Studija pokazala da žene koje rode sa 33 godine imaju duplo veće šanse doživjeti 95. rođendan

To se ne odnosi na one koje odgađaju trudnoću pa kasnije zatrudne uz hormone

FOTO: кофе/Flickr

Studija provedena na medicinskom fakultetu Sveučilišta u Bostonu pokazala je kako žene koje prirodnim putem zatrudne te rode u dobi od 33 godine i više, imaju veće šanse da dožive ekstremno duboku starost nego one koje su svoje zadnje dijete rodile do 30. godine života.

No, studija objavljena u online verziji časopisa Menopause ne implicira da odgađanje trudnoće produžuje život. “Ako fizički odgađate trudnoću pa kasnije pokušavate zatrudniti uz pomoć hormona, to vam neće pomoći da ostvarite dugovječnost”, potvrđuje i koautorica studije Paola Sebastiani za OZY, koja je ujedno i profesorica na bostonskom Sveučilištu.

Naime, žene koje imaju prirodnu mogućnost rađati djecu u kasnijoj dobi, sporije stare, kao i njihov reproduktivni sistem, a biološki sat nekih žena jednostavno puno sporije kuca nego kod većine.

Imaju gene otpornije na bolesti?

Prenose dobre gene
Prenose dobre gene Roger W/Flickr

Studija je provedena na 551 obitelji, u kojima su uglavnom bile i žene koje su doživjele duboku starost. Uzeti su podaci od 462 žene – o njihovoj dobi kad su rodile posljednje dijete te doživljenoj životnoj dobi. Ispostavilo se kako su žene koje su rodile nakon 33. godine imale dvostruko veću šansu da dožive 95 godina ili više, u usporedbi s onima koje su svoje posljednje dijete rodile sa 29 godina.

Znanstvenici vjeruju kako je njihov DNA sakupio genetske varijacije koje usporavaju starenje i smanjuju rizik od dobivanja bolesti koje su tipične za pojedine životne dobi poput raka jajnika ili dijabetesa.

Žene s takvim varijacijama gena mogu duže rađati jer time povećavaju šansu da prenesu svoje gene na više potomaka budućih generacija. To bi ujedno, smatraju stručnjaci, bio i dosta logičan mogući odgovor na pitanje zašto su stogodišnjaci u samo 15 posto slučajeva muškarci, a u 85 posto slučajeva žene.