Svjetska zdravstvena organizacija izdala ozbiljno upozorenje o tuberkulozi, kaže da i nije baš pod kontrolom

Cilj svjetskih lidera je do 2030. smanjiti broj respiratornih infekcija

FOTO: Flickr/Aidan Jones

Svjetska zdravstvena organizacija, WHO, upozorova da svjetske vlade nisu na tragu ostvarenja ciljeva za smanjenje smrti od turbekuloze i infekcija. Na Svjetskoj zdravstvenoj skupštini 2014. godine, lideri iz cijelog svijeta složili su se da im je cilj do 2030. godine smanjiti smrt od respiratornih infekcija za 90 posto, a broj infekcija za 80 posto, u odnosu na referentnu 2015. godinu.

Izviješće, objavljeno jučer, kaže da je broj slučajeva između 2013. i 2015. porastao. Porast oboljenja utječe na problem pobjede nad tuberkulozom. Broj službeno prijavljenih slučajeva je ispod procijenjenog broja. Od procijenjenog broja novih slučajeva 10.4 milijuna, samo 6.1 milijun je dijagnosticirano i prijavljeno nadležnima.

Više smrti nego od AIDS-a i malarije

WHO upozorava da je tuberkuloza jedna od glavnih bolesti koja je uzrok smrti više nego AIDS i malarija. Masivno se mora nastojati poboljšati sliku ili će zemlje zaostajati za ovom smrtnom epidemijom i zacrtane ambiciozne ciljeve WHO iz 2014. godine neće biti moguće ostvariti.

Vlade trebaju shvatiti ozbiljnost problema. Tuberkuoza nikako nije bolest koja pripada devetnaestom stoljeću. Mario Raviglione, direktor WHO Global TB programa smatra odgovor na TB u prošloj godini slabim i u priopćenju koje je izdalo WHO, kaže da za program suzbijanja, brze testove i lijekove, treba više novca.

6545189731_a69110c3d4_z
Tuberkuloza jedna je od najsmrtonosnijih epidemija Flickr/Yale Rosen

Potrebno jače financiranje

Prema WHO izvješću, zemlje niskog i srednjeg dohotka gdje je tuberkuloza u porastu trebale su 8.8 milijarde dolara u 2016. godini, a dobile su 2 milijarde manje, većinom iz vlastitih izvora (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika).

Ne povećaju li se sredstva za financiranje prevencije i liječenja tuberkuloze, raskorak u financiranju će se do 2020. povećati na 6 milijardi. Aktivisti apeliraju širom svijeta da Kina, Njemačka i Japan uskoče i sudjeluju u financiranju borbe protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije.

Zabrinjavajuće smanjenje budžeta

Najviše sredstava za financiranje suzbijanja tuberkuloze, AIDS-a i malarije, stiže od međunarodnih donatora. Otkako je fond ustanovljen 2001. godine, Sjedinjene države su najveći pojedinačni donator sa 4.3 milijarde dolara, tijekom tri godine.

Od 2012. godine američko financiranje programa za suzbijanje i liječenje tuberkuloze smanjeno je. Bude li prihvaćen budžet za 2017. godinu, biti će najniže od 2009. godine.