Sve je više istraživanja koja dokazuju da ni jedna verzija plastike nije sigurna za ljude

Čak ni oznala 'bez BPA' na bočici više ne garantira zdravlje

Bottle icon. Flat illustration of bottle vector icon for web
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Oznaka koju vidite na plastičnoj ambalaži “bez BPA” znači da je proizvod siguran da iz nje možete piti ili jesti. Ali novo istraživanje, kako prenosi, Livescience, otkriva nove dokaze koji ukazuju na to da takva plastika možda ipak nije sigurna kako konzumenti smatraju. Znanstvenci su utvrdili da, kod miševa, zamjenski spojevi za bisfenol A, uzrokuju smanjenje broja spermatozoida i održivih ženskih jajnih stanica. A ovi se učinci prenose na sljedeće generacije, piše u časopisu Current Biology.

Iako je ovo istraživanje rađeno na miševima, ovi znanstvenici vjeruju da vrijedi i za ljude. BPA je oznaka za kemijski spoj bisfenol A koji se koristi u pakiranju hrane i pića od 1960. godine. Služi za izradu tvrde, prozirne plastike, polikarbonata. Spoj sa ambalaže prelazi na hranu, osobito ako je plastika stara ili oštećena, a oštećenja može izazvati i mikrovalna pećnica. Kemikalija je toliko raširena da je američki Centar za kontrolu bolesti i prevenciju u 2003. i 2004. godini utvrdio prisutnost spoja u 93 posto uzetih uzoraka urina.

Promijenjeni kromosomi

Prema prijašnjem članku objavljenom u Live Science, znanstvenici – iako znaju da spoj šteti ljudima – nisu sigurni na koji način i koje su razine štetne. Postoji zabrinutost da BPA oponaša estrogen i remeti prirodni hormonalni sustav. Za sada ova je plastika zabranjena samo u proizvodima namijenjenima djeci, ali proizvodi bez BPA sve su uvriježeniji na tržištu. “Kod tih proizvoda koriste se zamjene za funkciju koju inače ima bisfenol A, ali raste zabrinutost da nisu sigurni”, kaže Patricia Hunt, profesorica na Washington State University.

U najnovijoj studiji, Hunt i suradnici pokušali su utvrditi učinke BPA na reprodukciju miševa kada su primijetili nešto čudno, kaže članak u National Geographic. Pokazalo se da su miševi koji su primali alternativni kemijski spoj, bisfenol S, imali promijenjene kromosome što je dovelo do promijenjenih jajašaca i padanja broja spermatozoida. I još gore, promjene se prenose na sljedeće generacije, pa iako su i bisfenol A i alternative maknuti iz upotrebe, promjene se održavaju kroz 3 generacije.

Alternative jednako štetne

Isti tim je prije 20 godina ustanovio da BPA oštećuje kromosome ženskih jajnih stanica. Problem je vjerojatno u tome da alternative nisu tako bitno različite, sve nove verzije imaju istu osnovnu kemijsku strukturu, uz vrlo malo razlika. “Niti BPA niti alternative ne mogu se smatrati sigurnima,” smatra Hunt.

Johanna Rochester, iz neprofitne organizacije The Endocrine Disruption Exchange i koja nije sudjelovala u istraživanju, kazala je za National Geographic da nam sigurno ne treba još 20 godina da bi ustanovili da su i alternative bisfenola A štetne.