Studije stalno iznova dokazuju da nam psi i mačke super utječu na zdravlje, izvukli smo 6 konkretnih načina kako

Osim toga, uz kućne ljubimce ljubavne veze su kvalitetnije

Cute dogs with their owners. Vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Kada, poslije stresnog dana na poslu, stignete kući i na vratima vas pozdravlja preuzbuđeni četveronožni prijatelj, ne možete sakriti osmijeh na licu. Kućni ljubimac je nedvojbeno jedan od najvećih užitaka u životu, osigurava nam dobro društvo i izmamljuje osmijeh. Ali koristi nisu samo te, ljubimci rade čuda za naše zdravlje i dobro raspoloženje.

Puno ljudi ima kućne ljubimce, ne samo da su predivno društvo, oni nas uče sućuti i daju nam bezuvjetnu ljubav. Britanski pisac George Eliot jednom je rekao, životinje su ugodni prijatelji, ne postavljaju pitanja i ne kritiziraju. Uz to što su životinje neodoljivo šarmantne, cijeli je niz načina na koje pomažu ljudskom zdravlju i raspoloženju.

1. Manji rizik alergija

Alergije su u porastu, a dlake kućnih ljubimaca su jedan od uzroka alergija. Zato iznenađuje da kućni ljubimci mogu smanjiti rizik razvoja alergija. Studija iz 2015. godine povezuje izlaganje psećoj dlaci i životinjama s farme u ranom životu i smanjeni rizik astme u školskoj dobi.

Nedavno istraživanje objavljeno u časopisu Microbiome utvrdilo je da djeca koja su izložena kućnim ljubimcima prije rođenja i tri mjeseca nakon rođenja, imaju promjene u crijevnim bakterijama, povezane s manje alergija kod djece.

Ove studije podupiru hipotezu o higijeni koja kaže da što je veće izlaganje patogenima i potencijalnim alergenima u ranoj dobi, može ojačati imunološki sustav koji tako povećava toleranciju na alergije u kasnijem životu.

2. Smanjenje tjeskobe i stresa

Umirujući zvuk mačke kada prede ili osjećaj da mu je čovjekov najbolji prijatelj priljubljen uz noge, garancija su da se osjećamo spokojnije pa ne iznenađuje da kućni ljubimci smanjuju stres i tjeskobu. Studija iz 2015. utvrdila je da su djeca koja su imala pse u kući, manje pokazivala tjeskobu.

Druga studija s College of Liberal Arts and Sciences sa sveučilišta Florida, Gainesville, prošloga je mjeseca pokazala manje razine hormona stresa, kortizola kod djece koja su imala pse i igrala se s njima. Kortizol je bio viši ako su psi samoincijativno prilazili djeci nego ako su djeca tražila kontakt sa psima. Ovo ne vrijedi samo za pse, i jahanje konja pomaže reduciranju stresa kod tinejdžera.

3. Bolje zdravlje srca

Zdrav način života, zdrava prehrana i redovito vježbanje su ključni za smanjenje rizičnih faktora srčanih bolesti. Ali i pas može poduprijeti zdravlje srca. Znanstveno izvješće iz 2013. godine, koje je objavilo American Heart Association, zaključuje da kućni ljubimci, a osobito psi, mogu smanjiti rizik kardiovaskularnih bolesti.

Ovo se može djelomično objasniti povećanim vježbanjem jer su vlasnici pasa 54 posto vjerojatnije tjelesno aktivni, u usporedbi s općom populacijom. Vlasnici pasa imaju niži tlak, kolesterol i manje je vjerojatno da su pretili, a sve to podupire zdravlje srca.

4. Stabilnije veze i socijalne vještine

Puno vlasnika pasa ima specifičnu povezanost sa svojim krznenim prijateljem, 66 posto vlasnika pasa i 56 posto vlasnika mačaka smatraju ljubimce članovima obitelji. A ova veza s kućnim ljubimcem dobro utječe i na druge odnose u životu. Briga za psa poboljšava socijalne vještine. Oni koji brinu za životinje jače su angažirani u zajednici i vjerojatnije imaju ulogu vođe. Ljubavne veze vlasnika pasa su čvršće.

Za djecu s autizmom koja se često bore sa socijalnim odnosima, kućni ljubimac može poboljšati socijalne kontakte. Podaci pokazuju da ljubimac u kući utječe na ponašanje djece, djeca se lakše upoznavaju, radoznaliji su, traže informacije ili odgovaraju na pitanja drugih ljudi, kaže autorica studije Gretchen Carlisle. Ove su vještine osobito teške djeci s autizmom, a ova studija pokazuje kako napreduju ako žive s ljubimcem.

5. Bolje mentalno zdravlje

Mentalne bolesti pogađaju jednu od 5 odraslih osoba, kažu podaci za Ameriku. Radi se najčešće o depresiji, bipolarnom poremećaju i šizofreniji. Kućni ljubimac neće izliječiti mentalnu bolest, ali studije kažu da može pomoći. Šezdeset posto osoba kojima je dijagnosticirana ozbiljna mentalna bolest kazalo je da im je kućni ljubimac najvažniji za kontroliranje stanja.

Naše drage životinje pomažu smanjenju depresije i mnoge udruge prepoznaju terapiju uz pomoć životinja kao učinkovit tretman za depresiju i druge mentalne bolesti. “Pas nas motivira da izađemo van kuće na svjež zrak, da hodamo i kada nam se uopće ne da. Sa psom se smijemo i veselimo. Pas nam daje bezuvjetnu ljubav, koja nikada ne prestaje. Uz pomoć psa depresija može postati stvar prošlosti,” piše Kathryn Oda na svom blogu za Huffington Post.

6. Bolja kvaliteta sna

Vlasnici pasa jako dobro znaju kako psi mogu biti nesretni ako im ne dozvolite da se uvuku u krevet s vama. Nemojte ih odmah izbaciti iz kreveta, studije pokazuju da dijeljenje kreveta s ljubimcem može voditi boljem, mirnijem i duljem snu.

Studija objavljena u časopisu Mayo Clinic Proceedings pokazuje da je 41 posto ispitanika, vlasnika pasa koji su dozvolili psima da spavaju s njima u sobi ili krevetu, izjavilo da spavaju bolje uz osjećaj sigurnosti, društva i relaksacije koju psi nude.