Stručnjaci pokušavaju shvatiti zašto je trećina rijeka u Americi promijenila boju

Trećina nekada plavih rijeka postala je žuta ili zelena

Aerial view of the blue river in the bottom of a deep rocky canyon. Realistic 3D illustration was done from my own 3D rendering file.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Satelitske slike rijeka u SAD-u otkrile su zabrinjavajući trend promjene boje vode. Tijekom posljednja tri desetljeća jedna trećina nekada plavih rijeka postala je žuta ili zelena. Do otkrića se došlo nakon analize gotovo 235.000 slika snimljenih od 1984. do 2018. godine. Među rijekama koje su promijenile boju 56 posto ima žutu boju, a 38 posto je uglavnom zeleno, piše Mic.

Otkrića su objavljena u časopisu Geophysical Research Letters. “Rijeke su među najugroženijim ekosustavima na svijetu”, pišu autori, “ali nemamo široko razumijevanje njihove promjenjive ekologije jer se uzorci rijetko uzimaju.” Znanstvena zajednica je uglavnom izbjegavala promatranje boja u korist uzimanja riječnih uzoraka.

Što znači boja rijeke?

Tim autora ove studije smatra kako opsežna, vizualna promatranja riječnih boja mogu pomoći kada je u pitanju zdravlje rijeka o kojima ima malo podataka. Praćenje boje također bi znanstvenicima moglo dati bolju ideju o trendovima, uzorcima i područjima za uzbunu. Danas je kvaliteta satelitskih snimki toliko dobra da bi one mogle znatno olakšati provjeru rijeka.

“Boja rijeke je jednostavna metrika”, kazao je za LiveScience glavni autor studije John Gardner. “Ali se može koristiti za prepoznavanje područja koja se jako brzo mijenjaju.”

Što boja neke rijeke znači, znanstvenici još nisu sigurni. Rijeke ponekad mijenjaju boju zbog taloženja tekućina tijekom sezonskog otapanja snijega. Ponekad rijeke imaju razdoblje u kojem gomila algi privremeno pozeleni. Drugi puta ljudska aktivnost uzrokuje poremećaj u okolišu koji mijenja kvalitetu vode i prema tome i boju.

Problematične su nagle promjene

Ovisno o tome što se smatra normalnim za neku rijeku, promatranje boje vode može biti iznimno važno. Nije abnormalno da rijeke budu plave, zelene, žute ili smeđe. Ali, dođe li do iznenadne promjene boje, to je znak da nešto nije kako valja.

“Većina se rijeka mijenja postepeno i ljudsko oko to neće uočiti”, objašnjava Gardner. “Ali područja koja brzo promijene boju bez sumnje uzrokuje ljudska aktivnost.”

Iako treba više istraživanja da bi se precizno znalo što promjena boje znači, autori su utvrdili da “praćenje boje vode može odrediti rijeke koje su izložene brzim promjenama okoliša i raditi na razumijevanju rijeka na kontinentalnom nivou.”