Stručnjaci su analizirali 200 studija i zaključak je uvijek isti: šetnja prirodom ima nevjerojatan utjecaj na zdravlje

Parkovi i druge zelene površine, čine ljude aktivnijima, manje pretilima i rjeđe uzimaju antidepresive

Vector landscape with green silhouettes of coniferous trees in the mist.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Postoji razlog zašto se nakon šetnje u prirodi naše raspoloženje poboljšava. Okruženje prirodom čini nas sretnijima i zdravijima, kaže studija koju je objavila udruga Prijatelji prirode.

Znanstvenici na Institute for European Environmental Policy, analizirali su više od 200 studija provedenih za potrebe istraživanja koje su zaključile da drveće, parkovi i druge zelene površine, čine ljude aktivnijima, manje pretilima i rjeđe uzimaju antidepresive.

Prirodni način rješavanja tjeskobe i depresije

Ovo nije prvi puta da se priroda povezuje s boljim mentalnim zdravljem. Šetnje zelenim okolišem je prirodni način rješavanja tjeskobe i depresije, sugerira nekoliko studija. Provođenje vremena u prirodi pomaže nam da se riješimo negativnog razmišljanja koje nam stvara mračno raspoloženje.

Druga studija je pokazala da muškarci srednje dobi koji žive blizu zelenih površina imaju 16 posto niži rizik smrti nego ljudi koji žive okruženi betonom. Jedan od mogućih razloga je da aktivni način života pomaže da živimo dulje. Direktan dodir s prirodom povećava šanse da ćemo izaći vani i provoditi vrijeme u šetnji.