Stručnjaci su otkrili dosad nepoznatog morskog guštera, golemog predatora, koji je živio u doba dinosaura

Kaikaifilu je prije 66 milijuna godina živio na Antarktici

FOTO: JD Hancock/Flickr

Kaikaifilu je nova vrsta ogromnog morskog guštera i predatora koji je obitavao na Antarktici prije 66 milijuna godina, piše Tech Times. Do ovog otkrića došao je paleontolog koji kaže da su ovi mozasauri bili dugački deset metara i da se radi o najvećim morskim predatorima u posljednjoj fazi doba dinosaura.

U prošlosti je antarktički ekosistem bio topliji, a ovi morski gušteri napadali su male morske reptile. Zahvaljujući toplijoj antarktičkoj klimi tijekom doba dinosaura, ekosistem je bio raznovrsan i pomogao je mnogim neobičnim reptilima da prežive. Čileanski znanstvenici otkrili su fosil ovog predatora tijekom putovanja na otok Seymour 2010. godine.

Raznovrsnost morskih reptila

Unatoč tome što su se borili s lošim vremenom i blatnjavim terenom, znanstvenici su naišli na fosilne kamene ostatke velike lubanje mozasaura koji su bili stari 66 milijuna godina. Rodrigo Otero, jedan od autora studije, istaknuo je kako je otkriće poduprlo teoriju o raznovrsnosti morskih reptila u južnoj hemisferi tijekom doba krede.

Mozasauri su u doba krede živjeli u morima i radi se o bliskom rođaku modernih guštera. Novootkriveni morski gušter Christened Kaikaifilu hervei dobio je ime po kozmologiji južnočileanskih domorodaca koji su štovali Kai-Kai filu, boga reptila, a hervei, ime ove vrste, posveta je Franciscu Herveu, poznatom čileanskom geologu. Ovo otkriće smjestilo je Kaikaifilua u sam vrh najvećih mozasaura te je s vrha ljestvice skinuo Tainwhasaurus antarcticusa, čija je lubanja bila dugačka sedamdeset centimetara.