Švedska je odlučila revidirati svoju strategiju protiv korone zbog velikog broja smrti u domovima za starije. Evo detalja

Švedska ulaže milijarde kruna kako bi zaštitili najranjiviju skupinu stanovništva

Dr Lars Falk is pictured with protective clothing in a ward with COVID-19 patients at the Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO) department in the Karolinska hospital in Solna, near Stockholm, Sweden, on April 19, 2020 during the coronavirus COVID-19 pandemic. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP)
FOTO: AFP

Švedska će promijeniti jedan ključni aspekt svoje strategije u borbi protiv koronavirusa, nakon što je smrtnost u domovina za starije i nemoćne eksplodirala. Vlada premijera Stefana Lofvena će potrošiti oko 2,2 milijardi švedskih kruna (1,56 milijardi kuna) na povećanje broja osoblja u domovima, kako bi se zaštitilo starije stanovnike zemlje.

Dodatnih 2 milijarde kruna (1,42 milijardi kuna) će se potrošiti na kompenziranje troškova lokalnim vlastima, koje su imali dodatne troškove zbog pandemije. U Švedskoj su, kao i u drugim zemljama, pandemijom najpogođeniji stariji stanovnici. Kritičari švedske strategije kažu da su se mnoge te smrti mogle izbjeći da se švedska vlada fokusirala na bolju zaštitu starijeg stanovništva.

Imaju mnogo ležerniji pristup

Ranije ovog tjedna pokrenuta je istraga zbog visoke stope smrtnosti među stanovnicima domova. Preko polovice umrlih od koronavirusa starijih od 70 godina korisnici su staračkih domova, govore državni podaci s kraja travnja. Do ponedjeljka je zabilježeno 3256 smrti uzrokovanih koronavirusom.

Švedski pristup u borbi protiv koronavirusa postao je velika međunarodna tema. Švedska je za razliku od ostalih država imala mnogo ležerniji pristup u borbi, pa su se umjesto striktnih uputa i zabrana više oslanjali na odgovornost stanovniku u držanju socijalne distance.

Teretane, restorani, škole i trgovine ostale su otvorene za vrijeme pandemije. Trenutno, švedska strategija je čini se zaštitila gospodarstvo od snažnog pada, no smrtnost u Švedskoj iznosi 32 ljudi na 100.000 stanovnika, što je mnogo više spram 24 u Americi, te oko devet u susjednoj Danskoj, ističe Bloomberg.

Susjedstvo ima drugačiji pristup

Glavni epidemiolog Švedske, Anders Tegnell, tvrdi da je borba protiv koronavirusa iznimno dug proces, stoga misli da privremena zatvaranja neće ništa postići, već će na koncu izazvati probleme. Kaže da se broj zaraženih povećava čim se uklone restrikcije. Tegnell tvrdi da su umjerene zabrane, koje dopuštaju veći dio normalnog života, efikasnije u borbi protiv pandemije.

No, švedski pristup je kontroverzan i snažan kontrast spram strategije koju primjerice ima Danska. Danska je trenutno u drugoj fazi popuštanja mjera i pokretanja gospodarstva, a stope širenja zaraze su u padu, dok je stopa smrtnosti znatno niža spram stope u Švedskoj. Danska je dobar dio države i gospodarstva pokrenula sredinom travnja, uključujući škole i frizerske salone. Ovog tjedna, po prvi puta u dva mjeseca otvaraju se trgovine, dok se uskoro očekuje i otvaranje kina i muzeja.