Stručnjaci pronašli sasvim logično znanstveno objašnjenje zašto nam Verdi snižava tlak

Spora muzika koja ima ponavljajući krug od 10 sekundi na nas ima smirujući efekt

FOTO: RasMarley/Flickr

Želimo li se opustiti i osjećati smireno, znanstvenici predlažu da slušamo glazbu talijanskog skladatelja Giussepe Verdija jer postoji velika mogućnost da nam se snizi krvni tlak.

Prema novom istraživanju, spora muzika koja ima ponavljajući krug od deset sekundi ima smirujući efekt na slušatelja, jer se podudara s prirodnim tjelesnim valovima krvnog tlaka koji također traje deset sekundi.

Profesor Peter Sleight sa Sveučilišta Oxford smatra kako Verdijeva glazba, uz Beethovenovu ‘Devetu simfoniju’ i arijama iz Puccinijeve opere ‘Turandot’, spada među najumirujuća glazbena djela zbog poklapanja s ritmom kardiovaskularnog sustava.

Poklapanje svakih 10 sekundi

Mjere krvnog tlaka šalju se do našeg mozga nakon svakog našeg otkucaja. Mozak povratno šalje kontrolne poruke srcu putem dva različita živca. Te poruke putuju različitim brzinama pa zbog toga dolaze do srca u različitim fazama, ali se one ujedno poklapaju svakih deset sekundi.

Glazba koja ima sličan ritam od deset sekundi će imati umirujući utjecaj na nas jer iskorištava prirodni ciklus kontroliranja krvnog tlaka, objašnjava Sleight. Svoje otkriće, Sleight će podijeliti na konferenciji Britanskog kardiovaskularnog društva koje će se održati u Manchesteru.

“Kada slušamo glazbu Verdija jasno je da je on, čini se instinktivno, znao za ovo otkriće kada je komponirao svoje arije od deset sekundi.”, izjavio je Sleight za Independent. On je proveo istraživanje na 12 ispitanika koji su glazbeno obrazovani i na 12 ispitanika koji nisu.

Molitva ima sličan učinak

Istraživanje demonstrira da određeni tipovi spore glazbe pomažu u kontroliranju krvnog tlaka za razliku od jazza ili bržih klasičnih kompozicija. “Muzika se već koristi u svrhu glazbene terapije, ali su se do sada radila nekontrolirana istraživanja.”, tvrdi Sleight.

“Naše istraživanje je pružilo poboljšano shvaćanje kako glazba, i određeni ritam, mogu utjecati na naše srce i krvne žile. Potrebna su daljnja istraživanja koja će smanjiti skepsu oko prave terapeutske uloge glazbe.”, smatra Sleight.

Osim glazbe, Sleight je u suradnji s kolegom Lucianom Bernardijem otkrio da molitva ‘Ave Maria’ izgovorena na latinskom ima isti ritam od deset sekundi kada se pročita 50 puta.