Studentica napravila jednostavan i jeftin test koji otkriva drogu u piću

Proizvodnja košta svega jedan dolar

A woman holds a drink in a nightclub in Barcelona on February 10, 2021. - In the northeastern region of Catalonia, nightlife venues were set to open at the stroke of midnight (2300 GMT) on February 11, 2022. In late December, the Catalan government put in place some of Spain's most restrictive measures to fight Omicron, imposing a night curfew from 1:00 am, closing nightlife venues and halving the capacity in bars and restaurants. (Photo by Pau BARRENA / AFP)
FOTO: AFP

Osamnaestogodišnja učenica srednje škole Greenwich u Connecticutu uspjela je stvoriti senzor koji otkriva prisutnost difenhidramina, sedativa i antihistaminika, u piću. Senzor je namijenjen sprječavanju seksualnih napada uz pomoć ubacivanja “droge za silovanje” u piće, malen je, jeftin i jednostavan za korištenje, izvještava Smithsonian. Zbog ove inovacije mlada genijalka Angie Fogarty bila je jedna od finalista Regeneron Science Talent 2023, najstarijeg i najprestižnijeg natjecanja iz prirodnih znanosti i matematike u Americi.

Fogarty je posebno razmišljala o sprječavanju drogiranja pića u sveučilišnim kampusima. U nadi da će stvoriti sigurnije okruženje za studente, Fogartuy je uspjela napraviti senzor koji mijenja boju i može pomoći nekome da zna je li u piću droga. Ako netko posumnja da mu je nešto ubačeno u piće, može u malu količinu staviti regulator pH, pričekati dok tekućina ne postane blijedo žuta i zatim nekoliko kapi staviti na senzor koji postaje crven ili zelen, ovisno o tome sadrži li tekućina DPH.

Uređaj u proizvodnji košta jedan dolar

Fogarty kaže da se dugo mučila s efektom mijenjanja boje. To je na koncu uspjela svladati, ali i nakon toga ju je čekalo još puno testiranja. Uglavnom se radilo o alkoholnim pićima koja sadrže mnogo aditiva i umjetnih boja, što su varijable kojima je teško upravljati. I kiselost pića mijenja reakciju koja čini osnovu testa. Na kraju je shvatila da manje količine natrijevog hidroksida mogu standardizirati kiselost napitka i omogućujiti da proces profunkcionira.

Proizvodnja svakog testa košta jedan američki dolar, što znači da je ekonomski je dostupan uz to što je jednostavan za korištenje. Na tržištu postoje i drugi testovi koji koriste različite metode, ali uglavnom su komplicirani za korištenje, a miješanje ispitnih sredstava može se slučajno poremetiti. “U mračnoj sobi gdje je za pretpostaviti da ćete u ovakvom scenariju testirati piće, teško je razaznati bijelu crtu kakvu imaju drugi testeri, pa sam željela napraviti sustav boja”, kaže Fogarty.

Kada se smoči može se koristiti i za određivanje je li netko pod utjecajem kanabisa. Novčanu nagradu od 25.000 dolara koju je osvojila djevojka planira uložiti u marketing za senzor i njegovu potencijalnu upotrebu, a dio zarađenog novaca odvojit će za školarinu.