Stručnjake brine teška upalna bolest kod djece, misle da bi uzrok mogao biti koronavirus

Dosad se smatralo da djeca nisu jedna od rizičnih skupina

Jose, 45, helps her daugther Mar, 9, to put on her face mask prior to going out on April 26, 2020, in Barcelona, during a national lockdown to prevent the spread of the COVID-19 disease. - After six weeks stuck at home, Spain's children were being allowed out today to run, play or go for a walk as the government eased one of the world's toughest coronavirus lockdowns. Spain is one of the hardest hit countries, with a death toll running a more than 23,000 to put it behind only the United States and Italy despite stringent restrictions imposed from March 14, including keeping all children indoors. Today, with their scooters, tricycles or in prams, the children accompanied by their parents came out onto largely deserted streets. (Photo by Josep LAGO / AFP)
FOTO: AFP

Talijanski i britanski stručnjaci istražuju moguću vezu između koronavirusa i rijetke teške upalne bolesti kod djece koja stižu u bolnicu s visokom temperaturom i natečenim arterijama, javlja Reuters.

Liječnici u sjevernoj Italiji, jednom od najteže pogođenih područja na svijetu tijekom ove pandemije, izvijestili su o iznimno velikom broju djece mlađe od 9 godina s teškim slučajevima upalne bolesti nalik na Kawasaki sindrom koja je inače češća u nekim dijelovima Azije.

Smatra se da djeca nisu rizična skupina

Britanski tajnik za zdravstvo, Matt Hancock govorio je o tome za LBC Radio: “Umrla su djeca koja nisu imala nikakvu drugu bolest. Mislimo da je nova bolest uzrokovana koronavirusom. Nismo posve sigurni jer su neka djeca testirana na virus bila negativna tako da sada provodimo istraživanja, ali smo jako zabrinuti.”

Do sada se smatralo da su djeca manje podložna smrtonosnim komplikacijama koje je prouzrokovao SARS-CoV-2. No, tajanstvena upalna bolest kod djece primijećena u Britaniji, Španjolskoj i Italiji traži novu procjenu. “Bolest je rijetka ali teška za djecu koja obole” , kazao je Hancock. Nije iznio točan podatak o broju smrtnih slučajeva.

Kawasakijeva bolest čiji je uzrok nepoznat povezana je s vrućicom, kožnim osipom, oticanjem žlijezda, a u težim slučajevima upalom arterija srca. Britanska nacionalna zdravstvena služba kaže da Kawasaki sindrom pogađa osmero na svakih 100 tisuća djece, a većina je mlađa od 5 godina.

Znakovi slični sindromu toksičnog šoka

Postoje dokazi da pojedinci mogu naslijediti predispoziciju za bolest, ali obrazac nije jasan. Djeca koja su bila pozitivna na Covid-19 ili kod kojih su pronađena antitijela, imala su gastrointestinalne simptome kao bol u trbuhu, povraćanje i proljev u posljednja dva tjedna, objavila je Španjolska udruga za pedijatriju.

Liječnicima opće prakse u Britaniji podijeljeno je upozorenje da djeca pogođena bolešću pokazuju znakove slične sindromu toksičnog šoka, teške bolesti povezane s infekcijama te da mogu razviti i gadne osipe na koži.

Većina slučajeva ovih upala otkrivena je u maloljetnika školske dobi ili tinejdžera, a ponekada se simptomi preklapaju s Kawasakijevom bolešću ili sindromom toksičnog šoka. To samo pokazuje koliko se ovaj virus brzo kreće i kako mu je učinak bez presedana.