Stručnjaci s MIT-ja tvrde da bi opuštanje mjera uzrokovalo eksploziju novih slučajeva zaraze

Ovakav potez mogao bi dovesti do golemog broja novozaraženih

People enjoy the spring weather as they sit at a restaurant in Stockholm on April 15, 2020, during the coronavirus COVID-19 pandemic. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP)
FOTO: AFP

Istraživanje s bostonskog MIT-ja, koje još nije objavljeno, ali je dostupno na stranici medRxiv, pokazuje da bi prerani izlazak iz blokade mogao dovesti do eksplozije novih slučajeva koronavirusa i drugog vala zaraze, što se trenutno događa u Singapuru, piše Techcrunch. Model, opisan u ovoj studiji, prikazuje širenje smrtonosnog virusa koristeći javno dostupne podatke.

Autori kažu da bi svako trenutno ili kratkotrajno ublažavanje karantenskih mjera koje su već uspostavljene dovelo do eksponencijalne eksplozije slučajeva. Model koji se pokazao točnim testiran je na podacima od kraja siječnja do početka ožujka, u različitim regijama svijeta. Predvidio je brzinu širenja do početka travnja i može predvidjeti daljnje kretanje.

Model rađen specifično za Covid-19

Ovo je prvi puta da je model izrađen isključivo na osnovu podataka za COVID-19 jer su prijašnji grafikoni o napretku pandemije temeljeni na podacima za SARS i MERS. Znanstvenici su u modelu koristili dostupne podatke o Covidu-19 te su dodali procijenjeni broj zaraženih pojedinaca koji su trenutno u karanteni i ne mogu zaraziti druge ljude.

To omogućava autorima da nadmaše druge modele u smislu preciznog modeliranja i predviđanja koliki je učinak mjera socijalnog distanciranja i izolacije te koje su posljedice ako se te mjere smanje ili povuku. Model s MIT-ja pokazuje da će COVID-19 dosegnuti maksimum u Italiji i Americi negdje sljedeći tjedan.

To zvuči kao obećavajuća vijest i dobra je za zdravstveni sustav, ali ne znači da je to trenutak u kojem treba započeti s opuštanjem postojećih mjera. Studija zaključuje da prebrzo ukidanje karantenskih mjera može imati katastrofalne posljedice, objavio je George Barbastathis, glavni dizajner modela i profesor strojarstva na MIT-iju. Pomoću ovog modela tim je pokazao izravnu povezanost između mjera karantene i smanjenja efektivnog broja reprodukcije virusa.