Kontroverzni kirurg tvrdi da je uspio transplantirati glavu majmunu, kaže da to isto može učiniti i s ljudskom

Ugledni znanstvenici sumnjaju u uspjeh operativnog zahvata

Kirurg Sergio Canavero tvrdi da su njegovi suradnici uspješno transplantirali glavu majmunu, piše New Scientist. Canavero je prošle godine dospio u medije kada je ustvrdio da će za dvije godine dovršiti eksperimente i imati spremnu kompletnu proceduru za transplantaciju ljudske glave. Takvu operaciju nudio bi osobama s potpunom paralizom.

“Rekao bih da imamo dovoljno podataka za nastavak rada. Bitno je da ljudi prestanu razmišljati kako je to nemoguće. Apsolutno je moguće i radimo na tome”, rekao je Canavero.

Znanstvenici skeptični

Rezultati istraživanja bit će objavljeni u nekoliko znanstvenih radova slijedećih mjeseci, ali sama činjenica da je Canavero predstavio rezultate prije objave radova naišla je na neodobravanje drugih znanstvenika. “To je znanost putem odnosa za javnost. Onda kad objavi rezultate u uglednom časopisu ću biti zainteresiran”, izjavio je Arthur Caplan, bioetičar na medicinskoj školi sveučilišta New York.

Thomas Cochrane, neurolog centra za bioetiku na Harvardu slaže se da je prerano otkrivanje podataka poprilično neuobičajeno. “S dobrim razlogom to ne odobravamo. Takve objave stvaraju uzbuđenje bez dobrih razloga. Odvraća pažnju od konkretnog rada za kojeg se svi slažu da ima dobre temelje. Koliko se meni čini, operacija je većinom provedena zbog publiciteta, a ne zbog razvoja znanosti”, priča Cochrane.

Operacija na miševima

Canaverovi suradnici s južnokorejskog sveučilišta Konkuk tvrde da su proveli sličnu operaciju na miševima. C-Yoon Kim, vođa medicinskog tima, kaže da su dokazali povratak pokretnosti prednjih i stražnjih udova životinje. “Zbog toga sam uvjeren da možemo ponovno spojiti kralješničku moždinu nakon potpunog rezanja”, kaže Kim. Kao dokaz toga pružio je snimku miša s ožiljcima operacije na vratu.

Xiaoping Ren s kineskog sveučilišta Harbin proveo je djelomičnu transplantaciju glave majmuna tako što su povezali krvne žile, ali nisu ni pokušali spojiti kralježnicu, ispričao je Canavero u razgovoru za New Scientist.

Djelomično transplantirana glava majmuna
Djelomično transplantirana glava majmuna Sergio Canavero/New Scientist

Skupljanje sredstava

Doktor Canavaro još uvijek skuplja sredstva za operaciju koja bi koštala 7,5 milijuna funti, trajala 36 sati te bi za nju trebalo osigurati tim od 150 ljudi.

Kako smo prošle godine pisali, pacijenta bi se transplantirala na tijelo donora koji je doživio moždanu smrt, ali mu je ostatak tijela zdrav. I donoru i pacijentu bi se odrezala na istom mjestu kod leđne moždine s ultra oštrim kiruruškim instrumentima kako bi se postigao čist rez. Nakon toga bi se glava odmah premjestila na leđnu moždinu te bi se spojila polietinolenskim glikolom kako bi se spojila dva dijela kralježnice.

Pacijent bi nakon operacije bio u komi četiri tjedna kako ne bi micao glavom tako da mu rana zacijeli. Kad se probudi, pacijent bi trebao biti u mogućnosti micati glavom i tijelom te osjećati lice i glavu. Da novo tijelo ne bi odbacilo glavu, pacijentima će se davati snažni imunosupresanti.