Studija iz Španjolske kaže da klince od zaraza bolje štiti sredstvo za dezinfekciju nego klasično pranje ruku

Grupa koja je upotrebljavala sapun i vodu imala je 21 posto veći rizik infekcije dišnih putova

Child washing hands, after bathroom, hygiene and good habits concept
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Djeca su često prehlađena, curi im nos i boli ih grlo, a način na koji peru ruke može skratiti broj dana koje provedu kod kuće, bolesni, tako barem tvrdi studija objavljena prije 3 dana i časopisu Pediatrics, a prenosi CNN. Znanstvenici iz Španjolske utvrdili su da djeca koja svoje ruke peru alkoholnim dezificijensom, umjesto toplom vodom i sapunom, manje izostaju iz škole, imaju manje respiratornih infekcija i manje trebaju antibiotike.

Tijekom devetomjesečnog perioda koliko je studija trajala, na više od 900 djece, zabilježeno je 5200 respiratornih infekcija, što je dovelo do oko 5000 dana izostanka iz škole. Grupa djece koja je koristila dezificijens za ruke izostala je 3,25 posto dana, nakon toga slijedi grupa koja je koristila sapun i vodu, po strogom protokolu pranja, sa 3,9 posto. A grupa koja je koristila uobičajene rutinu pranja izostala je 4,2 posto dana.

Kod sapuna i vode 21 posto veći rizik

Autori kažu da je grupa koja je upotrebljavala sapun i vodu za 21 posto imala veći rizik infekcije dišnih putova, a 31 posto veći rizik potrebe prepisivanja antibiotika na recept. Respiratornih infekcija kod djece koja su koristila alkoholni dezificijens bilo je 23 posto manje.

Iako je studija provedena samo u Španjolskoj, stručnjaci smatraju da se rezultati mogu primijeniti i na druge lokacije jer sve se zemlje bore sa istim problemima širenja infekcija dišnih putova.