Stručnjaci su potvrdili ono što ste sumnjali: velike promjene temperature povećavaju rizik infarkta

Nova studija se fokusirala na iznenadne promjene temperature

Summer sticker flat icon with color background.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Prema studiji koja 10. ožujka treba biti prezentirana na godišnjem 67. sastanku American College of Cardiology, ekstremne promjene od dana za danom mogu dovesti do srčanog udara, piše Medical Daily. Prijašnja su istraživanja pokazala da na srčano zdravlje mogu utjecati vanjske temperature i sugeriralo se da hladno vrijeme nosi veći rizik od infarkta i moždanog udara, ubijajući 20 puta više ljudi nego vrućina.

Ova nova studija više se fokusira na iznenadne promjene temperature nego na vrijeme općenito. “Globalno zatopljenje nosi ekstremne vremenske događaje koji mogu rezultirati fluktuacijama temperature iz dana u dan”, kaže Hedvig Andersson sa sveučilišta Michigan, autorica ove studije. “Naša studija sugerira da takve fluktuacije vanjskih temperatura potencijalno mogu dovesti do većeg broja srčanih udara i utjecati na zdravlje srca u budućnosti”.

Rizik 5 posto veći kod svakog skoka od 5 stupnjeva

Posljedica vremenskih promjena su ekstremni vremenski uvjeti kao intenzivni toplinski valovi i jaka hladnoća. Znanstvenici su sve više zabrinuti kako nesezonsko i nepredvidljivo vrijeme vodi većem broju smrti. Dok tijelo ima efikasan mehanizam za odgovor na promjene temperature, izgleda da sve brže i ekstremnije fluktuacije izazivaju veći stres na tjelesne sustave što može pridonijeti zdravstvenim problemima.

Korištenjem podataka o temperaturi, znanstvenici su za ovu studiju proučavali podatke preko 30 tisuća pacijenata iz 45 bolnica u Michiganu koji su tamo primljeni zbog srčanih problema. Rezultati su pokazali da se rizik infarkta povećava 5 posto kod svakog skoka temperature od 5 stupnjeva. Vrućeg ljetnog dana kada temperatura fluktuira između 35 i 40 stupnjeva, dvostruko je više srčanih napada prema danima bez ovih fluktuacija.

Razvoj uspješnog pristupa prevencije

“Promjene u temperaturi postale su uobičajene i često ih možemo predvidjeti. Potrebno je još istraživanja za bolje razumijevanje mehanizama koji utječu na to kako fluktuacije temperature povećavaju rizik infarkta, što bi nam omogućilo da razvijemo uspješan pristup prevencije”, kaže Hitinder Gurm, jedan od autora studije.

“Ipak, još je uvijek prioritet fokusiranje na kardiovaskularne faktore rizika kao pušenje, visoki tlak i visoki kolesterol”, dodaje Gurm.