Telegramov Drago Hedl izvještava iz Osijeka gdje se situacija pogoršava. Stigao je i Beroš

Dosad je potvrđeno 26 zaraženih koronavirusom, no strahuje se da će taj broj eskalirati

FOTO: Pixsell/Telegram

Situacija u Osijeku, što se širenja koronavirusa tiče, postaje složenija pa je to razlog zbog kojeg je danas popodne u središte Osječko-baranjske županije stigao i ministar zdravstva Vili Beroš. Danas, do ranih popodnevnih sati, u Osječko-baranjskoj županiji je 26 zaraženih koronavirusom, no strahuje se da će taj broj eskalirati. Broj oboljelih od virusa COVID 19 u osječko-baranjskoj županiji danima je bio isti – sedam slučajeva – a onda se u ponedjeljak popeo na devet, da bi jučer taj broj skočio na 17. U posljednja 24 sata, međutim, ponovno je registrirano devet novooboljelih.

Zabrinjava što je jedan od pacijenata, za kojeg je tek naknadno ustanovljeno kako je zaražen koronavirusom, prvo bio smješten na odjel pulmologije u sastavu Klinike za unutarnje bolesti, a tek kad je prebačen na odjel intenzivne skrbi otkriveno je da je pozitivan na test COVID-a 19. To je izazvalo velike probleme na tom odjelu, jer treba utvrditi sve kontakte tog bolesnika, a među njima je i dio zdravstvenog osoblja.

Zašto nije dobro da je sve u KBC-u Osijek

Dvoje od 26 oboljelih od koronavirus u KBC Osijek nalazi se na respiratoru, rečeno je na jutrošnjoj konferenciji za novinare Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije. “Osječka bolnica ima ogromno iskustvo djelovanja u izvanrednim okolnostima stečeno tijekom Domovinskog rata i neka od rješenje iz tog vremena bilo bi dobro primijeniti i danas. Naravno, situacija nije ista, ali nešto od načina kako se radilo tada, moglo bi se koristiti i sada”, kaže za Telegram iskusni liječnik koji je u KBC Osijek radio i tijekom Domovinskog rata. On kaže kako je u KBC Osijek još uvijek dvadesetak liječnika iz tog vremena i kako su spremni pomoći savjetima.

“KBC Osijek zdravstvena je ustanova kojoj gravitira gotovo milijun stanovnika i od iznimne je važnosti sačuvati njeno funkcioniranje. Mislim da infektologija ne bi trebala biti u sastavu bolnice, već izvan nje, kako bi se isključila mogućnost da osobe na koje se sumnja da su zaražene i koje se podvrgava testiranju dođu u kontakt s osobljem bolnice i drugim pacijentima”, kaže naš sugovornik, jedan od dvadesetak liječnika koji su u KBC Osijek radili i tijekom Domovinskog rata. On smatra kako bi najbolja mogućnost bila da neka od susjednih bolnica u krugu manjem od sto kilometara (Našice, Vinkovci, Vukovar, Požega) služi kao zdravstvena ustanova u kojoj bi bili smještene i liječene osobe zaražene koronavirusom, što bi drži on, smanjilo mogućnost ozbiljnijeg ulaska koronavirus u zdravstveni sustav.

Slučaj oboljelog zaposlenika banke

Među jučer osmero novozaraženih osobitu pozornost izazivao je slučaj zaposlenika jedne banke, čija se poslovnica nalazi u središtu Osijeka, a koja je u međuvremenu zatvorena. Prema onome što se sada zna, potvrđeno je Telegramu iz službenog izvora, djelatnik te banke nije bio u kontaktu ni s jednom zaraženom osobom, niti je boravio u inozemstvu ili se pak družio s onima koji su se vratili iz kriznog područja. “Koliko sada znamo taj je zaposlenik banke u trezoru radio s novčanicama pristiglim iz Italije. Jedna od mogućnosti, koju još ne možemo potvrditi, je i ta da se možda tako zarazio. Naime, po onome što je sada poznato, on nije imao izravni kontakt s prenositeljem virusa”, rečeno je Telegramu iz službenog izvora.

Tu informaciju, naglašeno je, valja uzeti s rezervom, no ona se sada razmatra kao moguća. Nadležne zdravstvene službe znaju kontakte te osobe i one će biti testirane. Da vijest o mogućnosti posredne zaraze nije bez osnova pokazuje i iskustvo iz Kine, gdje je još sredinom veljače, u jeku epidemije, objavljeno kako je tamošnja središnja banka odlučila iz optjecaja povući korištene novčanice i zamijeniti ih novima, kao i onima koje su dezinficirane ultraljubičastim zrakama i izložene visokoj temperaturi. Zbog naglog povećanja broja oboljelih u Osijeku se priprema alternativni smještaj bolesnika u Sportskoj dvorani Gradski vrt, koja će se koristiti u slučaju ako bolnički kapaciteti postanu nedostatni.