Tetris je proslavio 32. rođendan, a mi smo se malo prisjetili još nekih igara koje su danas dosta veliki klasici

Igrali smo Križić kružić, Potapanje brodova i Zmiju na Nokiji

FOTO: YouTube

Jedna od najpoznatijih video igara koja je izdana na gotovo svim platformama za igranje jučer je proslavila 32. rođendan. Radi se o Tetrisu, logičkoj video igrici koju je stvorio ruski znanstvenik Aleksej Pažitnov. Pažitnov nije ni slutio koliko će Tetris zapravo postati popularan.

Pažnitov je 2009. godine za Guardian rekao kako je Tetris programirao na računalu Elektronika 60 i da je tijekom njegovog stvaranja spojio sve matematičke puzle koje je obožavao još dok je bio klinac. “Program nije bio kompliciran. Nije bilo bodovanja niti nivoa. Počeo sam igrati Tetris i nisam mogao prestati.”

Igrica se mogla igrati na računalu, Nintendu te kasnije na mobitelu, ali su je mnogi ponajviše igrali na onim sivim Tetris konzolama koje su se praktički mogle kupiti bilo gdje. No, Tetris nije jedina igra koja je kroz desetljeća postala klasik, a ovdje smo se, uz njega, prisjetili još nekih.

1. Tetris

tetris 3
Tetris na Nintendo Entertaniment sistemu YouTube

Tetris igrate tako da slažete djeliće sastavljene od kvadrata koji padaju s vrha ekrana. Djelići se mogu rotirati i slagati tako da između njih ne ostaje prazan prostor. Kada se jedan red popuni kockama on nestaje, a djelići i dalje nastavljaju padati u sve bržem tempu. Možda zvuči čudno, ali istodobno je izluđujuće i smirujuće.

2. Zmija na Nokiji

8185657641_35839de9d9_o
Popularna igra Zmija Flickr/James Hamilton-Martin

Nokija 3310 danas ima gotovo kultni status. Osim što je mnogi smatraju neuništivim mobitelom, na njoj se nalazila igra Zmija koju smo svi jmahnito igrali, naročito za vrijeme školskih satova i tijekom obiteljskih okupljanja.

Zmija se prvi puta pojavila 1976. godine, a 1998. popularizirana je zahvaljujući Nokiji. Cilj igre je vrlo jednostavan: upravljate zmijom kojom skupljate točke na ekranu. Ona se pritom povećava, a kako ne bi izgubili igru zmija ne smije dotaknuti svoj rep.

3. Potapanje brodova

potapljanje brodova
Potapanje brodova na papiru Blog/Bubamara šarena

Prije nego je potapanje brodova postala igra s figuricama brodova i pločama s poljima, ona se igrala na papiru. Na papiru je samo trebalo nacrtati mrežu kvadratića i čitavu flotu brodova. Cilj je da svaki igrač pokuša otkriti položaj protivnikovih brodova i napasti ih izgovarajući koordinate u protivničkoj mreži.

Ako je protivnik pogodio vaš brod križićem ste označili to polje i priznali mu da je brod pogođen. Pritom je trebalo naglasiti koji je tip broda pogođen i je li on potopljen do kraja. Ako je protivnik promašio flotu, križićem se označava promašaj. Suigrači naizmjenično pogađaju koordinate, a igra je gotova kada jedan od igrača potopi cijelu flotu.

4. Pac-Man

4626501297_1faa5f3a2c_o
Pac-Man na Googleu Flickr/bm.iphone

Pac-Man je uz Tetris kroz godine dobio kultni status. Cilj je s malim Pac-Manom proći sva polja u labirintu i pojesti malene žute krugove, a da vas ne dotakne jedan od četiri duha koja vas love. Nakon što Pac-Man pojede veliku kuglu, on može pojesti i duhove, a jednom kada pojedete sve male žute krugove otključava se sljedeći nivo.

5. Križić kružić

iks oks
Križić kružić, ili kako je neki zovu – Iks oks YouTube

Još jedna igra koja se najčešće igrala tijekom dosadnih školskih sati bila je Križić kružić, ili kako je neki zovu – Iks oks. Sve što vam treba su papir i olovka. Na papiru se nacrta mreža s devet kvadratića koji se popunjavaju s križićem i kružićem. U ovoj igri pobjeđuje igrač koji prvi ima tri znaka u nizu, u bilo kojem smjeru. Ako se popuni mreža i nema pobjednika onda je igra neriješena.

6. Čovječe ne ljuti se

16288666605_5cb862ecf2_o
Ploča s figuricama Flickr/Evangelisches Schuldekanat Schorndorf/Waiblingen

Iako se igra zove ‘Čovječe ne ljuti se’, mnogi su se igrači tijekom nje prilično ljutili, a ponekad su se i uništavala prijateljstva. Ova društvena igra predviđena je za najmanje dva igrača, dok njihov najveći broj ovisi o ploči na kojoj se igra. Igra se sastoji od čunjića različitih boja, a svaki igrač ih ima četiri.

Figurice se po ploči pomiču bacanjem kocke, a broj koraka uvjetovan je brojem kojeg dobijete na kocki. Šestica na kocki dozvoljava igraču još jedno bacanje ili izlazak još jednog čunjića na početni položaj. Polja kruže po unutarnjem krugu ploče i završavaju s poljima u koja svaki igrač mora dovesti svoje figurice, ovisno koje je boje.

7. Pinball

3425502009_f899814393_o
Pinball na Windowsima Flickr/henry9112

Pinball je vjerojatno mnogima bila jedna od najzabavnijih igara na Windowsima, a sve je počelo sa starijim generacijama koje su podosta vremena provodile za fliper automatima. Osim što je bila dinamičnija od Solitairea i Minesweepera, lupanje po tastaturi pružalo je (gotovo) jednak osjećaj kao lupanje po pravom fliperu.

8. Vješala

Naš pokušaj igranja Vješala
Naš pokušaj igranja Vješala Telegram

Ova igra se igra tako da na papiru nacrtate vješalo na kojeg ćete objesiti svog suparnika. Doduše, ne doslovno. Zamislite si jednu riječ i na papiru nacrtajte onoliko crtica koliko ta riječ ima slova.

Protivnik pokušava pogoditi slova kako bi otkrio riječ koju ste zamislili. Pogođeno slovo piše se na crticu, a za svako slovo koje protivnik ne pogodi crta se jedan dio tijela na vješalu. Igra završava kada protivnik uspije pogoditi o kojoj se riječi radi ili kada se nacrtaju svi dijelovi tijela.

9. Minesweeper

4074923780_e7928626c6_o
Minesweeper s 480 polja Flickr/Mírian Bruckschen Motta Barros

Minesweeper je igra koju sadrži svaki Windows sustav, a cilj igre je otvoriti što više praznih polja i pritom ne otvoriti minu nakon čega je igra gotova. Kada okrente broj on će vam reći koliko je mina skirveno u osam obližnjih kvadrata pa ćete prema tome zaključiti koje obližnje kvadrate možete kliknuti bez straha. Mnogi ni dan danas nisu sigurni kako točno pobijediti u Minesweeperu, ali oni koji su nešto uspješniji mogu se prijaviti na Svjetsko prvenstvo.

10. Šah

chess
Drveni šah Flickr/franlhughes

Šah je jedna od najstarijih društvenih igara koja se u Europi počela igrati u 15. stoljeću. Šah je igra za dva igrača i svaki od njih raspolaže sa šesnaest figura koje imaju svoja pravila kretanja po tabli s crno-bijelim poljima. Pravila o kretanju figura fiksirana su u 19. stoljeću, a glavni cilj igre je matirati suparničkog kralja, tj. postići da se protivnički kralj ne može pomaknuti na slobodno polje.

11. Domino

4866503574_ff68b995e2_o
Igra Domino Flickr/Lisa Risager

Skoro svatko od nas je u nekom trenutku posjedovao domino i dosta dugo pokušavao shvatiti kako se domino zapravo igra. Domino se sastoji od seta drvenih pravokutnih pločica s linijom koja ih dijela na dva kadrata, a na svakom kvadratu nalaze se točkice koje određuju slijed igre. Dva igrača uzimaju po sedam pločica i zatim ih slažu tako da poštuju broj koji je protivnik odabrao na svojoj domino pločici, a onaj igrač koji prvi ostane bez domina pobjeđuje.

12. Solitaire

43826727_f36e71fa63_o
Solitaire na računalu Flickr/Robert Jorgenson

Uz Minesweeper i Pinball, na Windowsima se nalazio i Solitaire. Naravno, Solitaire se igrao i s običnim kartama, ali mnogi su ga posebno zavoljeli na kompjuteru. U Solitaireu se nalaze četiri stupca u koje igrači slažu karte iz glavnog špila. Karte se u stupcima moraju redati u redoslijedu od asa do kralja, a ako ne uspije mora krenuti ispočetka. Jedan od najboljih trenutaka igre bio bi kada bi karte, nakon uspješno odigrane partije, počele iskakati iz stupaca po čitavom ekranu.

13. Četiri u nizu

379654824_c33df77e8b_o
Četiri u nizu malo podsjeća na kružić križić Flickr/Banalities

Cilj igre četiri u nizu je posložiti četiri žetona za redom, bilo vodoravno, okomito ili dijagonalno. Igra pomalo podsjeća na Kružić križić, iako vam nudi više mogućnosti i veće šanse da nadmudrite protivnika i pokušate pobijediti.