Studija istražuje kako se zaštititi od koronavirusa u autu, kad se vozite s drugima

Imaju nekoliko konkretnih prijedloga

Automobile Flat Vector Icon. Isolated Car Emoji, Emoticon Illustration Symbol - Vector
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Da biste smanjili širenje Covida-19 znate da trebate nositi masku u javnosti i držati se na propisanoj udaljenosti od ljudi koji ne žive u vašem kućanstvu, a to je prilično teško ako se morate s nekime voziti u automobilu.

Nova istraživanja pozabavila su se time kako se čestice prepune koronavirusa mogu ponašati u vozilu u pokretu i što možete učiniti kako bi barem malo prozračili auto tijekom vožnje, piše Prevention.

Uloga protoka zraka

Studija, objavljena u časopisu Science Advances, analizirala je protok zraka unutar Toyote Prius pomoću kompjuterskih simulacija koje su modelirale kako čestice u zraku mogu putovati unutar klimatiziranog automobila koji se kreće brzinom oko 80 kilometara na sat.

Simulacija je imala vozača, na uobičajenom mjestu, i suvozača na stražnjem desnom sjedalu, što je najveća udaljenost koju dvije osobe mogu imati u automobilu.

Otkrili su da način na koji zrak teče oko vanjske strane automobila kada se on kreće stvara pritisak unutar automobila. Kao rezultat toga, pritisak zraka sprijeda je malo niži od onog straga. Zbog toga zrak koji struji u unutrašnjosti automobila obično teče straga prema naprijed.

Najrizičnije je kada su svi prozori zatvoreni

Znanstvenici su simulirali protok zraka unutar automobila, zajedno s kretanjem aerosola, kada su različiti prozori bili otvoreni ili zatvoreni.

Najrizičnija opcija je kada su prozori zatvoreni, do 10 posto aerosola koji je jedna osoba u autu izdahnula moglo bi doći do druge osobe koja bi ih mogla udahnuti i razboljeti se. Kad su svi prozori bili otvoreni, što je najsigurnija opcija, do druge osobe moglo je stići između 0,2 i 2 posto aerosola jer otvaranje svih prozora stvara dva različita strujanja zraka.

Što kada je vani hladno?

To je dovelo do zanimljivog otkrića. Ako nije moguće spustiti sve prozore jer je, na primjer, hladno, kada bi svaki putnik otvorio prozor nasuprot svome sjedalu, dakle u ovome slučaju stražnji lijevi prozor i prednji desni prozor, stvorila bi se zaštitna struja zraka između vozača i putnika.

Protok zraka koji putuje u kabini najudaljenije od putnika potencijalno može smanjiti rizik prijenosa. Za djelomično otvorene prozore potrebno je više istraživanja, kažu autori studije.

Ipak, ako je potrebno da uđete u automobil s drugima, otvorite što više prozora kako biste pojačali protok zraka, nosite masku za lice i koristite sredstvo za dezinfekciju ruku prije ulaska u automobil i nakon što je vožnja gotova.