Super trik. Kamenac sa slavine doslovno se topi, a potrebna su samo dva sastojka koja već imate

Slavine su sklone nakupljanju kamenca i prljavštine, a stručnjaci su otkrili najlakši način za njezino čišćenje

FOTO: Screenshot / YouTube

Naslage kamenca i prljavštine na kuhinjskoj ili kupaonskoj slavini mogu dovesti do slabog protoka vode, pa čak i stvaranja bakterija i klica. Stoga su stručnjaci otkrili jedan od najučinkovitijih načina za čišćenje slavine kako bi izgledala kao da je potpuno nova i radila znatno bolje.

Slavine su sklone nakupljanju minerala i kamenca oko otvora za vodu, a mogu se nataložiti i drugi ostatci, poput paste za zube ili sedimenta iz vode. “Ključno je redovito održavanje”, naglašava za Readers Digest Gary Schopp iz tvrtke Delta Faucet koja se bavi proizvodnjom slavina.

Potrebna samo dva sastojka

Najobičniji bijeli ocat, poznat i kao alkoholni, trebao bi biti glavno oružje za kojim posežete kada čistite slavinu. Ako ga nemate pri ruci, stručnjak za čišćenje Tendy Takaidza objašnjava da je kiselost limunovog soka ili jabučnog octa približno jednaka bijelom octu, tako da bi bilo koji od ta dva sastojka mogao biti od koristi.

Za temeljito čišćenje slavine potrebna vam je voda, destilirani bijeli ocat, zdjelica ili plastična vrećica, gumica, četkica (može poslužiti stara četkica za zube) ili neabrazivna spužvica te krpa od mikrovlakana.

Skinite krupne komade naslaga

Prvi korak je skinuti krupne nakupine kamenca i prljavštine. Možete prstom ili četkicom prijeći preko otvora na slavini kako bi veći i labavi komadi prljavštine sami otpali. Uklanjanje tih većih nakupina omogućit će otopini za čišćenje da razbije tvrdokorniji sediment.

Nakon toga napravite otopinu za čišćenje. Vodu bilo koje temperature pomiješajte s octom u omjeru jedan naprama jedan. Ako možete skinuti glavu slavine, stavite je u zdjelicu i ulijte otopine koliko je potrebno da otvor slavine bude potopljen.

U slučaju da se glava slavine ne može skidati, i za to postoji jednostavno rješenje. Oko dvije žlice otopine vode i octa ulijte u vrećicu i gumicom ju pričvrstite na glavu. Važno je da je otvor slavine u vrećici potopljen u tekućinu. Neka otopina tako odstoji najmanje 30 minuta, a ako je jako slavina jako začepljena savjetuje se da se namače preko noći.

Nakon nekog vremena provjerite stanje koristeći četkicu za zube ili neabrazivnu spužvu kako biste izribali površinu i skinuli talog koji je otopina razbila. Kada više nema nakupina kamenca, slavinu isperite vodom i zatim prebrišite krpom od mikrovlakana.

Na isti način čisti se i aerator, onaj okrugli dio na kraju glave slavine koji je prekriven mrežastim zaslonom. Na njemu se može nakupiti crni talog koji ga s vremenom začepi. Zato je aerator povremeno potrebno skinuti, očistiti od taloga i najmanje pola sata ostaviti u otopini vode i octa.

Koja sredstva ne koristiti?

Stručnjaci su objasnili i koliko bi se često trebalo čistiti glavu i aerator slavine. Premda preporučena učestalost čišćenja ovisi o vrsti vode koju imate, jer oni koji u imaju tvrdu vodu morat će čistiti češće, ako se držite gore navedene metodu čišćenja, bit će dovoljno provoditi ju jednom mjesečno.

Gary Schopp je istaknuo i što se nikako ne bi trebalo koristiti na slavinama. Treba izbjegavati industrijska, abrazivna sredstva ili sredstva za čišćenje na bazi izbjeljivača. Također, ne smiju se koristiti ”niti proizvodi kojima na etiketi piše da uklanjaju mrlje i hrđu, zajedno s onima koji sadrže fluorovodičnu, klorovodičnu i/ili fosfornu kiselinu ili druge jake kiseline i lužine”.