Sve je više dokaza da se Alzheimer, u nekim slučajevima, može prenijeti kirurškim instrumentima

To, naravno, ne znači da je Alzheimer zarazan

Engraving brain side view with soft drawing illustration on red background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Moguće je da je sjeme Alzheimera, zajedno sa hormonom rasta, preneseno pacijentima u Velikoj Britaniji prije nekoliko desetljeća, kaže studija objavljena u časopisu Nature, a prenosi Scientific American. Ako je podupru daljnja istraživanja, to bi značilo da se Alzheimer može prenijeti bliskim kontaktom s moždanim tkivom nekoga tko ima bolest. To, naravno, ne znači da je Alzheimer zarazan.

Osam pacijenata dobilo je tada ljudski hormon rasta iz žlijezda znojnica više različitih leševa, a to bi bio vrlo neuobičajen način prijenosa. “Ako postoji rizik prijenosa bolesti, a za to još nema dokazanih slučajeva, onda se radi o prijenosu kirurškim instrumentima”, kaže autor studije John Collinge, neurolog s University College of London, na konferenciji prošle srijede.

Prijenos kirurškim instrumentima

On kaže da će nova istraživanja pokazati može li se Alzheimer prenijeti određenim medicinskim zahvatima i treba li kirurške instrumente sterilizirati drugom tehnikom da bi bili sigurni da se to neće dogoditi. Svih osam pacijenata primilo je ljudski hormon rasta, postupak koji je 1985. godine zamijenjen injektiranjem sintetskog hormona jer se utvrdilo da se ljudskim može prenijeti “kravlje ludilo”, Creutzfeldt-Jacobova bolest. Isti kontaminirani hormoni su tim pacijentima prenijeli i protein amiloid beta koji prati Alzheimer.

Pacijenti su bili premladi da bi imali toliko tog proteina, nataloženog u mozgu i krvnim žilama. Eliminirani su i drugi mogući uzroci prisutnosti amiloida beta kao i to da osnovna bolest, kod svakog pacijenta nastala zbog različitog uzroka problema rasta, nije uzrokovala neuobičajenu prisutnost proteina. Niti je problem uzrokovao sam hormon rasta.

Protein koji su mogli primiti hormonom rasta

Osim toga, kod tih 8 pacijenata nastalo je stanje cerebralne amiloidne angiopatije koja je prisutna kod 90 posto ljudi koji imaju Alzheimer. Na žalost, pacijenti nisu dovoljno dugo živjeli da bi se vidjelo imaju li i drugi protein, tau, koji su mogli primiti kontaminiranim hormonom rasta. Ako jesu, to bi pokazalo da se, potencijalno, Alzheimer može prenijeti.

Stephen Salloway s Browna kaže da dokazi o prenosivosti Alzheimera rastu, sudeći prema modelu na životinjama gdje se utvrdilo da se injektiranjem moždanog tkiva bolesnih pacijenata prenosi bolest. Bolje razumijevanje mehanizama prijenosa bolesti dovest će nas do terapija za ovu bolest u ranoj fazi. O ovoj bolesti zna se toliko malo pa su svi smjerovi istraživanja važni, ističu znanstvenici.