Stručnjaci su napokon shvatili kako koronavirus toliko dugo preživljava na površinama

Lovi se za tanki vodeni sloj

Covid-19 is a virus pandemic affecting large part of the world during 2019 and 2020.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Koronavirus preživljava na površinama držeći se tankog, tekućeg filma, prema studiji znanstvenika sa IIT Boimbay koja pokazuje kako se virus satima ili danima zadržava na čvrstim površinama, piše indijski National Herald.

Studija, objavljena u časopisu Physics of Fluids, pripisuje dugo vrijeme preživljavanja virusa na površinama sporom isparavanju tankog nanometarskog tekućeg filma koji ostaje nakon isparavanja kapljice.

Virus preživljava nekoliko sati

Mogućnost predviđanja preživljavanja koronavirusa na različitim površinama može pomoći u sprječavanju i suzbijanju širenja bolesti, kažu znanstvenici.

Iako se tipične respiratorne kapljice suše u roku nekoliko sekundi, utvrđeno je da vrijeme preživljavanja virusa SARS-CoV-2 na različitim površinama traje i nekoliko sati.

Znanstvenici su opisali kako se tekući film, debljine nanometra, prilijepi za površinu, zahvaljujući London-van der Waalsovim silama, što omogućava virusu da satima preživi. Van der Waalsove sile uključuju privlačenje i odbijanje između atoma, molekula i površina kao i druge intermolekularne sile.

Duže preživljava na plastici

Amit Agrawal, profesor na Indijskom tehnološkom institutu u Bombayu, kazao je da njihov model pokazuje da je vrijeme preživljavanja ili sušenja tekućeg filma na nekoj površini, koje traje satima ili danima, slično onome što je primjećeno kod mjerenja titra virusa.

Virus relativno dulje preživljava na plastici i staklu u usporedbi sa metalima. Titar je najniža koncentracija virusa koja još uvijek zarazi stanice.

Površine treba često dezinficirati

Pretpostavlja se da je nanometarski film kao palačinka naslonjena na površinu i suši se satima. Površina nije posve suha, a nanometarski film koji polako isparava daje virusu medij potreban za preživljavanje.

Duže vrijeme preživljavanja virusa odgovara povećanim vjerojatnostima zaraze, pa je poželjno dezinficirati površine koje se često dodiruju, kao kvake na vratima.

Preporuča se i zagrijavanje površina jer čak i kratkotrajne visoke temperature, gdje je površina izložena višoj temperaturi od okoline, mogu pomoći isparavanju nanometrijskoig filma i uništenju virusa.