Talijanski pulmolog tvrdi da je soj korone koji je uvezen iz Hrvatske mnogo agresivniji

Giuseppe Fiorentino tvrdi da je klinička slika bolesti s hrvatskim sojem virusa teža

A member of the medical staff wearing the Personal Protective Equipment (PPE) works by a patient at the COVID-19 division at the ASST Papa Giovanni XXIII hospital in Bergamo, on April 3, 2020. - Italy's three-week lockdown to stop the spread of COVID-19 has been extended through at least mid-April and its economy is expected to suffer its biggest peacetime shock since World War II. (Photo by Piero CRUCIATTI / AFP)
FOTO: AFP

“Soj virusa koji dolazi iz Hrvatske puno je agresivniji”, tvrdi Giuseppe Fiorentino, pulmolog iz okolice Napulja, gdje ovih dana, kao i u ostatku Italije raste broj zaraženih koronavirusom. Dio njih zarazio se van Italije, a neki slučajevi stižu i iz Hrvatske.

Zbog uvoza koronavirusa iz Hrvatske talijanske su vlasti propisale obavezno testiranje za sve ljude koji u tu zemlju dođu iz Hrvatske ili pak negativan rezultat PCR testa iz nekog od hrvatskih laboratorija.

I u Italiji više obolijevaju mlađi

“Srednja dob oboljelih smanjila se za barem 20 godina u odnosu na period kada smo bili u lockdownu. Sada imamo zaražene mahom 40-godišnjake i 50-godišnjake koji su u puno boljem zdravstvenom stanju od ljudi u 70-im ili 80-im godinama koji su obolijevali na početku”, objasnio je u intervjuu za Il Mattino primarijus Fiorentino.

“Među zaraženima bilježimo one s vrlo slabim simptomima poput temperature, umora, klašlja, te gubitka okusa i njuha. Njih liječimo zajedno s ostalim oboljelima koji nisu putovali odnosno onima koji su u uobičajenim situacijama zaraženi koronavirusom.

Opasan soj virusa iz Hrvatske

Primijetili smo da virus koji je uvezen iz inozemstva, posebno soj koji stiže iz Hrvatske, izaziva puno agresivnije karakteristike bolesti, sličnije onima kakve smo viđali u ožujku i travnju”.

Naime, posljednjih mjeseci klinička slika pacijenata se promijenila, objašnjava Fiorentino. “Među uvezenim oblicima primjećujemo uvijek isti klinički tijek, no ponavljam sada ih liječimo bolje i osobe koje su zaražene su zdravije i snažnije.

Oboljeli bi trebali steći imunitet

Zatvaranjem kakvo smo imali stekli smo određenu prednost od koje još uvijek možemo profitirati. Nitko ne zna može li se širenje zaraze vratiti u onaj oblik kakav smo imali na početku. Zbog toga moramo biti oprezni i štititi one najosjetljivije i najstarije u našoj populaciji”, rekao je ovaj pulmolog u intervjuu.

Govorio je i o imunitetu, te objasnio kako antitijela još uvijek postoje kod onih koji su se razboljeli u proljeće. Doduše, ima ih nešto manje. No, osnovni imunološki nedostatak, prema primarijusovim riječima, mogao je biti jedini razlog da netko ponovno oboli od Covida-19.