Sutra je veliko finale likovnog natječaja za klince iz 130 hrvatskih škola

Događanje zvuči vrlo uzbudljivo; porazgovarali smo s ljudima iz organizacije natječaja Želim, stvaram, oblikujem

U subotu u 10.00, u zagrebačkoj Oris Kući arhitekture, održat će se dodjela nagrada i izložba najboljih dječjih likovnih radova prijavljenih na natječaj Profil Kletta Želim Stvaram Oblikujem. Tema natječaja bila je baština, s obzirom na to da je 2018. Europska godina kulturne baštine. Kako nam je ispričala projekt menadžerica u uredništvu Profil Kletta, Marija Šimoković Sikavica, radi se o projektu u kojem su svoje radove, podijeljene u četiri kategorije, mogli prijaviti učenici iz svih osnovnih škola u Hrvatskoj.

“Natječaj smo počeli planirati još u listopadu prošle godine, s ciljem da se likovnošću potakne svijest o kulturnoj i likovnoj baštini. Sam projekt proizlazi iz naša dva druga projekta; projekta Želim stablo, koji je baziran na ekološkim idejama i projekta Likovne mape za velika djela. To su naše mape za sve razrede osnovne škole kroz koje na različite načine povezujemo sadržaje s tehnikama rada. Natječaj Želim stvaram oblikujem u tom je smislu obuhvatio i taj ekološki dio i različite likovne tehnike koje smo spajali s različitim temama. Osnovna tema je bila kulturna baština, u koju smo mi dodali i taj element prirodne baštine.

Četiri kategorije povezane temom

Dakle, učenici su na natječaj prijavljivali radove iz četiri kategorije; akvarela, oblikovanja aluminija, grafičkog dizajna i izrade plakata te modeliranja predmeta iz kućne uporabe, a sve su kategorije bile povezane kroz opću temu. “Preko akvarela smo željeli potaknuti učenike da promatraju kulturnu i prirodnu baštinu. Kroz tehnike aluminija i oblikovanja škrinjica, htjeli smo ih potaknuti da razmišljaju o tome kakva se baština u škrinjicama čuva.

1. razred, OŠ MARIJE I LINE, UMAG, skupni rad

Isto tako, kroz grafički dizajn smo pokrenuli priču o plakatu, a četvrta kategorija bila je modeliranje predmeta iz kućne upotrebe. Tako da smo spojili tehnike s temama, u četiri kategorije”, kaže Šimoković Sikavica.

Sve se može vidjeti u virtualnoj galeriji

Na kraju, na natječaj je prijavljeno 777 likovnih radova iz 130 škola iz cijele države. Najbolji od njih biti će postavljeni u subotu u Oris Kući arhitekture, a birala su ih dva žirija- umjetnički žiri u sastavu Zlatan Vehabović, Tena Letica i Andrea Sužnjević te još jedan žiri sastavljen od likovnih pedagoga. ” Imamo ukupno 24 nagrađena rada. U svakoj kategoriji (i za predmetnu i za razrednu nastavu) imamo po tri nagrade i još sedam posebnih pohvala . To je ukupno 24 nagrada i 56 pohvala. Nagrađeni učenici će sa svojim mentorima doći u Zagreb i moći će vidjeti svoje radove u jednom galerijskom prostori. Plakati su tiskani u velikim formatima, akvareli opremljeni, pregače i predmeti iz kućne upotrebe bit će prikazani u vitrnama, na kubusima će biti škrinjice”, kaže Šimoković Sikavica.

David Polančec, 7. razred, OŠ FRAN KONCELAK, DRNJE

Radove koji neće biti postalvljeni u Orisu, možete pogledati na virtualnoj galeriji koja je nastala u sklopu projekta.”Bilo bi divno pokazati sve radove, ali smo se dosjetili jedne druge stvari. Imali bismo mali problem jer je prostor glaerije vezan za Zagreb, pa bi onda došli samo roditelji učenika iz Zagreba i okolice, što bi bilo nepravedno prema ostalima. Zato smo pokrenuli virtualnu, digitalnu galeriju. Svi su radovi digitalizirani, pohranjeni, svaki učenik može vidjeti svoj rad. Na ovaj način smo mogli ući u svaku školu, svaku učionicu, svaki dom. Virtualna galerija je dana svima, i smatramo da to pridonosi promociji likovne kulture”, kaže Šimoković Sikavica. Događaj počinje u 10, a trebao bi završiti u 14 sati.