Talijani masovno podnose kaznene prijave zbog smrti bližnjih od korone. Priče otkrivaju kaos koji se tamo događao

Istragom žele utvrditi propuste države u liječenju oboljenih od novog koronavirusa

FOTO: AFP

Članovi obitelji žrtava novog koronavirusa u Italiji počeli su jučer masovno podnositi kaznene prijave tužiteljstvu u Bergamu. Smatraju da se njihovim najbližima nije na vrijeme i dovoljno pomoglo, zbog čega su podlegli Covidu-19. Riječ je o inicijativi ‘Mi ćemo prijaviti’, koju predstavlja Luca Fusco, trgovac iz mjesta Brusaporto.

Njemu je od Covida 19 preminuo otac, pa je odlučio pokrenuti akciju kojoj se u Facebook grupi priključilo 57 tisuća ljudi. Na prijave se, kako javljaju brojni talijanski mediji, odlučuju ne samo građani iz Bergama i okolice, ili drugih gradova u Lombardiji koji su bili najpogođeniji zarazom, već i ljudi iz cijele zemlje u čijim je obiteljima bilo preminulih.

Mučne priče obitelji žrtava

Žrtve su umirale ili u bolnicama ili u domovima za starije, a neki su preminuli i u svojim domovima jer ih se nije na vrijeme transportiralo u bolnice. Nakon što analizira sve prijave, tužiteljstvo će odlučiti hoće li i protiv koga otvoriti istragu. Neki kazneni postupci, zbog sumnji u neadekvatne poteze tijekom epidemije, već su pokrenuti.

Među pričama koje su objavljene na društvenim mrežama je i ona Monice Plazzoli, 54-godišnjakinje kojoj je u bolnici u Bergamu preminuo 66-godišnji suprug. I ona je došla podnijeti prijavu.”U slučaju mog supruga s liječenjem se zakasnilo. Uvjerena sam, da nije bila propisana obveza da se tjedan dana ostane kod kuće prije javljanja u bolnicu, njegova pluća ne bi toliko oslabila i mogao se izvući”, opisuje gospođa Monica kako je ostala bez muža.

Raspad zdravstvenog sustava

Mariangela Armanni prijavu je podnijela jer joj je od zaraze koronavirusom preminuo otac, 62-godišnjak. “Naš slučaj nije toliko dramatičan kao ostali za koje sam ovdje čula, no uvjerena sam da je moj otac postao žrtva zdravstvenog sustava koji se raspao”, ispričala je. Diego Federici, 35-godišnjak kojem su umrli roditelji – najprije otac a zatim i majka – opisuje kako su se kod njih pojavile komplikacije koje nikada nisu razjašnjene. “Moja mama nikada nije bila na intenzivnom liječenju već je samo sedirana”, svjedoči mladić.

Među onima koji su potpisali prijave je i Cristina Longhini, čiji je otac preminuo u bolnici nakon što je danima kod kuće bio u teškom stanju. “Pitala bih predsjednika Mattarellu hoće li se sastati s predstavnicima ove inicijative i obiteljima žrtava. Osjećamo kao da su nas institucije potpuno napustile”, kaže gospođa Cristina.

Hoće li se istina ipak doznati?

Koordinator inicijative ‘Mi ćemo prijaviti’ smatra kako se u kaznenom postupku mora utvrditi osobna odgovornost.

“Uvijek smo naglašavali da se to ne odnosi na zdravstveno osoblje. Mi podržavamo sve liječnike i medicinske sestre. Problem je kompleksan. Primjerice, kada nam je trebalo 500 vozila hitne pomoći imali smo na raspolaganju samo sto. Ili, nedostatak kreveta koji je bio kroničan i nikada nije promijenjen. Zbog toga ćemo, jednostavno, tražiti da se utvrdi istina”, izjavio je Fusco.