Nekad je nužno odabrati stranu

Svi uvijek pričaju o važnosti probiotika, no nitko ne spominje prebiotike. Izvukli smo zašto su bitni

Prebiotici su fermentirajuća, topljiva vlakna kojima se hrane dobre crijevne bakterije, probiotici

Zadnjih godina, sve se više govori o bilijunima bakterija koje obitavaju u našim crijevima i o njihovom značaju za organizam. Znanstvenici još uvijek uče koja je točna uloga crijevnih bakterija na naše zdravlje, ali zasigurno znaju da je puno veća nego što se prije smatralo.

Osim bolje probave, obilje i raznolikost crijevnih bakterija povezani su s manjom upalom crijeva, bolje reguliranim šećerom u krvi, nižim kolesterolom pa čak i boljim raspoloženjem, piše Prevention.

Za zdrava crijeva potrebni su probiotici i prebiotici

Nastavljaju se i istraživanja, od toga kako utječu na karcinom crijeva pa sve do povećanja rizika Alzheimera, a rezultati istraživanja ohrabruju. Vjerojatno zato prodaja probiotika raste velikom brzinom, a probioticima ojačana hrana postala je sve češća na policama dućana.

Danas već možemo poslati uzorak stolice na analizu da dobijemo personalizirani sastav crijevnih bakterija. Ali ima jedna stvar koju većina ljudi ne zna. Da bi imali koristi od zdravih crijeva, morate konzumirati i prebiotike, vrstu dijetalnih vlakana kojima se hrane probiotici. Evo što morate znati.

Probiotici su dobre bakterije, a ima ih u jogurtu

Probiotici su crijevne bakterije za koje već godinama slušamo da promiču zdravlje. Pronađeni su u fermentiranim prehrambenim proizvodima kao jogurt, kiseli kupus, kombuchi i puno je vrsta probiotika slično bakterijama kojih ima u našem želucu.

Probiotici pomažu održavanju ukupne bakterijske ravnoteže, sprječavanjem prevladavanja štetnih bakterija u našem sustavu koji stvaraju upale, infekcije ili gastrointestinalne simptome povezane s proljevom i sindromom iritabilnog crijeva.

Prebiotici su fermentirajuća, topljiva vlakna

Na drugoj strani, prebiotici su nešto drugo. Za razliku od probiotika, oni nisu živi organizmi. Prebiotici su fermentirajuća, topljiva vlakna koja u našem želucu ne možemo probaviti. To im omogućuje da odlaze u tanko crijevo gdje ih zgrabe probiotici i fermentiraju ih u kratki lanac masnih kiselina.

Te masne kiseline su one koje osiguravaju sve koristi koje imamo i drže nas zdravima dugo nakon što smo pojeli posljednji jogurt. Hranjenje crijevnih bakterija je neizmjerno važno. Bez toga crijevne bakterije mogu umrijeti ili se okrenuti protiv nas. Puno bakterija su oportunisti. Pokušat će naći hranu negdje drugdje pa mogu krenuti i prema sluzavoj stijenci tankoga crijeva. Ta sluz štiti crijeva od loših bakterija pa ako je imamo manje, u većem smo riziku od infekcije ili upale, pokazuju istraživanja.

Prirodni izvor probiotika je bolji od nadomjestaka

Prebiotici i probiotici su važni za naše zdravlje, Ali nije posve jasno kako treba konzumirati obje hranjive tvari. Kada se radi o probioticima, obično posežemo za nadomjestcima. Prvo, dobre bakterije u hrani kao jogurtu ili kefiru, sjede u čašici čekajući da nam postanu obrok, okruženi ugljikohidratima. To osigurava da su živi i spremni da poboljšaju naše zdravlje nakon što ih pojedemo. Bakterije u nadomjestcima obično nema što hraniti pa umru i prije nego progutamo prvu tabletu iz bočice.

Prirodni izvori probiotika imaju raznolikije bakterije nego nadomjestci. Snaga je u broju bakterija, ali i u njihovoj raznolikosti jer to stvara puno robusniji ekosustav bakterija. Zapravo, istraživanja pokazuju da je zajednički nazivnik za različita medicinska stanja uključujući dijabetes i upale crijeva, niska razina različitosti bakterija.

Artičoke, luk, češnjak i grah su dobar izvor prebiotika

Kao i probiotike, i prebiotike treba uzimati hranom, bolje nego nadomjestcima. Zahvaljujući visokom udjelu topivih vlakana, artičoke, korijen cikorije, luk, češnjak, grah su jako dobri izvori prebiotika, odnosno rezistentnog škroba, vlakna koje je dobilo ime jer odolijeva probavi u želucu.

Rezistentnog škroba ima u zelenim bananama i mahunarkama, a ima ga u kuhanoj pa ohlađenoj tjestenini, krumpiru i riži. Budući da je sve to vjerojatno dio naše prehrane, lako možete crijevnim bakterijama napraviti uslugu jedući hladnu krumpir salatu, salate od tjestenine ili hladnu kuhanu rižu.