Studija pokazala da neka zaštićena područja nemaju pozitivan učinak na očuvanje divljih životinja

Studija je analizirala podatke o vodenim pticama iz 1506 zaštićenih područja po svijetu

FOTO: Unsplash

Tim znanstvenika, predvođen znanstvenicima iz Velike Britanije, analizirao je podatke o vodenim pticama iz 1506 zaštićenih područja po svijetu, ispitavši više od 27.000 populacija ptica. Autori pišu da je njihova studija, objavljena u časopisu Nature, prva globalna procjena utjecaja zaštićenih područja na populaciju vodenih ptica. Znanstvenici su otkrili da je veća vjerojatnost da će zaštićena područja kojima se upravlja prilagođeno vodenim pticama i njihovim staništima, koristiti tim populacijama, piše Smithsonian.

“Naša studija pokazuje da, iako mnoga zaštićena područja dobro funkcioniraju, mnoga druga nemaju pozitivan učinak”, kaže u izjavi glavna autorica studije Hannah Wauchope sa Sveučilišta Exeter. “Umjesto fokusiranja na ukupno zaštićeno područje, trebamo se usredotočiti na osiguravanje dobrog upravljanja tim područjima kako bi to koristilo biološkoj raznolikosti”.

Uspoređivane su populacije ptica močvarica

Studija je uspoređivala populacije ptica močvarica prije i nakon uspostave zaštićenih područja te trendove sličnih populacija izvan takvih područja. “Na većini promatranih mjesta populacija divljih životinja i dalje je bila stabilna ili se povećavala ali im nije bilo ništa bolje nego u nezaštićenim područjima”, kaže Wauchope za BBC News.

Istraživanje stiže uoči sastanka Ujedinjenih naroda u Kini na kojem će se raspravljati o ciljevima biološke raznolikosti za sljedeće desetljeće. Neke zemlje već su obećale zaštititi 30 posto planete do 2030. godine ali znanstvenici kažu da sama zaštita ne znači nužno i pozitivne rezultate za vrste.

Potrebno je poboljšati stanje postojećih zaštićenih područja

“Opsesijom za postizanjem cilja kao što je tih 30 posto do 2030. godine, bez fokusiranja na poboljšanje stanja postojećih zaštićenih područja, postići će se malo”, objašnjava koautorica studije Julia Jones sa Sveučilišta Bangor u državi Maine, za BBC News. “Nadam se da će se svjetski čelnici kada se okupe u Kini kako bi postavili ciljeve za sljedeće desetljeće, fokusirati na učinkovitost zaštićenih područja, a ne samo na to koliko površine im je posvećeno”.

Thomas Brooks, glavni znanstvenik u Međunarodnoj uniji za čuvanje prirode, kaže za The Guardian, da su vodene ptice dobar primjer skupine koja se suočava s posljedicama ljudskog ponašanja koje uzrokuje gubitak biološke raznolikosti. “Vodene ptice brzo reagiraju na promjene u kvaliteti lokaliteta i široko su rasprostranjene, što ih čini dobrom skupinom za promatranje utjecaja zaštićenih područja. Ključno je da se zaštićenim područjima treba upravljati imajući na umu životinjske vrste, ne možemo samo očekivati da će funkcionirati”.