Studenti Prava danas prosvjeduju zbog Uprave faksa; eskaliralo je kad su ih preveslali i povećali školarine

Prosvjed počinje u 16 sati. Među ostalim, traže humaniji odnos Uprave prema studentima

Studenti Pravnog fakulteta danas će, od 16 sati, prosvjedovati pred svojim faksom pod geslom “Nisi samo broj!”. Izrazit će nezadovoljstvo odnosom uprave fakulteta prema njima, koje je kulminiralo nakon rujanske sjednice Fakultetskog vijeća na kojoj je povećan iznos školarine izvanrednim studentima. Oni bi sada, prema odluci Vijeća, umjesto dosadašnjih 6000 kuna, godišnju školarinu trebali plaćati 7200 kuna. Budući da se mahom radi o studentima koji rade, i tako si financiraju studij, odluka predstavlja ozbiljan udarac na njihov budžet.

Za odluku o višim školarinama glasali su i studentski predstavnici u Vijeću jer, tvrde, uopće nisu znali za što glasaju. Boris Rajić, predsjednik Studentskog zbora Pravnog fakulteta i student 4. godine, Telegramu pojašnjava kako je došlo do usvajanja spornog podizanja školarina izvanrednim studentima. “U dnevnome redu sjednice nije bilo eksplicitne točke o podizanju školarina, već je stajala točka ‘Odluka o naknadama’. Pregledao sam tu točku i vidio da za cijenu ECTS boda stoji 120 kuna”, prepričava i dodaje kako je pretpostavio da se radi o uvriježenoj cijeni koju po ECTS bodu plaćaju redovni studenti.

Uprava ništa nije obrazložila

Dodaje, dosad su se cijene ECTS-a za izvanredne i redovne studente navodile odvojeno. Kaže kako nisu mogli znati da se radi o cijeni ECTS-a koja će se odnositi i na izvanredne studente. “Dapače, u materijalima sjednice uprava nije pismeno obrazložila tu točku, a dva dana prije sjednice Vijeća, Predsjedništvo Studentskog zbora imalo je sastanak s upravom na kojoj nam o tome nisu ništa rekli. Niti na Vijeću nisu ništa obrazložili”, govori Rajić.

Ističe i kako je to poprilično bizarno jer su on i kolegica iz Zbora, na istoj sjednici, sat vremena obrazlagali prijedlog olakšica za studente koje su podrazumijevale i smanjenje školarina. “Ispada da smo se na istoj sjednici zalagali za smanjenje školarina i istovremeno glasali za njihovo povećanje”, ukazuje Rajić na paradoks i pojašnjava kako današnji prosvjed zapravo predstavlja kulminaciju više problema koji se na njihovom faksu nakupljaju posljednjih pola godine do godinu dana.

[PROSVJED]Prosvjed će se održati u utorak (29.9.) od 16 do 17 sati ispred HNK. Pozivamo sve studente da nam se…

Posted by Studentski zbor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu on Thursday, September 24, 2020

 

Ignorancija studenata

Kaže kako se radi o kombinaciji neadekvatnog i nedjelotvornog sustava na faksu (kada se, primjerice, u svega nekoliko dana mora upisati nekoliko tisuća studenata pa nastaje posvemašnji kaos u referadi) i postupaka uprave Fakulteta. Navodi primjer iz kolovoza kada je uprava Fakulteta 17 dana ignorirala upite studentskih predstavnika o ispitima u jesenskom roku i nastavi s obzirom na Covid 19.

“Poslali smo tri maila, 17 dana nismo dobivali odgovor. Nakon toga smo se obratili svim profesorima, da bi tek onda dobili povratnu informaciju uprave u kojoj kažu kako su ocijenili da se u našim upitima radi o, citiram, pretjeranom aktivizmu osnovanom na mladalačkim osobnim ambicijama”, prepričava predsjednik Studentskog zbora. Zbog ove se opaske iz uprave sada potpisuju kao “mladalački aktivisti” u objavama na Facebooku.

‘I profesori su se prepoznali u našim problemima’

Predsjednik Zbora naglašava nam kako njihova borba ni na koji način nije usmjerena protiv profesora ili faksa. “Smatramo da je borba opravdana i da su neki profesori prepoznali sami sebe u nekim našim problemima”, ukazuje, uz opasku kako i studenti i neki profesori upozoravaju na problem komunikacije na fakultetu. Osim današnjeg prosvjeda, u srijedu je na rasporedu i izvanredna sjednica Fakultetskog vijeća, koju su inicirali upravo studentski predstavnici, u čemu ih je podržalo i 30 profesora.

[IZVANREDNO SAZIVANJE VIJEĆA]Dragi svi,studentska inicijativa za izvanrednim sazivanjem sjednice Fakultetskog vijeća…

Posted by Studentski zbor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu on Friday, September 25, 2020

“Očekujem da će biti napeto, no i na strani profesora zaista vidim volju da se nešto promijeni”, zaključuje. O nužnosti promjena u funkcioniranju fakulteta i pristupa uprave studentima govori i Ivan Boban, također student 4. godine. Spominje ignoriranje studentskih predstavnika, o kojemu je govorio i Rajić, kaže i kako je nejasan kriterij za upis izbornih predmeta, problem su i kasni i vrlo šturi odgovori referade studentima… Jednostavno, tvrdi Boban, sporan je način komunikacije uprave Fakulteta prema studentima.

Žele human odnos uprave

Dojma je, dodaje, da su studenti nebitni na tom faksu i da ih to boli. “Osjećam se doslovno kao broj, kao JMBAG na faksu. Samo želim zdrav, human odnos između uprave i studenata, da uvaže studentsko mišljenje, a ne da se ono automatski odbija, kao kad oporba predloži amandman u Hrvatskom saboru”, povlači paralelu. Kaže i kako ne žele inferiornost, već da uprava i profesori s njima postupaju kao s kolegama, “a ne kao da smo u odnosu poslodavac – radnik”. I njegov je pogled uprt prema srijedi i izvanrednoj sjednici koju su inicirali studenti, a podržali profesori, njih 30.

“Zahvaljujem tim profesorima i pozivam i ostale da se priključe pokretu za pošteniji i pravedniji fakultet sa zdravijim odnosom između studenata, profesora i uprave”, zaključuje ovaj student 4. godine. Današnji prosvjed studenata Prava podržali su studentski zborovi Filozofskog i Fakulteta političkih znanosti. Studentski predstavnici s FF-a poručuju kako podržavaju studente Prava “u njihovoj borbi za dostojanstvenije studiranje na vlastitom fakultetu te protiv nepravednog povećanja školarina”.

Zbor Fakulteta političkih znanosti, pak, ističe kako odluku o povećanju školarine izvanrednim studentima Prava smatra sramotnom. “U vremenima kada studentima dobro dođe svaka kuna u džepu, uistinu je degutantno tražiti da plaćaju nešto što zasigurno ne bi trebali”, poručuju iz Zbora FPZG-a, odakle također pozivaju na današnji prosvjed u 16 sati na Trgu Republike Hrvatske.