Švicarci danas izlaze na zanimljiv referendum; odlučuju hoće li i dalje kravama rezati rogove

Cijelu stvar je pokrenuo gospodin na slici, 66-godišnji farmer Armin Capaul

Swiss farmer Armin Capaul poses with one of his cows ahead of the nationwide vote on his initiative on cow horns, on October 16, 2018 near Perrefitte, northern Switzerland. - Capaul launched and collected more that 100,000 signatures for an initiative to offer monetary assistance to owners who don't dehorn their livestock. Swiss citizen will vote on the issue on November 25, 2018. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Ove nedjelje Švicarci će na referendumu glasati o pitanju koje je podijelilo tu naciju: treba li dozvoliti lokalnim farmerima da na svojim kravama i kozama puštaju rogove da prirodno rastu ili ne. Referendum o očuvanju “dostojanstva stoke” inicirao je 66-godišnji farmer Armin Capaul. Kaže da su ga “slušanje i razgovor s kravama” inspirirali na devetogodišnju kampanju u kojoj je prikupljao novac za financiranje dodatnog prostora za ispašu kojeg rogate životinje trebaju i koje će, nada se, smanjiti rezanje rogova.

“Moramo poštivati krave kakve jesu. Ostaviti im njihove rogove. Kada pogledamo u njih, uvijek drže svoje glave ponosno i visoko. Kada im maknemo rogove, djeluju tužno”, rekao je za Reuters kada su ga posjetili na njegovoj malenoj farmi na sjeverozapadu Švicarske.

Na izjašnjavanju građana traži se ustavni amandman kojim bi stočari dobivali poticaje da ne diraju kravlje rogove. Za uspjeh incijative potrebna je i većina na nacionalnoj razini i u više od pola od 26 švicarskih kantona.

Ankete predviđaju tijesan rezultat

Tri četvrtine švicarskih krava, koje su nacionalni simbol i turistička atrakcija, imaju uklonjene rogove ili su genetički stvorene bez rogova. Capaul, koji kaže da rogovi pomažu kravama u komunikaciji i reguliranju tjelesne temperature, želi 190 švicarskih franaka (191 dolar) godišnje pomoći za farmere koji drže životinje s rogovima.

Budući da je prvotno lobiranje propalo, skupio je preko 100 tisuća potpisa kako bi organizirao nacionalno glasanje. Posljednje ankete pokazuju da će glasanje biti pretijesno da bi se točno predvidio ishod. Njegova kampanja zasigurno će biti popularna kod onih koje dijele njegovo mišljenje, poput onih koji kažu da je taj proces bolan i neprirodan. Oni koji podupiru rezanje rogova kažu da je to poput kastracije mačaka i pasa i tvrde da je to sigurnosno pitanje.

Preveliki trošak?

“U Švicarskoj se nikad nije toliko pričalo o kravama koliko se sada priča”, kaže Capaul, osebujan čovjek s dugom bradom i ručno izrađenim crvenim šeširom, kojeg je njegova alternativna priča napravila medijskom zvijezdom.

S njegovom se kampanjom ne slaže Vlada, jer oni kažu da bi to povuklo 30 milijuna franaka iz godišnjeg poljoprivrednog budžeta od 3 milijarde franaka, što se kosi s ustavom. “U Švicarskoj je uobičajeno da se problemi stave na glasanje – svako važno ili manje važno pitanje”, pojasnio je švicarski ministar ekonomije, Johann Schneider-Ammann zašto će se i o ovome glasati.

Veterinar tvrdi da je bezbolno

Ipak, ne slažu se svi poljoprivrednici s Capaulom. “Naš sustav je stabilan i ima svoje prednosti, krave se bolje međusobno slažu. Kada bi imale rogove, opasnost od ozljede među životinjama i kod ljudi bila bi veća”, rekao je Stefan Gilgen, koji ima 48 krava. “Svaka bi farma trebala odlučiti za sebe. Imamo i drugih problema u poljoprivredi”, pojasnio je.

Veterinar Jean-Marie Surer često reže rogove u kantonu Vaud. Svakoj kravi prvo da anesteziju, a zatim slijedi proces uklanjanja. “Koristim vrlo vruću peglu sedam sekundi, spalim kožu i krvne žile koje se integriraju u korijen roga, pa on neće narasti. To je bezbolno, krave čak ni ne pomiču uho dok to traje”, tvrdi Surer.