Sudski spisi otkrivaju kako je krahirao poznati modni brend; osnivači iz tvrtke izvlačili milijune

Istražitelji pokušavaju otkriti što se dogodilo sa 60 milijuna funti upumpanih u Ralph&Russo

Australian-born fashion designers Tamara Ralph (R) and Michael Russo acknowlege the audience at the end of the Ralph&Russo 2015-2016 fall/winter Haute Couture collection fashion show on July 6, 2015 in Paris.            AFP PHOTO / PATRICK KOVARIK (Photo by PATRICK KOVARIK / AFP)
FOTO: AFP

Osnivači modne marke Ralph&Russo koji su dizajnirali haljinu za službene zaručničke fotografije Meghan Markle, a koja je koštala 56.000 funti, optuženi su za uzimanje milijuna funti iz te tvrtke kako bi financirali svoj životni stil. To je uzrokovalo propast kompanije, tvrde sudski spisi.

Brend Ralph&Russo, poznat po dizajniranju čarobnih haljina visoke mode za najveće holivudske zvijezde, upao je u probleme u ožujku. Istražitelji sada pokušavaju otkriti što se dogodilo sa 60 milijuna funti koje su investitori upumpali u tvrtku između 2018. i 2020. godine.

Dizajnerica koja stoji iza brenda, Tamara Ralph okrivila je “neviđene uvjete trgovanja uzrokovane pandemijom za prenaprezanje branda” kojeg je osnovala s bivšim partnerom Michaelom Russom. Ali papiri, izgleda, daju drugačiju sliku i pokazuju da su gospođa Ralph i gospodin Russo uzimali goleme iznose iz tvrtke, sabotirajući šanse za opstanak branda.

Trošili na kockanje, stanove i kućne ljubimce

Iznosi koje je gospođa Russo navodno prisvojila potrošeni su na osobne troškove i troškove bez poslovnog opravdanja za financiranje raskošnog stila života, nje i gospodina Russoa, tvrdi se. Gospodin Russo optužen je da je izvukao iz tvrtke više od 2,6 milijuna funti, koje je navodno potrošio na kockanje, kućne ljubimce i troškove najma za stanove svoje djevojke u Los Angelesu i Londonu.

Dva milijuna funti potrošena su na razne partije koji su bili za njihov osobni užitak, a sredstvima tvrtke kupili su, za osobnu upotrebu, Range Rover i Rolls Royce, javlja Daily Mail. Kada je modna marka kolabirala, iza nje je ostao porezni dug od 2,8 milijuna funti.

Tvrtka sada tuži gospođu Ralph, rođenu Australku, za 20,8 milijuna funti odštete jer nije ispunila dužnosti direktorice. Za sada, pravni postupci protiv gospodina Russoa još nisu pokrenuti. Prošlog tjedna pokazalo se da je američka investicijska tvrtka Retail Ecommerce Ventures spasila tvrtku, ali i kako Ralph i Russo više nisu trebali sudjelovati u poslovanju tvrtke.

U ožujku objavili da idu u restrukturiranje

Posao tvrtke Ralph&Russo vođen je iz londonske kuće iz 19. stoljeća u Mayfairu. Imali su butike u Parizu, Monte Carlu, Dohi i Dubaiju, a planirali su trgovine u New Yorku i Miamiju. Kada je tvrtka propala, osnivači su u emotivnoj izjavi kazali da su donijeli tešku odluku kako bi osigurali kontinuitet uspjeha tvrtke i restrukturiranje poslovanja nakon što je maloprodajna ekonomija teško pogođena pandemijom.

Mediji javljaju kako se čini da je gospodin Russo iz tvrtke povukao većinu novca, oko 2,6 milijuna funti, dok je gospođa Ralph potrošila nešto manje od 200 tisuća. Zaključuje se da je gospodin Russo ove iznose potrošio na kockanje. Novac su izvlačili preko ‘zajmova za direktore’, a dodaje se kako nije bilo razumnog očekivanja da će gospodin Russo zajmove vratiti.

Tražila da joj tvrtka plati boravke u hotelima

Na vrhuncu svog kreativnog partnerstva, gospođa i gospodin Russo su bili u romantičnoj vezi, a dokumenti pokazuju da su se podijelili potkraj 2018. godine kada se financijska situacija pogoršala. Gospođa Ralph preselila se u Monaco sa svojim novim partnerom, britansko-indijskim milijarderom Bhanuom Choudhrierom i njihovom kćerkicom, rođenom u siječnju.

Nakon preseljenja u Monaco, tražila je da joj tvrtka plati sve boravke u luksuznim hotelima u Londonu, a tvrtka je propala samo pet mjeseci kasnije. “Nije imala pravo zahtijevati plaćanje troškova prouzročenih njezinom osobnom odlukom o preseljenju u Monako”, stoji u tužbi. Stručnjaci istražuju i moguća plaćanja luksuznog namještaja koji je poslan u novi dom gospođe Ralph u Monacu.

Čini se da je i novac za mirovine radnika upotrijebljen drugdje i nije prosljeđivan tvrtki Aviva, davatelju mirovina. Kao direktorica tvrtke, gospođa Ralph trebala je znati da se novac preusmjerava.

Tvrtku su prikazivali lažno solventnom?

Kolaps tvrtke dogodio se unatoč tome što je tvrtka posljednjih godina osigurala 60 milijuna funti ulaganja uključujući i zajam od 17 milijuna funti od investicijske tvrtke Candy Ventures Sarl. Administratori vjeruju da su završni računi tvrtke pogrešno prikazali financijsko zdravlje tvrtke za najmanje 20 milijuna funti, čineći je lažno solventnom.

Gospođa Ralph ulagivala se investitorima pokušavajući pokrenuti suparničku tvrtku, zloupotrebivši intelektualno vlasništvo tvrtke u nastojanju da otuđi mape sa skicama, mjerama i materijalima za 80 novih haljina.

Tamara Ralph rođena je i odrasla i Sidneyu i četvrta je generacija svoje obitelji koja se bavi modnim dizajnom. Počela je dizajnirati haljine još s 12 godina. Nakon studija na fakultetu za dizajn, upoznala je financijskog savjetnika Australca Michaela Russoa, oni su se zaljubili i počeli vezu na daljinu. Poslije godine dana otišla je k njemu u London i počeli su planirati svoju modnu marku.