekingu, Šangaju, Hong Kongu i New Yorku.

Očekuje se da će ova Stradivarijeva violina nadmašiti prethodni rekord prodaje za Stradivari, od prije 11 godina, kada je aukcijska kuća prodala rijetki instrument na dobrotvornoj aukciji na kojoj je prikupljeno 16 milijuna dolara za žrtve potresa i tsunamija u Japanu. Za razliku od te violine, na ovome aukcijskom primjerku može se i svirati.

Sladak, dubok i moćan zvuk

Neobičan naziv violine, “da Vinci, ex-Seidel”, odnosi se na njezin prepoznatljiv zvuk i njezinog najpoznatijeg svirača. “Instrument ima sladak, dubok i moćan zvuk, nešto što vas zaista ponese”, opisuje direktor u aukcijskoj kući Tarisio, Carlos Tome, za Bloomberg.

Da Vinci je dio imena violine iz 1920-ih godina, a inspiriran je talijanskim renesansnim umjetnikom Leonardom da Vincijem. Prema Jasonu Priceu iz Tarisia, jedna od aukcijskih kuća koje su prodavale violinu tijekom dvadesetih godina prošlog stoljeća, Caressa&Francis, krstila je violinu Leonardovim imenom. Vlasnik aukcijske kuće Albert Caressa, još je dva Stradivarija krstio po talijanskim renesansnim umjetnicima, nazvavši ih Tizian i Michelangelo.

Vlasnik je bio i virtuoz Seidel

Drugi dio imena ex-Seidel, odnosi se na prethodnog vlasnika instrumenta, rusko-američkog virtuoza Toscha Seidela. Violina je pripadala Seidelu oko 40 godina. Za nju je platio oko 25.000 dolara, što bi danas bilo preko 400.000 dolara. Seidel, jedan od najvećih violinista dvadesetog stoljeća nabavio je violinu 1924. godine.

Za Times, Seidel je tada rekao “…točno odgovaramo jedno drugome i uvjeren sam da je to jedan od najboljih primjeraka slavnog proizvođača violina. Da Vinci je profinjenija od ostalih violina”. Brojni stručnjaci danas se slažu da je Seidel imao pravo, te smatraju da se radi o jednoj od najboljih Stradivarijevih violina.

Seidel je davao sate violine Albert Einsteinu

Violinist Seidel, glazbenik bogate karijere, nastupao je s velikim orkestrima. Imao je svoju radio emisiju na CBS Networku, a na koncu se preselio u Hollywood. Tamo je svirao violinu u filmovima kao što je Intermezzo iz 1939. godine u kojem se violinist Leslie Howard zaljubljuje u Ingrid Bergman, svoju korepetitoricu, i u filmu Melody for Three iz 1941. godine. “To što ljubavne scene ili manje sretne scene povezujemo sa zvukom violine, uvelike je zaslužan Seidel”, piše American Scholar.

Nije potvrđeno da je Seidel bio violinist u filmu Čarobnjak iz Oza, piše Variety. To je vrlo vjerojatno jer je tada radio za studio, a većina filma je snimljena te godine. Seidel je davao sate violine Albert Einsteinu, a fizičar mu je zauzvrat objasnio svoju novu teoriju relativnosti. Poznati violinist umro je 1962. godine. Iako je bio jedan od najpoznatijih glazbenika svoga doba, danas je zaboravljen, dok njegova violina i dalje živi.