Švedski znanstvenici misle kako će, pomoću jednog guštera, uskoro moći liječiti Parkinsonovu bolest

Radi se o salamanderu, gušteru koji ima sposobnost obnavljanja organa

EPSON DSC picture
FOTO: Flickr

Zanimljiv članak objavljen je u časopisu Nature Communications, prenosi Daily Mail. U članku se, naime, tvrdi da ćemo u budućnosti moći riješiti problem ponovnog izrastanja izgubljenih udova kao i degenerativne bolesti mozga.

Švedski znanstvenici sa Karolinska Insitutet kažu da su uspjeli mapirati genom guštera, salamandera ili iberijskog rebrastog vodenjaka. Puno vodozemaca ima regenerativne sposobnosti, ali salamander ima specijalnu sposobnost da obnovi čitave organe, uključujući i dijelove mozga.

Ključno u liječenje Parkinsonove bolesti

Prva saznanja pokazuju da je u genomu iberijskog rebrastog vodenjaka obitelj gena koja može razjasniti ovu jedinstvenu sposobnost. Njegov genom je šest puta dulji od ljudskoga i ima 15 tisuća gena odgovornih za rast proteina. Jednoga dana, ljudima će moći nanovo izrasti udovi, ali ovo otkriće bi, osim toga, moglo biti ključno u liječenju Parkinsonove bolesti i drugih degeneracija mozga.

Te vrste guštera ima samo na južnoj obali Španjolske i Portugala te u dijelovima Maroka. Među prvim otkrićima su mnogobrojne kopije mikro DNK grupe koji se kod sisavaca nalaze uglavnom u matičnim stanicama embrija i u tumorskom stanicama. Matične stanice embrija mogu se pretvoriti u bilo koje matične stanice u ljudskome tijelu. Teoretski, to uključuje i degenerativnim bolestima oštećene stanice mozga.

Istraživanja na gušteru salamanderu

Profesor Simon, s Karolinskog Instituta za staničnu i molekularnu biologiju, kaže da su prije 10 godina pokazali da salamander može za četiri tjedna obnoviti sve stanice koje su odumrle zbog Parkinsonove bolesti. “Sada smo novim tehnologijama u stanju ući dublje u molekularni proces koji omogućava tu regenerativnu osobinu. Iako tek radimo bazično istraživanje, naša saznanja će, nadamo se, dovesti do razvoja novih regenerativnih strategija za ljude.”

Profesor Simon dodaje da gledajući na gušterov regenerativni kapacitet, možemo razumjeti kako se slični mehanizmi mogu aktivirati kod sisavaca, najvažnije kod ljudi. Španjolski rebrasti vodenjak naraste do 30 centimetara. Kao član obitelji guštera ima značajne regenerativne sposobnosti, mogu mu nanovo izrasti udovi, rep i dijelovi mozga. Njegov genom ima 20 bilijuna baznih parova DNK što je šest puta dulje od ljudskog.